ПРЕС ЦЕНТАР

Заев, СДСМ и нивните платеници ставија точка на можноста за демократски напредок на Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Македонскиот пиреј ги издржал и грчките андарти и колонизаторите, и германските и бугарските фашисти и ОСОБЕНО нивните домашни соработници. Почитувани. Република Македонија ги преживува најтешките моменти од својата самостојност кои ќе бидат врежани во идните моменти од борбата за државност. Македонска судбина […]

Прочитај повеќе

Заев и неговите 80 очајници не добија мандат на избори да го менуваат Уставот, да го бришат името Република Македонија и да го менуваат идентитетот

Соопштение до јавноста Зоран Заев и неговите 80 очајници не добија мандат на избори да го менуваат Уставот, да го бришат името Република Македонија и да го менуваат идентитетот. Зоран Заев и неговите 80 очајници не добија поддршка ниту на референдумот да ја бришат историјата, традицијата и културата на Република Македонија. СДСМ и Зоран Заев […]

Прочитај повеќе

Заев и неговите 80 очајници не добија мандат на избори да го менуваат Уставот, да го бришат името Република Македонија и да го менуваат идентитетот

Соопштение до јавноста Зоран Заев и неговите 80 очајници не добија мандат на избори да го менуваат Уставот, да го бришат името Република Македонија и да го менуваат идентитетот. Зоран Заев и неговите 80 очајници не добија поддршка ниту на референдумот да ја бришат историјата, традицијата и културата на Република Македонија. СДСМ и Зоран Заев […]

Прочитај повеќе

После синоќешното силување на демократијата и волјата на народот Заев нема легитимитет да говори за демократија и правна држава

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димитар Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Зоран Заев и армадилата на власта е целосно делегитимирани после синоќешното силување на демократијата и волјата на народот. Зоран Заев веќе нема легитимитет да говори за правда и правна држава. Зоран Заев веќе нема легитимитет да говори за демократија […]

Прочитај повеќе

Во страв да се соочи со почитување на волјата на народот СДСМ очајно посегнаа кон силување на институциите, државата и граѓаните

Соопштение до јавноста Тоа што се случи вчера вечер во Собранието на Република Македонија беше срам каков што светот не видел. Зоран Заев и криминалниот картел на власт покажаа дека за нив ништо не значат демократските вредности и  волјата на народот  и дека оваа гарнитура на власт се архетип на корупција, уцени и закани. Вчера […]

Прочитај повеќе

Го повикуваме ЈО да поведе истрага за сите закани и притисоци кон пратениците, а кои оневозможуваат непречено изјаснување

Соопштение до јавноста – реакција на прес конференцијата на Костадин Костадинов Специјалците и борбените коли кои цел ден во полна борбена готовност седат пред собранието ги праќаат Зоран Заев Оливер Спасовски. Сомнителни карактери постојано кружат околу највисокиот законодавен дом, а седницата постојано се откажува се додека не вродат со плод „убедувањата“ на пратениците. Никаде во […]

Прочитај повеќе

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ апелира до надлежните, особено до ЈО да ги испитаат наводите за притисоци и уцени врз пратеници

Соопштение до јавноста Согласно Член 68 став 4 од Деловникот на Собранието на Република Македонија, седницата на Собранието трае од 11 до 18 часот освен ако со писмо Претседателот на Собранието не одлучи поинаку. До овој момент, 18:30, немаме никакво известување и се смета дека денешната седница е завршена. Пратеничката група апелира до надлежните институции, […]

Прочитај повеќе

Една година Филип Темелковски – една година нефункционалност во Општина Кисела Вода

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Весна Бошковска Почитувани, Една година Филип Темелковски – една година нефункционалност во  Општина Кисела Вода. За една година од неговиот мандат граѓаните на Општина Кисела Вода го немаат видено градоначалникот. Единствени кои го виделе градоначалникот се претседателите на Месните заедници кои наместо да ја извршуваат својата обврска служат […]

Прочитај повеќе

Со секој изминат ден откако Заев е на власт, стандардот на граѓаните тоне, а се живее се потешко

Соопштение до јавност,а реакција на изјавата на Соња Мираковска СДСМ мора поажурно да се вклучува во проектите предложени од ВМРО-ДПМНЕ и да даде поддршка за нивна реализација во полза на граѓаните. Со секој изминат ден откако Заев е на власт, стандардот на граѓаните тоне, а се живее се потешко. Земјава тоне во сиромаштија, а економијата […]

Прочитај повеќе

СДСМ во време на транзицијата остави без работа над 200.000 граѓани, а сегашниот Закон за стечајци таргетира едвај 6.000 граѓани

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Јагода Шахпаска Срамно е однесувањето на СДСМ, срамна е сумата од 7.800 денари помош за стечајците. Власта нема право да говори за стечајците, нема право да говори за сите оние луѓе кои ги остави без работа во времето на криминалната транзиција. СДСМ во време на транзицијата остави […]

Прочитај повеќе