ПРЕС ЦЕНТАР

Мицкоски: Од владата се обидоа да го затскријат скандалот со неинтонирање на химната и постројување на гардата при посетата на Ципрас

Реалноста е дека на онака помалку комичен начин се обидуваат од владата да го затскријат скандалот со неинтонирање на македонската химна и непостројување на македонската гарда, рече Христијан Мицкоски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ на гостувањето на АлсатМ телевизија коментирајќи ја посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас. -Најпрвин од Владата велат доцнел авионот, а потоа премиерот го […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Ми се обратија голем број луѓе кога кандидатот на СДСМ ги навреди граѓаните и ги нарече сурати

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во емисијата 200-та на Алсат М телевизија во неколку наврати ги напомена навредите кои што кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски ги упати кон граѓаните на своите таканаречени трибини. Имено Мицкоски го спомена конкретниот настан кога Пендаровски ги нарече своите поддржувачи сурати, а претходно поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ, стока. -Конкретно мене ми […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Во нашата кампања им се обраќаме на сите граѓани на Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски при гостувањето на емисијата „200“ истакна дека во кампањата, ВМРО-ДПМНЕ се обраќа на сите граѓани на државата. -Апсолутно не таргетираме само македонски гласови, ниту пак имаме намера да таргетираме само македонски гласачи. Но, се разбира дека ние во нашата кампања им се обраќаме на сите граѓани во државата, без разлика […]

Прочитај повеќе

Заев ја уништува македонската економија, масовно се краде и се делат тендери меѓу картелот

Соопштение до јавноста – реакција на Фејсбук статус на Зоран Заев поврзан со факти за економијата- инвестиции и вработувања Македонија е земја со најслаб раст на БДП во регионот и во Европа. Македонија е рекордер по растот на задолжувањето, а ништо не се гради. Капитални инвестиции нема, а се зголемува само бројот на наши сограѓани […]

Прочитај повеќе

Јанушев: СДСМ го обезличи народот, за штетниот договор кој е против волјата на граѓаните, ќе мора да одговараат

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ за Договорот од Преспа е кристално јасен. Ние никогаш нема да направиме ништо што е на штета на народот и државата, а дека славењето на Договорот од страна на Владата е погрешно ќе покажат и изборите, рече Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и шеф на Изборниот штаб, гостувајќи на Македонската радио-телевизија, […]

Прочитај повеќе

Николоски: Од Македонија почнаа да се иселуваат луѓе кои се добро ситуирани

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, на почетокот од вечерашното гостување во емисијата „Јади Бурек“ на ТВ Сонце, говори и за иселувањето од Македонија. Николоски вели дека иселувањето е присутно со години наназад, но дека сега за прв пат од Македонија почнуваат да се иселуваат и луѓе кои се вработени и добро ситуирани, а имаат и […]

Прочитај повеќе

Јанушев: Неправилностите во првите десет дена од кампањата се резултат на заевизмот

Активисти спречени да дојдат на митингот во Охрид, во најмала рака некоректно однесување на активисти на СДСМ кон ВМРО-ДПМНЕ и кандидатот за претседател, се само дел од одликите во првите десеттина дена од почетокот на кампањата за претседателските избори, рече Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и шеф на Изборниот штаб, гостувајќи на Македонската радио-телевизија, […]

Прочитај повеќе

Николоски: Пендаровски призна дека можело да се постигне подобар договор

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, на почетокот од вечерашното гостување во емисијата „Јади Бурек“ на ТВ Сонце, говори за кампањата за претседателските избори, но и за референдумот кој е позади нас. -Само ние како ВМРО-ДПМНЕ знаеме низ каков се притисок поминавме за да го прифатиме договорот од Преспа и да повикаме да се гласа на […]

Прочитај повеќе

Николоски: Втора година по ред нема да добиеме датум за преговори со ЕУ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, во вечерашното гостување во емисијата „Јади Бурек“ на ТВ Сонце, вели дека втора година по ред Македонија нема да добие датум за преговори за членство во Европската Унија. -9 години по ред за време на ВМРО-ДПМНЕ, Македонија добиваше позитивна препорака за почеток на преговори со Европската Унија, па Грција беше […]

Прочитај повеќе

Мицкоски од Гостивар: Вистината е јасна и едноставна, победуваме, а иден претседател е Гордана Силјановска Давкова

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните од Гостивар. Тој од Гостивар кажа дека секаде во Македонија слушал дека иден претседател на Република Македонија ќе биде професорката Гордана Силјановска Давкова, со што ВМРО-ДПМНЕ ќе ги победи СДСМ најпрво на 21 Април,  потоа и на 5 Мај, а потоа и […]

Прочитај повеќе