ПРЕС ЦЕНТАР

Јанушев: Референдумот е неуспешен и нема да гласаме во Собранието

Апсолутно сметам дека е добро да влеземе и сакам да влеземе во НАТО ама да го ставаме тоа во корелација дека некој ќе не нападне или дека ќе има војна и да ги плашиме граѓаните во отворено студио сметам дека не е во ред, вели Игор Јанушев, Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ во денешното негово гостување […]

Прочитај повеќе

Јанушев: Граѓаните се тие кои кажаа дека референдумот е неуспешен, а договорот мртов

Ние не кажуваме од памет дека договорот е мртов, односно дека договорот треба веќе да го заборавиме, туку тоа го кажаа граѓаните кои се единствените кои што го даваат легитимитетот во однос на вакви најзначајни моменти во историјата на државата , изјави во емисијата Топ Тема на Телма телевизија, Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев. […]

Прочитај повеќе

Василевска до Мираковска: Работите по диктат, а не во интерес на граѓаните

Вие како политичка опција не ги застапувате интересите на македонските граѓани или волјата на македонските граѓани, туку работите по диктат или по одредени други насоки кои не се од интерес на зачувување на државотворниот карактер на Република Македонија и порача Иванка Василевска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ на пратеничката Соња Мираковски од СДСМ, во денешната […]

Прочитај повеќе

Василевска: Заев ќе одговара за пазарењето со човечки животи!

Зоран Заев ќе оди во затвор за овие работи кои што ги прави и тоа со легитимно македонско судство. Зоран Заев е реформатор на македонското правосудство, Зоран Заев држи во заложништво уметници како Борис Дамовски, како Игор Дурловски, како Владо Јовановски, како Богдан Илиевски, како пратеници со активен пратенички мандат, напазарџиски ги лиферува нивните животи […]

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ ОК Неготино: Градоначалникот Тони Делков нема реализирано ниту еден проект веќе една година

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во советот на општина Неготино на прес конференција денеска се осврна и го критикуваше едно годишното владеење на СДСМ. Помина една година од мандатот на градоначалникот Тони Делков и советот од СДСМ во Неготино. Помина една година од ветувањата за живот во нашиот град, сведоци сме на низата ветувања од страна […]

Прочитај повеќе

Заев и СДСМ се исплашени од Христијан Мицкоски бидејќи сфаќаат дека народот ја препознава принципиелната политика на ВМРО-ДПМНЕ за одбрана на државните и национални интереси

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ кое што се однесуваше на писмото од Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ до Вес Мичел, помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија. Заев и СДСМ се исплашени од Христијан Мицкоски бидејќи со секој минат ден сфаќаат дека народот ја препознава принципиелната политика на ВМРО-ДПМНЕ за […]

Прочитај повеќе

Заев и Царовска манипулираат со корисниците на социјална помош говорејќи за покачување, иако се работи за збир на права кои веќе ги користат

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Зоран Заев Македонија тоне во сиромаштија. Народот е гладен и едвај преживува. Сите земји во регионот не поминаа. Економијата е пред колапс, а единствено што прави власта е масовен грабеж на парите на граѓаните и расфрлање милиони на лубриканти, на луксузни лимузини и делење на сомнителни тендери […]

Прочитај повеќе

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од колицијата денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието

Соопштение до јавноста Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од колицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија. Пратеничката група заклучува дека е кажано се и дека нема потреба од натамошна дебата во однос на предложените уставни измени и Договорот од […]

Прочитај повеќе

Една година Шилегов – една година неработа, лаги, афери и ниту една инвестиција

Интегрален текст од изјава за медиуми на Ирена Попова, советник во Советот на Град Скопје Почитувани, Една година Шилегов – една година неработа, лаги, афери и ниту една инвестиција. Скопјани цела година по изборите гледаат како градот стагнира, а Шилегов и неговите пулени уживаат. Скопје е повалкано, нови булевари нема, но затоа градежната мафија дивее и […]

Прочитај повеќе

Поради неспособноста и непрофесионалноста на градоначалничката на Битола Наташа Петровска образованието е во тотален хаос

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Марина Стевковска Јовчева Почитувани, Благодарение на неспособноста и неработењето на локалната власт, предводена од Наташа Петровска, образованието во Општина Битола е во тотален хаос. Имено, проблемот со бесплатниот превоз на учениците се уште не е решен, па родителите на дел од учениците се приморани самите да ги сносат […]

Прочитај повеќе

Најгоре