ПРЕС ЦЕНТАР

Расипничката власт на СДСМ и аболицираниот Заев ја направија Македонија најсиромашна држава во регионот и Европа

Соопштение до јавноста Со СДСМ на власт македонската економија е пред целосен колапс, сите економски параметри бележат падови,  а граѓаните се повеќе осиромашуваат. Додека повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштијата и не можат да се прехранат,  СДСМ и нивните функционери единствено се грижат за своите бизниси и да згрижат што е можно […]

Прочитај повеќе

Комисијата во културата треба да биде составена од луѓе кои што се еминентни и стручни, кој ќе знаат што значи Скопски џез фестивал

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Магдалена Манаскова на денешната Собраниска надзорна расправа на која се разговараше за политиките во културата на Владата и распределувањето на средства во годишната програма за култура жестоко ја критикуваше комисијата за култура и изрази сомневање во нивната стручност со оглед на донесувањето на скандалозната годишна програма за култура. По правило комисијата во […]

Прочитај повеќе

Министерството за култура запоставува Национални установи на сметка на невладини организации

Собраниската комисија за култура денеска организира надзорна расправа за „Културните политики и начинот на донесување на годишната програма на Министерството за култура за проекти од национален интерес, со посебен осврт на реализација на програмата за 2018 година” Објавувањето на програмата од страна на министерството наиде на жестоки реакции во јавноста и кај уметничките и културни […]

Прочитај повеќе

Одговори на новинарски прашања на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Одговори на новинарски прашања на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Прашање новинар: Дали ги изнесовте вашите барања, односно забелешки во врска со законот за СЈО, што е со предвремените парламентарни избори ? Одоговор: Ако веќе навлегуваме во супстанцата на денешниве преговори, ќе кажам дека најпрвин во првиот дел ги изнесовме нашите забелешки во делот на тоа […]

Прочитај повеќе

Дали е во ред со Годишната програма да се дадат 15 милиони денари кај пријатели на министерот за култура?

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Ане Лашкоска на денешната надзорна расправа на собраниската комисија за култура на која се расправаше за годишната програма на Министерството за култура за проекти од национален интерес, со посебен осврт на реализација на програмата за 2018 година, изјави дека нерационалното прераспределување на средствата во годишната програма започнало токму од Алаѓозовски. Таа го […]

Прочитај повеќе

Дали по ваша препорака се укинува меѓународниот фестивал МНТ Фест?

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Ане Лашкоска на денешната собраниска надзорна расправа на која се разговараше за политиките во културата на Владата и распределувањето на средства во годишната програма за култура, го праша советник во министерството за култура Петар Арсовски дали тој дал препорака да се укине МНТ Фест, односно како што рече таа меѓународен фестивал кој […]

Прочитај повеќе

Државата оди во погрешна насока, Република Македонија мора да има иднина и можности за сите граѓани

Интегрален текст од изјава за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Во принцип во минатото побаравме дуел со претседателот на владата, гопсодинот Зоран Заев, побаравме предвремени парламентарни избори и во двата наврати бевме одбиени. Цениме дека државата не оди во вистинска насока, дека оди во погрешна насока и токму од тие причини инициравме […]

Прочитај повеќе

Можно е уште едно фијаско на владата, државата да не добие датум за преговори со ЕУ

Во своето гостување во вестите на телевизија Сител, лидерот на опозицијата и претседател на ВМРО-ДПМНЕ изрази крајна разочараност од реформските процеси во Македонија и истакна дека можно е Македонија и годинава да не добие датум за отпочнување на преговори со ЕУ. Тој вели дека многу лесно може да се случи уште едно фијаско на владата […]

Прочитај повеќе

Чесно и достоинствено е да се употребува името Македонија наместо новото име кое го договори Заев, а за кое граѓаните не гласаа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за вестите на телевизија Сител нагласи дека Република Македонија нема да добие препорака за почеток на преговори со Европската унија, објаснувајќи дека со тоа уште еднаш ќе се потврдат неговите тврдења дека Македонија не се движи во вистинска насока. Тој додаде дека чесно и достоинствено е да […]

Прочитај повеќе

Да не се дрзнува Владата на фалсификат, ќе се соочи со револтот на граѓаните

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во вестите на Сител телевизија ја предупреди владата да не се дрзнува на изборен фалсификат затоа што ќе се соочи со револтот на граѓаните, а со тој чекор може да се доведе во прашање иднината на државата. Тој посочи дека владата не смее повторно да го злоупотребува […]

Прочитај повеќе