ПРЕС ЦЕНТАР

Спремен сум прв да ми го испитаат потеклото на имотот, а истото да се направи со Заев и сите други политичари

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во Отвореното студио на Алфа посочи дека е спремен да биде првиот политичар во Македонија на кој ќе му биде испитано целосното потекло на имотот, но додаде дека потоа тоа треба да се направи со Заев како и со сите други политичари. Мицкоски истакна дека во Македонија […]

Прочитај повеќе

Постои силен сомнеж за уште едно мешање на политикaта во работата на независните институции

На денешната собраниска седница пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска побара од пратениците на СДСМ и нивната коалиција да кажат пред граѓаните дали ги имаат дописите од Венецијанската Комисија кои што упатуваа на силни критики за предвременото менување за оваа комисија. -Силните критики на Венецијанската Комисија како и на други европски организации кои остро застануваат против […]

Прочитај повеќе

Дали со овој закон што го предлагате ќе се избрише бракот како заедница помеѓу еден маж и една жена?

Би ве замолил да одговорите на неколку прашања. Прво зошто од овој закон кој што го предлагате вие и Зоран Заев се брише бракот како заедница помеѓу ден маж и една жена? Втора дали бришењето на бракот како заедница помеѓу маж и жена од овој закон повлекува редефинирање на брачната заедница и кој е вашиот […]

Прочитај повеќе

Ова предложено законско решение има сооднос 99.9% одредби од постоечкото законско решение

Лилјана Затуроска, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“на денешната седница во Собранието образложи дека новиот закон на министерството за информатичко општество кој беше бомбастично најавуван е сепак старото со мали промени. Очекував искрено реално да добиеме 100% или барем 99.9% ново законско решение со нови одредби, согласно она што вие го […]

Прочитај повеќе

Пендаровски почна да бара алиби-свесен за поразот

Интегрален текст од изјава за медиуми на Наум Стоилковски – Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Стево Пендаровски е класичен пример на матрицата на Заевизмот. Знае дека повторно губи и од сега бара алиби за поразот. И тоа со толку навредлива лага, што таа се израмнува и со терминот „Стока“ што тој го употребува кога зборува за […]

Прочитај повеќе

Граѓаните нема да ја дадат довербата на Пендаровски кој го навредуваше сопствениот народ , а сега кампањата ја почнува со лаги

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓани во Општина Тетово. Мицкоски исто така го посети и оствари средба и со членовите и симпатизерите на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Тетово. Мицкоски пред граѓаните нагласи дека граѓаните во Република Македонија се потешко живеат бидејќи оваа влада единствено што знае е да […]

Прочитај повеќе

Промената на имињата на институциите е доказ дека идентитетот е целосно променет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Дарко Костовски Почитувани, Македонија и Македонците го губат институционалниот идентитет како вовед во губењето на националниот идентитет. Предупредувавме дека со капитулацијата на Зоран Заев е загрозен идентитетот и сега гледаме како во пракса се брише се што е македонско. Почитувани, Зоран Заев тврдеше дека идентитетот е зачуван. […]

Прочитај повеќе

За неспособноста на оваа власт говори податокот што Македонија 2018 ја заврши со најслаб раст на БДП во Европа

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ За штетните економски политики на оваа власт доволно говори фактот дека Македонија минатата година ја заврши со најслаб раст на БДП во Европа и во регионот. Граѓаните чиј стандард опаѓа најдобро го чувствуваат по својот грб и по својот џеб неработењето на оваа власт. Над 500 […]

Прочитај повеќе

Пропаѓањето на здравствениот систем ќе запре само кога Филипче и картелот ќе си заминат од власт

Соопштение до јавноста Венко Филипче е најсериозна болест за македонското здравство. Вчера почина девојче на возраст од две ипол години од наводна бактериска инфекција. Во изминатиот период починаа неколку лица од грип, а се уште нема прогласено епидемија. Епидемијата од морбили коси низ целата земја, а одговорност за катастрофалното справување со ситуацијата нема. Раководењето на […]

Прочитај повеќе

Земјоделците се клекнати на колена, нема ниту еден сегмент во земјоделскиот сектор кој што има напредок

Интегрален текст од изјава на Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани медиуми, Денес се наоѓаме во општина  Ново Село, согласно активностите на ВМРО-ДПМНЕ, посета на неколку населени места во општина Ново Село. Она што можам да го потенцирам од оваа посета е дека граѓаните се тотално разочарани од криминалната власт на Зоран Заев […]

Прочитај повеќе

Најгоре