ПРЕС ЦЕНТАР

Мицкоски: Гордана Силјановска Давкова ќе победи на изборите и тоа на Заев му е јасно

Професорката Гордана Силјановска Давкова победува на претседателските избори и тоа му е јасно и на господинот Заев и на господинот Стево Пендаровски и токму тоа нив ги мачи периодов и сега се погласно се слуша опцијата за бојкот во нивните изборни штабови, потенцираше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашниот ТВ Дуел со Зоран Заев. […]

Прочитај повеќе

Мицкоски до Заев: Вие им ги избришавте корените на нашите деца!

Дали ние ќе го поддржиме договорот кој што го потпиша СДСМ и Зоран Заев од самиот почеток кажавме дека тоа за нас е капитулантски чин и дека практично на тој начин ние се себеодрекуваме и дека ниту во еден момент не сме подготвени да го прифатиме со оваа содржина каков што е, посочи претседателот на […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Ништо не е готово за името, никогаш нема да го прифатиме овој договор!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во дуелот со Зоран Заев на Канал 5 телевизија истакна дека ништо не е готово во врска со името, посочувајќи дека опозицијата никогаш нема да го прифати овој договор. Тој потенцираше дека многу држави низ историјата капитулирале како што тоа го направи Зоран Заев со договорот од Преспа, па години […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Договорот со Грција е капитулантски чин со кој се себеодрекуваме

Во дебатната емисија „Само вистина“ вечерва гостуваа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и премиерот Зоран Заев. На прашањето какви се намерите на  ВМРО-ДПМНЕ кон Преспанскиот договор и дали ќе го почитува доколку ВМРО-ДПМНЕ дојде на власт, Мицкоски рече дека ВМРО-ДПМНЕ од самиот почеток не го поддржува овој капитулантски договор. -Договорот којшто го потпиша СДСМ и […]

Прочитај повеќе

Мицкоски до Заев: Вие се плашите да признаете дека во Грција живеат Македонци

Вие Господине Заев се срамите, се плашите, се препелкате, не сакате да изустите дека Македонците во Северна Грција, во Егејскиот дел на Македонија зборуваат македонски јазик, затоа што со Договорот вие го избришавте тоа Господине Заев. А вашиот министер прати дипломатска нота во која што појаснуваше дека не е народот македонски, туку тоа е етницитет […]

Прочитај повеќе

Мицкоски до Заев: Ги претскажувавте пресудите, му се заканивте на Чавков да ја напушти државата!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашниот ТВ дуел со Зоран Заев рече дека остро го осудува чинот на преку два века казна дадена на луѓе коишто не примениле насилство за 27-ми април во 2017 година. Имено тој посочи дека  од друга страна има повратници  од боиштата во Сирија и Ирак, припадници на ИСИС кои  […]

Прочитај повеќе

Мицкоски до Заев: Многу сте нервозен, недолично се однесувате

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на ТВ дебатата на Канал 5 телевизија му посочи на премиерот Зоран Заев дека е нервозен и дека се однесува недолично за една телевизиска дебата. -Јас се уште не сум слушнал во еден пристоен разговор помеѓу двајца соговорници така да си се обраќаат, вели Мицкоски. Мицкоски во реплика кон Заев истакна дека […]

Прочитај повеќе

Мицкоски до Заев: Со неоткажувањето од ваквото СЈО ја загрозувате европската иднина на Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашната ТВ дебата му посочи на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, дека со неоткажувањето од СЈО вакво какво што е, тој ја загрозува европската иднина на Македонија. Мицкоски потенцираше дека Заев не е подготвен да ги прифати амандманите затоа што сака СЈО да продолжи да го користи како за […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Однапред се знае за казните за 27-ми април кои се два века

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашниот дуел на „Само вистина“ на Канал 5, одговарајќи на новинарско прашање рече дека казните за лицата за настаните од 27-ми април однапред се знаеле. -Кога зборував за Нирнбершките процеси не мислев на начинот на кој за жал бев погрешно протолкуван во јавноста. Но, за тоа сега нема да зборувам. Зборував […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Припадници на ИСИС се казнуваат три пати помалку од луѓето на 27-ми април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за време на дуелот со Зоран Заев,  докажувајќи ја политизираноста на правосудниот систем кажа дека припадници на ИСИС се казнуваат три пати помалку отколку што се казнети луѓето од 27-ми април, притоа напоменувајќи дека во едниот случај имаме луѓе кои доаѓаат директно од боиштата на Блискиот Исток, а во другиот случај луѓе кои не сториле […]

Прочитај повеќе

Најгоре