ПРЕС ЦЕНТАР

Владата на СДСМ крати 48 милиони денари помалку од предвидените за превод на стручна литература од најдобрите светски униврзитети

Интегрален текст од изјава за медиуми на Стефан Андоновски Почитувани, Со новиот ребаланс на буџетот, СДСМ ја уништува перспективата на младите. Штетните политики на власта го поттикнуваат егзодусот на македонските граѓани. Сега предвидени се нови кратења најмногу за оние граѓани кои допрва треба да го дадат својот придонес за државата и да ги решаваат проблемите […]

Прочитај повеќе

Поради СДСМ 500 илјади граѓани во Република Македонија живеат во сиромаштија

Соопштение до јавноста 500 илјади граѓани во Република Македонија живеат во сиромаштија. СДСМ е директен виновник за оваа состојба, бидејќи повеќе од година ипол не прави ништо во насока на подобрување на животот на граѓаните, туку се што прави само ја влошува ситуацијата во државата. Потврда за неспособноста на владата стигна и од Светскиот економски […]

Прочитај повеќе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва присуствуваше на комитската вечер во ОК Сарај

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на комитската вечер организирана во ОК Сарај. Тој беше присутен заедно со генералниот секретар на партијата Игор Јанушев и шефот на кабинетот Златко Перински. Инаку ВМРО-ДПМНЕ секоја година организира комитски вечери низ сите општини во Македонија.

Прочитај повеќе

Ѓорчев жестоко до СДСМ: Кои се тие „европски вредности“ со 50.000 наполнети ливчиња?

За жал се враќаме во Македонија во ситуацијата во која што институциите воопшто не гледаат проблем. Главната владејачка партија СДСМ и нејзиниот претседател и премиер не гледаат проблем дека имаме избирачки места во кои што имаме 91,95, 96 проценти одзив а во тие села реално 60 проценти од луѓето на избирачкиот список не живеат во […]

Прочитај повеќе

Неработење, лаги и манипулации, ѓубре и негрижа за општината стана синоним за Аеродром

Интегрален текст од изјава за медиуми на  Дејан Митески,Претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Аеродром Почитувани, Точно една година откако локалната власт во Аеродром е под раководство на СДСМ  и Златко Марин. Разочарувањето на жителите од Аеродром е огромно. Памфлетот делен пред локалните избори единствено остана да сведочи за се што беше ветено, а по само […]

Прочитај повеќе

Заев треба да знае дека во оваа фаза договорот е чисто правно прашање, а правото вели дека договорот е правно – политички мртов

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Зоран Заев Заев продолжува да ја погазува волјата на граѓаните. Иако над 1 милион и 200 илјади граѓани рекоа НЕ за промена на името, Заев не се откажува и со тоа директно ја крши волјата на граѓаните. Во оваа фаза договорот е чисто правно прашање, а како […]

Прочитај повеќе

Арсовски: Оваа година според Светскиот економски форум според конкурентноста Република Македонија се наоѓа на 84 место, односно на дното на Европа

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Лошото работење и лошите политики на владата на СДСМ се резултат на оставање над 500.000 сиромашни луѓе во Република Македонија како и рангирање на 84-то место според конкурентност на листата на Светскиот економски форум. Република Македонија оваа година според Светскиот економски […]

Прочитај повеќе

Владата крати 170 милиони денари од Буџетот наменети за изградба и рекоснтрукција на студентски домови

Интегрален текст од изјава за медиуми на Филип Ѓорѓиев Почитувани, Владата има 670 илјади евра за набавка на цвеќиња, 40 илјади евра за набавка на кафе и 1 милион и 600 илјади евра за набавка на лубриканти, но нема за студентски домови. Владата крати 170 милиони денари од Буџетот наменети за изградба и рекоснтрукција на […]

Прочитај повеќе

Градоначалникот на Берово се фали со проектите изработени и скоро во целост реализирани од претходниот градоначалник

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Никола Атанасов Почитувани, Помина точно една година откако на власт во Берово се градоначалникот Ѕвонко Пекевски и неговата партија СДСМ. Денес на официјалната Веб страна на општината имавме можност да го прочитаме и ЌЕ-отчетот на ЌЕ-градоначалникот. По прочитаното и споредбата во реалноста, навистина е тешко да се […]

Прочитај повеќе

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржи Уставните измени и затоа се откажа од понатамошна расправа во Собранието

Соопштение до јавноста Договорот од Преспа за промена на името на државата е правно – политчки мртов. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржи Уставните измени и затоа се откажа од понатамошна расправа во Собранието. Граѓаните јасно и недвосмислено кажаа дека референдумот е неуспешен, а договорот мртов. Јаловата дебата која што се води во […]

Прочитај повеќе

Најгоре