ПРЕС ЦЕНТАР

Венко Филипче наместо терапија за ретките болести набавува 150.000 кондоми и 80.000 лубриканти

Интегрален текст од изјава за медиуми на Маја Славева Почитувани, Министерот за здравство Венко Филипче наместо терапија за ретките болести набавува 150.000 кондоми и 80.000 лубриканти! Пред само неколку месеци, во октомври, владата набави 20.000 шишиња лубриканти. Сега преку министерството за здравство се набавуваат ни помалку ни повеќе 80.000 шишиња подмачкувачи. Цената која што сега […]

Прочитај повеќе

Антикорупционерите веднаш да го решат најголемиот случај на непотизам во историјата на Македонија и да ги санкционираат функционерите на СДСМ

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Епидемијата на непотизам во државава се рашири во толкави размери да ги зарази сите функционери и нивните роднини од СДСМ. Упориштата на зараза се државните институции каде што има огромни плати над просекот на платата во државата. Вчера ние како ВМРО-ДПМНЕ […]

Прочитај повеќе

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ во посета на Демир Хисар

Вечерва тим предводен од ВМРО-ДПМНЕ беше во посета на Демир Хисар. Најпрво го посетија населеното место Жван. Граѓаните од ова населено место се изјаснија дека се целосно се разочарани од власта. Имено тие се пожалија дека оваа власт нема ништо направено за нивното населено место.Потоа тие го посетија населеното место Слепче. Од овде граѓаните порачаа […]

Прочитај повеќе

Со Заев и Димитров, ЕУ е само далечен сон

Колумна на Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ за Независен весник Деновиве, за жал, стигнуваат сериозни најави дека Македонија повторно и оваа година нема да добие датум за почеток на преговори со ЕУ. Се реализираат најавите дека и покрај тоа што Зоран Заев и Никола Димитров потпишаа капитулантски договор за целосно обезличување на Македонија, за преименување на […]

Прочитај повеќе

Преку 500.000 луѓе не можат да се прехранат, а Заев ги убедува дека во Македонија тече мед и млеко

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Инвестиции има само во приватните компании на Зоран Заев и картелот околу него кој енормно се богати. Додека тие се фалат со измислени работи, граѓаните стануваат се посиромашни и погладни. Преку 500.000 луѓе не можат да се прехранат, а Заев ги убедува дека во Македонија тече […]

Прочитај повеќе

СДСМ и Зоран Заев се рак за македонското здравство

СДСМ и Зоран Заев се рак за македонското здравство. СДСМ е партијата која парите во здравството, наместо за реновирање на болници, градење на нови или набавка на опрема за здравствените установи, ги троши за непродуктивни работи. Единствено што јавноста ќе го памети во 2018 година од Венко Филипче е обидот да додели тендер од 35 […]

Прочитај повеќе

Пресудите за 27-ми април се политички и израз на нервоза и тонењето на Заев

Почитувани, Денешната пресуда за случајот 27-ми април е резултат на политички монтиран процес, и е производ на  евидентна неправда. Политички пресуди од вкупно 211 години затвор, се вика погребување на правото. Се потврди нашето тврдење дека казните ќе бидат драконски, не затоа што се праведни, туку спротивното, затоа што во овој случај се суди според […]

Прочитај повеќе

Заев и 80-те очајни пратеници не добиле глас и мандат за реализација на антидржавните политики

Соопштение до јавноста Зоран Заев и 80-те очајни пратеници не добиле мандат да го бришат името, идентитетот, историјата, традицијата и културата. Ниту тие од СДСМ и владејачката коалиција, ниту оние кои го поддржаа Заев а беа избрани на листите на ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, не добиле глас за реализација на антидржавните политики. […]

Прочитај повеќе

Заев мора да ги продава државните и национални интереси за да ги покрие криминалните тендери преку кои Вице и Кочо ги ограбуваат граѓаните

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Зоран Заев За луѓе кои немаат никакви чувствува кон македонскиот идентитет, историја традиција и култура, нема ништо болно и тешко во бришење на името Република Македонија. За мнозинството Македонци ова претставува национален срам и предавство. Зоран Заев нема проблеми еден ден да гарантира дека нема да го […]

Прочитај повеќе

СДСМ и нејзиниот лидер Зоран Заев со уцени, корупција и закани прегазија се, па и европските вредности во кои лажно се колнат

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Да се гарантира дека нема да се менува Уставот бидејќи тој бил одличен и европски, а потоа истиот да се брише, не е европска вредност туку шверцерска и измамничка особина. Да се брише сопственото […]

Прочитај повеќе