ПРЕС ЦЕНТАР

Македонија е многу повеќе од Заевизмот кој сега ја уништува

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес беше во посета на кумановско Доброшане. -Тука условите за живот се кастрофални, ниту живот дојде, ниту нешто се гради. Жителите велат има неколку домашни компании кои со години се трудат да го развијат бизнисот, но до таму води земјен пат. Тврдат сакаме да градиме иднина и бизнис, но до […]

Прочитај повеќе

Оливер Спасовски се уште нема одговор дали државата е безбедна, дали се безбедни кандидатите и чии се странските служби кои следат

Интегрален текст од изјава за медиуми на Наум Стоилковски – Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Tри дена поминаа, а јавноста се уше нема одговор дали странски служби ги следат претседателските кандидати или тие се само во главата на кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски? Три дена поминаа, а не знаеме дали МВР е целосно неспособно да ги открие странските […]

Прочитај повеќе

Одговор на новинарско прашање

Одговор на новинарско прашање на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Прашање: Дали ВМРО-ДПМНЕ ќе даде поддршка на законот за јавното обвинителство? Одговор: Како што знам денеска поминал законот за СЈО во Влада. Треба да оди во Собранието така да ние ќе треба да го погледнеме. Нашите правни експерти да го погледнат законот и веднаш потоа ќе […]

Прочитај повеќе

Членови на ИК на ВМРО-ДПМНЕ на средби со граѓани во повеќе општини

Претставници на ИК на ВМРО-ДПМНЕ денеска се на терен посетувајќи повеќе населени места по градовите низ државата. Во Општина Гази Баба посетени беа населените места Јурумлери и Идризово, каде граѓаните се пожалија на се полошите услови во кои живеат. Власта апсолутно нема направено ништо со што ќе го подобри нивниот живот, напротив ситуацијата секојдневно се […]

Прочитај повеќе

Тевдовски и Заев денес на месец и половина пред избори ќе ја задолжат Република Македонија за нови 130 милиони евра

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Тевдовски и Заев денес на месец и половина пред избори ќе ја задолжат Република Македонија за нови 130 милиони евра. Дали власта се задолжува над 130 милиони евра со цел изборна корупција. Каде ќе завршат милионите на граѓаните на Република Македонија […]

Прочитај повеќе

Пендаровски треба да ги аминува сите обезличувања и обесчестувања

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Консултативен референдум е манипулација со народот. Или има референдум или нема. Ова почитувани е став на Стево Пендаровски. Ама кога беше во опозиција. Тогаш паметуваше: Името не може да го смени само со власта ниту пак за судбината на државата треба […]

Прочитај повеќе

Мисајловски за Курир: За мене само „Северна“ е трибината на градскиот стадион изградена од ВМРО

Околу последните политички збиднувања, економските тенденции и прашањето за името разговаравме со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски. Тој за Курир вели дека за него само „Северна“ е трибината на градскиот стадион изградена од ВМРО-ДПМНЕ. На прашањето кои се очекувањата од лидерската средба која е закажана за утре Мисајловски подвлече дека преку дијалог ќе се бараат […]

Прочитај повеќе

Проектираните приходи од глоби во 2019 се исти како и во 2018, власта манипулира

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Проектираните приходи од глоби и судски и административни такси во буџетот за 2019 година е ист како и во буџетот за 2018 година. Имено за 2019 година се предвидени приходите од  ставката глоби и такси да изнесуваат 2.093.032.000, додека во 2018 година во однос на истата […]

Прочитај повеќе

Спасовски е најнеспособниот министер за внатрешни работи кој Република Македонија некогаш го имала

Соопштение до јавноста Оливер Спасовски мора да си замине од функцијата. Неговата неспособност граѓаните ја плаќаат со сопствените животи, а неговата соработка со криминалците ја парализираат полицијата и овозможуваат убијци и насилници да се шетаат слободно. Во неговиот мандат, први соработници рекетираа и оддаваа посебни истражни мерки, а сега продолжуваат неказнето да работат. Во неговиот […]

Прочитај повеќе

Додека граѓаните се борат за парче леб, државната каса служи за исплата на партиските послушници на Заев

Соопштение до јавноста Македонската економија е пред колапс. Заради неспособната и криминална власт, предводена од аболицираниот Заев македонската економија повеќе од две години е во слободен пад. Владата на Заев е заинтересирана само за криминални тендери, грантови и субвенции кои завршуваат во џебовите на партиските пајташи од СДСМ. Додека граѓаните се борат за парче леб, […]

Прочитај повеќе