ПРЕС ЦЕНТАР

Митовска: Надоместокот за трето дете како демографска мерка даде резултати, во 2010 имаше 5.246 а во 2017 година 26.591 корисници

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Слаѓана Митовска, во синоќешното издание на дебатната емисија „Економски магазин“ на Алсат телевизија разговарајќи за најновите законски решенија кои што министерството за Труд и социјална политики ги доставило во Собранието на изгласување, истакна дека од нејзината партија не се согласуваме со укинувањето на мерката за паричниот надоместок за трето дете, односно на […]

Прочитај повеќе

Стево Пендаровски е ист како неговиот партиски шеф Зоран Заев

Соопштение до јавноста Стево Пендаровски е ист како неговиот партиски шеф Зоран Заев.  Пендаровски како Заев молчи за искажаните лажни ветувања за продажбата на блиндираниот мерцедес.  Неговата партија ветуваше нови возила за Брза помош кои ќе се набават од продажбата на мерцедесот, а сега во него ги возат сите високи гости во Македонија и земаат […]

Прочитај повеќе

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари разговор со лидерката на владејачката германска партија ЦДУ Крамп Каранбауер

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО ДПМНЕ  Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел оствари разговор со лидерката на владејачката германска партија ЦДУ Крамп Каранбауер. За време на разговорот Мицкоски ја запозна со актуелната политичка состојба во државата и разговараа за актуелната состојба […]

Прочитај повеќе

Според годишните податоци на Светска банка за 2018 година младинската невработеност во државата изнесува високи 47.6%

Интегрален текст од изјава за медиуми на Јован Јаулески, Претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Младите се најголемата жртва на власта, која повеќе од две години не работи ништо освен распродавање на државните и национални интереси. Додека Заев и Пендаровски монтираат судски процеси младинската невработеност расте. Според годишните податоци на Светска банка за 2018 година младинската […]

Прочитај повеќе

Мицкоски заедно со Силјановска Давкова,  во Брисел остварија средба Едвард Кукан и Маријана Петир

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес (20 март 2019-та година) заедно со кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова,  во Брисел остварија средба со европратеникот и известувач во Европскиот Парламент за Република Македонија Едвард Кукан и со европратеничката Маријана Петир. На средбата од страна на претседателот Мицкоски беше посочено дека […]

Прочитај повеќе

Јавно обвинителство не презема ништо околу пријавата која е поднесена поради основано сомнение дека за референдумот се злоупотребени над 50.000 гласови

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Изминуваат шест месеци откако до Јавното обвинителство е доставена Кривична пријава за повеќе од 200 лица, претседатели, членови и нивни заменици на избирачки одбори, заради основано сомнение дека на референдумот на 30-ти септември минатата година биле злоупотребени над 50.000 гласови, односно за […]

Прочитај повеќе

Трипуновски во посета на земјоделците на Карбинци: Повеќе од очигледно е незадоволството на земјоделците за погубните политики на СДСМ

Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ вчера беше во работна посета на земјоделците од Карбинци кои го изразија своето незадоволство од работењето на СДСМ. -Денеска на барање на земјоделците од општина Карбинци остварив средба на која што разговаравме за актуелните состојби во земјоделството. Повеќе од очигледно беше незадоволството на земјоделците за погубните политики на СДСМ и односот […]

Прочитај повеќе

Земјоделците го почувствуваа „Животот“ кој го ветуваше и донесе СДСМ

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ СДСМ преку своите бледи соопштенија се обидуваат да ги манипулираат граѓаните, дека во Македонија тече мед и млеко. Земјоделците го почувствуваа „Животот“ кој го ветуваше и донесе СДСМ. Земјоделците почувствуваа што значи, нивниот труд да не биде вреднуван од Владата, откупните цени да бидат ниски и […]

Прочитај повеќе

СДСМ зацрнува судбини на цели семејства

Соопштение до јавноста Власта две години ги гази и узурпира, правото, законите и институциите. Зоран Заев и Стево Пендаровски исплашени од се поизвесниот изборен пораз прибегнуваат кон монтирање на политички процеси. Стевче Јакимовски, како и Митко Чавков и останатите припадници на безбедносните сили и граѓани патриоти се жртви на политички монтирани случаи. СДСМ како на […]

Прочитај повеќе

Мицкоски и Силјановска Давкова денес и утре ќе престојуваат во посета на Брисел седиштето на Европската Унија

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски и кандидатот за претседателка на Република Македонија поддржана од ВМРО-ДПМНЕ г-ѓа. Гордана Силјановска Давкова денес и утре ќе престојуваат во посета на Брисел седиштето на Европската Унија. Во рамките на посетата ќе земат учество на политичкото Собрание на Европската Народна Партија каде членуваат најголемите сестрински десничарски […]

Прочитај повеќе

Најгоре