ПРЕС ЦЕНТАР

Каде оди македонската економија?

Колумна на Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ за Независен весник Во периодов пред нас основна тема на дискусија ќе бидат претседателските избори и темите што тие ги отвораат. Тука секако се отвора и темата за состојбата на македонската економија и животниот стандард на граѓаните. Претседателот на државата нема директна надлежност во овој дел, но секако може […]

Прочитај повеќе

Продолжуваат теренските посети на ВМРО-ДПМНЕ, потпретседателот Мисајловски оствари средби во Општина Бутел

Теренските посети на членовите на ИК на ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат и овој викенд. Денес тим предводен од потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски беше во посета на Општина Бутел каде што оствари средби со жителите на населените места Бутел и Радишани. Во Бутел граѓаните се пожалија на лошите економски политики кои ги спроведуваат владата на СДСМ и […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Да излеземе сите заедно и да го поразиме Заевизмот кој не влече на дното

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола  каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско Оризари. Мицкоски на средбата во Јени Мале посочи дека државата се наоѓа пред одлука за тоа  каква Македонија сакаме и каква Македонија ќе ја оставиме на идните генерации. […]

Прочитај повеќе

МВР под криминогеното раководство на Оливер Спасовски го допре дното

Интегрален текст од изјава за медиуми на Орце Ѓорѓиевски – член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, МВР под криминогеното раководство на Оливер Спасовски го допре дното. Изминативе две години гледавме како полициски функционери на СДСМ уценуваа со ПИ мерки и минуваа неказнети, гледавме како полициски службеници убиваа и палеа луѓе, како пукаа во малолетни лица […]

Прочитај повеќе

СЈО, како одделение во рамки на Обвинителството за организиран криминал, со закон кој се почитуваат меѓународни принципи и насоки

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Тони Менкиноски, Претседател на правна комисија на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,  Би сакал да ве воведам во темата, имено како што знаете во тек се преговори околу носење на новиот закон за Јавно обвинителство на Република Македонија, кој се менува после 12 години. И кој треба да се сообрази […]

Прочитај повеќе

Димков: Зад ВМРО-ДПМНЕ стојат голем број на проекти за лицата од социјално ранливите групи како и за лицата со попреченост

На денешната собраниска комисија за труд и социјална политика во Собранието, пратеникот Трајчо Димков од редовите на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека ќе мора сите заедно да се обединиме за решавањето на проблемите на лицата со попреченост. Сериозен е овој проблем и мислам дека ќе се обединиме да ги решиме, вели Димков. Пратеникот додаде дека во време […]

Прочитај повеќе

Митовска: СДСМ ветуваше социјална парична помош од 200 евра, а со новиот закон тоа нема да се случи

За законот за социјална заштита треба да имаме измени кои што ќе допринесат за подобар живот на лицата со попреченост, а во предложениот закон има многу недоречености. Граѓаните корисници на социјална помош и натаму нема да живеат спокојно, граѓаните очекуваат социјална парична помош од 200 евра, тоа беше ветување на СДСМ, а нема да се […]

Прочитај повеќе

Или ќе продолжи Заевизмот и криминалот и нечесноста која тој ја носи, или ќе се спротивставиме и ќе покажеме дека може поинаку

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на Општинскиот комите на ВМРО-ДПМНЕ Кичево. Пред присутните Мицкоски истакна дека граѓаните се соочуваат со големи неправди и криминал кои што го прави Зоран Заев и владата на СДСМ. Односно како што рече тој ќе поминат многу години и ќе […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Власта е без план да ги сочува младите луѓе да си ја градат својата иднина на своите огништа

На средба со младите во Кичево. Главниот проблем е иселувањето, власта е без план да ги сочува овие луѓе да си ја градат својата иднина на своите огништа. Жална е сликата кога младите говорат со песимизам за работите и главниот предизвик е како побрзо да заминат. Затоа мораме сега да ги смениме работите, да ги […]

Прочитај повеќе

Младите ќе бидат клучната сила во нашата борба за подобра Македонија, заедно ќе се избориме

Интегрален текст од обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Добар ден за претседателот на Унијата на Млади сили на ВМРО-ДПМНЕ Јован Јаулески, Добар ден за  членовите на Извршниот Комитет на Унијата на Млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, Добар ден за членовите на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Добар ден на сите вас денеска кои што сте […]

Прочитај повеќе