ПРЕС ЦЕНТАР

Мицевски: Македонија денес благодарение на СДСМ се третира како оаза на криминалот и корупцијата

Никола Мицевски, координатор на пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „За подобра Македонија“, денес ја отвори седницата каде што беше ставена интерпелацијата на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и образложи зошто тој треба дфа ја напушти таа функција. -Не можеме да си дозволиме функцијата министер за внатрешни работи да ја раководи неодговорен и несериозен […]

Прочитај повеќе

Народот е иритиран и разочаран

Во вечерашната емисија на ТВ 24 „Отворено“ гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Дафина Стојаноска која кажа дека разочараноста кај народот е поголема од оваа Влада бидејќи за неполни 2 години владеење на оваа владејачка гарнитура, која што најсилно говореше против непотизмот и партизација на администрацијата, го прави истото и дури и состојбата е значително […]

Прочитај повеќе

Заев вечерва покажа зошто не треба да биде премиер на Република Македонија

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Зоран Заев Зоран Заев се фали со она од кое граѓаните се срамат. Граѓаните се понижени со договорот од Преспа, а Заев се гордее. Граѓаните се срамат од постапките на Заев и се понижени, а тој се гордее, затоа што ја понижи државата. Зоран Заев е главен […]

Прочитај повеќе

Пендаровски тврдењето дека е следен сега го релативизира до мера на баналност што покажува дека се плаши од изборен пораз

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Стево Пендаровски Стево Пендаровски манипулира со јавноста. Тврдењето дека е следен сега се обидува да го релативизира до мера на баналност и со тоа покажува само дека се плаши од изборен пораз па е принуден да се бламира, со тези кои би ги користел како алиби. Оливер […]

Прочитај повеќе

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Димовски во текот на викендот посети повеќе населени места во Општина Пехчево

Во текот на вчерашниот ден тим на ВМРО-ДПМНЕ, предводен од членот на Извршниот Комитет, Димитар Димовски беше во посета на населените места Панчарево, Чифлик и Умлена во Општина Пехчево. Граѓаните се пожалија дека нивните населени места се испустени во последниве две години. Тие велат дека животот си заминал од тука, младите се повеќе си заминуваат, […]

Прочитај повеќе

Теренските посети на ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат- Пустошот кој го донесе власта на СДСМ повеќе не се издржува

Тим предводен од членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Влатко Ѓорчев и пратеникот Драган Цуклев во Општина Гевгелија ги посетија населените места Негорци, Прдејци, Миравци, Смоквица, Давидово и Милетково. Жителите на овие места се целосно разочарани од власта, особено поради катастрофалната состојба во земјоделието. Велат дека пустошот кој го донесе власта на СДСМ повеќе […]

Прочитај повеќе

Криминалниот картел на власт предизвика катастрофа и крах на економијата

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Криминалниот картел на власт предизвика катастрофа во економијата. Тие за две изминати години имаат просечен раст на БДП од 2,05%, убедливо најнизок во регионот и Европа. Македонија со овој криминален картел на власт забележи пад од 37 места на Форбс листата за водење бизнис, а на […]

Прочитај повеќе

Ќе победиме убедливо и да почне поразот на заевизмот

Интегрален текст од изјава на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Најпрвин да Ве поздравам вас медиумите што имаме оваа можност денеска овдека на македонската јавност да и соопштиме една од одлуките кои што ги донесовме како Коалиција „За подобра Македонија“ дека комплетно Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од најголемата опозициона и најголемата политичка партија […]

Прочитај повеќе

Заев и власта ги знаат пресудите и казните кои ќе бидат изречени уште пред и официјално да бидат прочитани

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на изјавата  на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Случајот 27-ми април е политички монтиран процес. Власта врши политички прогон и ги шиканира неосновано обвинетите, доказ за тоа е и неоснованото апсење на Митко Чавков и негово приведување непосредно пред да биде изречена пресудата. Јавноста […]

Прочитај повеќе

Врз основа на кој правен пропис се одобруваат нови проекти и се прави ревизија на годишната програма?

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Невенка Стаменковска на денешната собраниска надзорна расправа на која се разговараше за политиките во културата на Владата и распределувањето на средства во годишната програма за култура, побара од советничката во министерството за култура Весна Илиевска да и објасни врз основа на кој правен пропис се одобруваат нови проекти, и врз основа на која основа […]

Прочитај повеќе

Најгоре