ПРЕС ЦЕНТАР

Заеви имаат фирми во странство! Заев ја јаже јавноста

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Бизнисите на кланот Заеви не само што цветаат во државава откако  Зоран Заев е на власт, туку цветаат и во странство. Во случајов во соседна Република Бугарија. На вчерашниот дуел бевме сведоци како Зоран Заев најпрвин јавно кажа дека воопшто не […]

Прочитај повеќе

На Десковска на 26 март во 16 часот 19 минути и 16 секунди и се испратени 65 предлог амандмани на предлогот на Законот за јавно обвинителство

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на Министерство правда На Рената Треневска Десковска на 26 март во 16 часот 19 минути и 16 секунди и се испратени 65 предлог амандмани на предлогот на Законот за јавно обвинителство. Десковска злоупотребувајќи ги државните институции се става во одбрана на лагите и манипулациите на нејзиниот шеф  Зоран Заев. […]

Прочитај повеќе

Зоран Заев покажа зошто не смее да биде премиер на Република Македонија, затоа што се срами од сопствената држава и народ

Соопштение до јавноста Зоран Заев се срами од Република Македонија. Исплашен и во нервоза цело интервју не смееше да го изговори името Македонија, па стотина пати го повтори новото име кое го донесе против волјата на граѓаните. Стравот на Заев беше очигледен и кога не смееше да зборува за Македонците во Грција, ниту за нивното […]

Прочитај повеќе

Наместо подобрување на начинот на функционирање на здравството и подобра грижа, граѓаните добиваат распродажба на јавниот здравствен систем

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Игор Николов, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Премиерот Заев мисли дека здравствениот систем е фирма, па доколку таа не прави профит, ќе ја затвори или ќе ја продаде некому. Деновиве сме сведоци дека наместо подобрување на начинот на функционирање на здравството и подобра грижа за здравјето […]

Прочитај повеќе

Власта не превзема ништо за окупација и узурпација која се случува на брегот на Охридското Езеро

Интегрален текст од изјава за медиуми на Маја Славева Почитувани, Во моментов се случува окупација и узурпација на брегот на Охридското Езеро, а власта премолчува и не презема ништо. Палењето на трската на најразлични локации на брегот на езерото јасно ја покажува неодговорноста и негрижата на природното богатство и Охридското Езеро како македонски бисер, од […]

Прочитај повеќе

Министерството за правда соопшти дека ги прифаќа трите принципи од ВМРО-ДПМНЕ кои што беа поставени како основа врз која што ќе се разговара во креирањето на текстот на законот за јавно обвинителство

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Министерството за правда вчера по неколку денови соопшти дека ги прифаќа трите принципи од ВМРО-ДПМНЕ кои што беа поставени како основа врз која што ќе се разговара во креирањето на текстот на законот за јавно обвинителство. Почитувани, Добро е што министерството […]

Прочитај повеќе

Над 500.000 граѓани во државата живеат на прагот на сиромаштија

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Со СДСМ  на власт економијата две години е на дното. Граѓаните имаат се помалку пари, а трошоците за живот континуирано се зголемуваат. Над 500.000 граѓани во државата живеат на прагот на сиромаштија. Стандардот на граѓаните откако СДСМ  е на власт не се подобрува, туку се влошува. […]

Прочитај повеќе

СДСМ ја оттуѓи државата од граѓаните и предизвика големи штети, како врз државата, така и врз граѓаните и нивните животи

Соопштение до јавноста СДСМ две години ја пустоши државата. Економија која тоне, сиромашни граѓани кои едвај чекаат да се иселат од државата и нефункционална правна држава е сликата за Република Македонија по две години власт на СДСМ. Власта на СДСМ ќе биде одбележана по бруталните политички монтирани случаи, спроведени преку Русковска обвинителството и Кацарска судството, […]

Прочитај повеќе

Гласот на младите е силен

Колумна на Јован Јаулески – в.д. претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ за порталот Курир Октомври, ноември 2016 година голем одек помеѓу младите, сегашната власт со своите активисти оди низ студентски домови, факултети, локали и збиралишта на млади како паркови и разни урбани места, се ветува се и сешто. Студентски градови, модерни читални, намалување на младинскатаа невработеност,младински […]

Прочитај повеќе

Со Заев и Димитров, ЕУ е само далечен сон

Колумна на Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ за Независен весник Деновиве, за жал, стигнуваат сериозни најави дека Македонија повторно и оваа година нема да добие датум за почеток на преговори со ЕУ. Се реализираат најавите дека и покрај тоа што Зоран Заев и Никола Димитров потпишаа капитулантски договор за целосно обезличување на Македонија, за преименување на […]

Прочитај повеќе