ПРЕС ЦЕНТАР

Преку 50 илјади тони јаболка стојат неоткупени, земјоделците молат за помош и се оставени сами да се снаоѓаат со проблемите

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Денеска сум во посета на Ресен, имав средба со јаболкопроизводителите од овој крај, разговаравме за актуелните ситуации и околу пласманот и откупот на јаболката од реколта 2018. Она што можам да го кажам е едно големо разочарување кое што […]

Прочитај повеќе

Трите принципи предложени од ВМРО-ДПМНЕ имаат цел да ја вратат правдата и правната држава во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Трите принципи предложени од ВМРО-ДПМНЕ имаат цел да ја вратат правдата и правната држава во Република Македонија. Почитувањето на меѓународното право, почитувањето на основните човекови права и принципот за независно и професионално јавно обвинителство, треба да ја вратат довербата на граѓаните […]

Прочитај повеќе

Постои сериозен сомнеж дека Поликлиника „Букурешт“ е ново жариште на продолжението на епидемијата на непотизам

Интегрален текст од изјава за медиуми на Маја Славева Почитувани, Постои сериозен сомнеж дека Поликлиника „Букурешт“ е ново жариште на продолжението на епидемијата на непотизам. СДСМ не го интересира здравјето на граѓаните. СДСМ и Филипче ги интересира што е можно подобро да се згрижат роднините на партиските функционери. Затоа не почитуваат ни закон за избори, […]

Прочитај повеќе

Законот за јавно обвинителство не е за пазарење, тука прашањето е дали ќе имаме правна држава

За ВМРО – ДПМНЕ законот за јавно обвинителство не е за пазарење, или ќе имаме правна држава или пазарење за овој закон нема, рече Дафина Стојаноска од ВМРО-ДМНЕ гостувајќи на телевизија 24. И СДСМ велеше јавниот обвинител да биде на предлог на опозивијата, потсети Стојаноска, додавајќи но очигледно вече тоа не им одговара. -Доколку се […]

Прочитај повеќе

Македонија со СДСМ на власт стана земја на сиромаштија, криминал, политички прогон и неправди

Соопштение до јавноста Република Македонија со СДСМ на власт стана земја на сиромаштија, криминал,  политички прогон и неправди.  За да ги покрие своите криминали но и неспособноста да донесе подобар стандард за граѓаните, власта почна да креира црно сценарио на поделби и прогони. Политичкиот прогон во земјава стана секојдневие. Тие кои први го кренаа гласот […]

Прочитај повеќе

Заев и Дескоска не смее да бегаат од фактот дека ЈО треба да е во функција да ги заштитува граѓаните и да го чува правниот поредок во државата, а не да биде послушник на извршната власт

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, ВМРО-ДПМНЕ до Министерството за правда испрати издржани забелешки за недостатоци на предлог текстот за законот за јавно обвинителство, преточени во трите принципи кои ги содржат документите за кои што сметаме дека мора да бидат дел од овој нов закон. Новиот закон […]

Прочитај повеќе

Граѓаните земаат помала просечна плата и тоа помала за 1.200 денари

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Криминалната власт на СДСМ и Зоран Заев ја уништи македонската економија и им донесе сиромаштија на македонските граѓани.Просечната плата, наместо да расте, се намалува. Граѓаните земаат помала просечна плата и тоа помала за 1.200 денари. Според податоците на ДЗС просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во […]

Прочитај повеќе

Политичките затвореници не се одлика на една демократска држава, аспирант за членство во ЕУ

Соопштение до јавноста Македонското судство го допре дното пресликувајќи ги двојните аршини, непринципиелноста и неморалноста на Зоран Заев и Стево Пендаровски. Политичкиот прогон стана пракса за справување со политичките противници на заевизмот. Оние кои први го крена гласот против неговите погубни политики беа првите жртви на заевизмот. Срамен е фактот што повратниците од војните на […]

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ ја достави кандидатурата за идниот претседател на Македонија, Проф. Д-р Гордана Силјановска Давкова

Интегрален текст од изјава за медиуми на Владо Мисајловски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, ВМРО-ДПМНЕ ја поднесе кандидатурата за новиот претседател на Република Македонија, тоа е професорката Гордана Силјановска Давкова. Денеска е убав ден за сите граѓани на Република Македонија, бидејќи имаме еден одличен кандидат, имаме и кандидат што ќе го прифатат мнозинството граѓани на Република […]

Прочитај повеќе

Митовска: Со новиот предлог-закон граѓаните нема да ја добијат долго ветената социјална помош од 200 евра

Овој закон има недоречености, и ова беше е едно пополистичко предизборно ветување на СДСМ каде што на граѓаните им беше ветено 200 евра социјална парична помош и граѓаните секојдневно ја очекуваат оаваа социјална парична помош од 200 евра, но за жал ниту сега нема да ја добијат со вака предложеното законско решение. Ова во дебатната […]

Прочитај повеќе