ПРЕС ЦЕНТАР

На Република Македонија не и треба нов Зоран Заев кој ќе работи спротивно на интересите на граѓаните

Соопштение до јавноста – реакција на прес конференцијата на Александар Кирацовски Стево Пендаровски е нов Зоран Заев, лаже, заборава, негира. Пендаровски е човек кој не може да биде претседател. Пендаровски е човек без став, тој пред само пет гопдини велеше дека името не може да се смени без национален консензус, сега истото го заборави и […]

Прочитај повеќе

На денешнава седница има 15 точки, 10 точки со европско знаменце, а 5 точки се по скратена постапка

Никола Мицевски, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“, на денешната седница во Собранието на Република Македонија, посочи дека на седницата на која што има 15 точки, 10 точки се со европско знаменце, а 5 точки се по скратена постапка. Очигледно повторно продолжуваме со начинот на кој што сте научени да […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Парите на кои Владата се надеваше во буџетот ги нема, а ги има зголемените даноци кои ја намалуваат добивката на стопанството

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска беше во посета на компанијата Империјал од Брвеница. -Среден бизнис кој обезбедува работа за стотина семејства од овој крај. Мора да се посвети многу поголемо внимание на домашните компании, кои може да се развиваат многу повеќе. Потребна е пријателска бизнис клима од државата, и добри услови за правење на […]

Прочитај повеќе

Власта ја води Република Македонија кон економски колапс

Соопштение до јавноста Власта ја води Република Македонија кон економски колапс. Тевдовски и Заев вчера, на месец и половина пред избори не задолжија за нови 130 милиони евра. Каде ќе завршат овие 130 милиони евра и зошто ова задолжување се врши пред избори? Дали станува збор за изборна корупција? СДСМ ја носи државата кон презадолженост. […]

Прочитај повеќе

Граѓаните живеат во беда и сиромаштија поради неспособноста на криминалната влада на Заев и СДСМ

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска беше во посета на ОК ВМРО-ДПМНЕ Куманово, каде оствари средба со голем број на членови и симпатизери на партијата Мицкоски пред присутните  истакна дека во моментот граѓаните се соочуваат со голем притисок и уцени од страна на актуелното раководства на владата на СДСМ и Заев нарекувајќи […]

Прочитај повеќе

Никогаш не било полошо, никогаш не било по безнадежно, се вработуваат само роднини на функционери

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска беше во работна посета на Куманово од каде објави и фотографии од средбата со младите од овој град. -Бев на кафе дружба со младите од Куманово. За жал во нивните очи се гледа само безизленост од очајната ситуација во која се наоѓа државата. Сите се со иста намера да […]

Прочитај повеќе

Градоначалникот Борче Георгиевски продолжува со насилничкото владеење во Општина Гази Баба

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Елизабета Стојменова, советник од ВМРО-ДПМНЕ во Совет на Гази Баба Почитувани, Градоначалникот Борче Георгиевски продолжува со насилничкото владеење во Општина Гази Баба. И покрај бројните реакции, големата загриженост и незадоволство на граѓаните на Општина Гази Баба и Град Скопје поради давањето на годишен закуп на градежно земјиште […]

Прочитај повеќе

Заев ја брише придавката македонска од МОБ, институција која со години претставува симбол на македонската култура

Интегрален текст од изјава за медиуми на Дарко Костовски Почитувани, Македонската опера и балет, најстара институција за опера и балет во државата, со одлука на Зоран Заев го менува името и станува Национална опера и балет. Заев ја брише придавката македонска од институцијата која со години претставува симбол на македонската култура. Оперскиот ансамбал е создаден […]

Прочитај повеќе

Ние се залагаме за реална поддршка на компаниите кои имаат шанса за развој, тие мора да се столбот на домашната економија

Бев во посета на производствениот капацитет на Бучен Козјак од Куманово, компанија која има услови дополнително да се развива. Разговаравме за потенцијалите и за можноста за развој и проширување. Разговаравме и за проблемите кои го мачат домашниот бизнис, процедурите и пречките кои постојат во бизнис заедницата, напиша лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. -Ние се залагаме […]

Прочитај повеќе

СДСМ создаде хаос во земјоделието, субвенциите се намалени, исплатата доцни, а откуп нема

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Зоран Заев СДСМ повторно лаже. Во време на ВМРО-ДПМНЕ министерството за земјоделство давало под закуп на државно земјоделско земјиште за инвестициски проекти во преработувачки капацитети и примарно земјоделско производство. Владата на ВМРО-ДПМНЕ во 2006 година за првпат во историјата на Република Македонија овозможи за достапност на земјоделско […]

Прочитај повеќе

Најгоре