ПРЕС ЦЕНТАР

СДСМ го клекна земјоделството на колена, според податоците на ДЗС во 2017 и 2018 година имаме пад во земјоделскиот сектор во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, СДСМ го клекна земјоделството на колена. Две години по ред земјоделството е во константен пад. Според официјалните податоци на ДЗС, секторот земјоделство, шумарство и водостопанство во 2018 година во однос на 2017 година бележи пад од 5%, откако и […]

Прочитај повеќе

Криминалниот картел на Заев и СДСМ докажа дека е неспособен да донесе подобар стандард за граѓаните на Република Македонија

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Криминалниот картел на СДСМ и Зоран Заев докажа дека е неспособен да донесе подобар стандард за граѓаните на Република Македонија. Со СДСМ на власт македонската економија крахираше и го допре дното. Во време кога државите од регионот и Европа доживуваат ренесанса, Македонија има најниски плати и […]

Прочитај повеќе

Дали Васко Ковачевски влијаел тендер во 4 очи од РЕК Битола да добие СВ Инвест, фирма која беше поврзувана со Вице Заев?

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Повторно, огромен скандал од редовите на СДСМ и Владата на СДСМ. И повторно, сомнеж за испумпување пари на граѓаните и сомнеж за огромен криминал во РЕК Битола. Замислете, фирмата СВ Инвест која беше поврзувана во тесни релации со братот на Зоран Заев, […]

Прочитај повеќе

Извештајот на Стејт Департментот е доказ за политичкиот прогон во земјава

Соопштение до јавноста Република Македонија е држава со ограничена независност на судството, констатираше Стејт Департментот. Условите во затворите и притворите се сурови, нехумани и деградирачки. Извештајот на Стејт Департментот е доказ за политичкиот прогон во земјава. Притворањето на  Митко Чавков со лажна службена белешка и измислени обвинувања, два дена пред изрекување на пресудата е преседан […]

Прочитај повеќе

Апсолутно сметам дека водиме и дека ќе победиме на престојните претседaтeлски избори

Потпреседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во вечерашната емисија „И што сега“ констатираше дека коалицијата помеѓу СДСМ и ДУИ претставува една неприрoдна коалиција којашто се создава во овој период и е надвор од сите правила на едно меѓуетничко разбирање и општење во Република Македонија. – Неприродна е зошто тоа е напушатње на основниот принцип победник со […]

Прочитај повеќе

Победата на Силјановска Давкова на претседателските избори значи пад на владата на Заев!

Во своето гостување во емисијата „И што сега“ на МРТ, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски повикувајќи се на изјавата на Заев, истакна дека победата на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, ќе значи пад на владата на Заев. Николоски е убеден дека Пендаровски ќе ги загуби претседателските избори и се надева дека во најкус можен […]

Прочитај повеќе

Илиоски: Две години сте на власт и две години ја носите одговорноста за оваа држава, не можете да се вадите на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Илиоски на денешната собраниска седница по повод интерпелацијата на министерот Оливер Спасовски истакна дека владејачката гарнитура е веќе две години на власт и две години ја носи одговорноста за оваа држава. -Обвинувате за лажни вести, а лажна ли е веста дека сеуште не е лоциран односно пронајден убиецот на Мартин Јанушев? […]

Прочитај повеќе

Одговорноста за фер избори останува на власта бидејќи таа ги организира

Вечерва на емисијата „И што сега“ на МРТ1, гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски кој говореше за изборите кои следат. Николски посочи дека кај Зоран Заев има огромна разлика од говорено до реализирано и го спомена референдумот каде што се случија големи нерегуларности. -И за референдумот се велеше дека ќе е кристален чист, па се […]

Прочитај повеќе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со Чешкиот министер за надворешни работи, Томас Петричек

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски придружуван од секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски остварија средба со Чешкиот министер за надворешни работи, Томас Петричек. На средбата се разговараше за стратешките приоритети на државата и актуелната општествена и политичка состојба. Мицкоски го нагласи недостатокот на владеење на правото и правната држава како суштински елемент […]

Прочитај повеќе

Затуроска: МВР наместо да штити невини граѓани штити криминалци

Лилјана Затуроска, пратеник од редовите на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „За подобра Македонија“ на седницата за интерпелација на Оливер Спасовски рече дека ароганцијата не може да биде доблест и основна карактеристика на министер, не барем министер на МВР кој треба да биде олицвотрение на сигурност и строгост. Треба граѓаните да имаат чувство дека […]

Прочитај повеќе