ПРЕС ЦЕНТАР

Нападот врз екипата на ТВ 21 е одраз на недемократскиот амбиент во Македонија во кој што медиумите се под постојан притисок од власта

Соопштение до јавноста ВМРО ДПМНЕ најостро го осудува нападот и малтретирањето на новинарската екипа на ТВ 21. Насилното внесување на новинарската екипа во општинската зграда е мафијашки обид за грабнување кој покажува колку криминалците се чувствуваат моќно и колкава заштита имаат во власта. Заканите за бришење на снимките се закани врз слободата на говорот и […]

Прочитај повеќе

Ѓорчев: Власта сака да има тотална контрола врз движењата на народот

Власта со години ги следи граѓаните, евидентно е дека главната ативност на СДСМ е да малтретира луѓе преку оние тајни служби, полутајни служби да доаѓа на власт и потоа ништо да не прави, рече Владимир Ѓорчев во Отворено на Алфа Тв. Тој изјави дека сега со напредокот на технологијата инструментите се се поголеми и подостапни. […]

Прочитај повеќе

Гласот за Пендаровски е глас за Зоран Заев и за опустошена Македонија

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на општина Пехчево. Мицкоски истакна дека и во Пехчево се чувствува заевизмот кој носи само сиромаштија, немање работа и се помасовно иселување на младите од Македонија, додавајќи дека ова мора да заврши час поскоро и дека на граѓаните треба да им се […]

Прочитај повеќе

Николовски, Заев и Пендаровски пробуваат со исплатата на субвенциите да ги купат гласовите на тутунарите

Интегрален текст од изјава за медиуми на Тони Ризески Почитувани, Министерот за земјоделие пристигнал од своето патување во Дубаи, подновен со новите патики и вчера на својот Фејсбук профил се пофали дека им пуштил субвенции на тутунарите. Добро е тоа што субвенциите за тутун се исплатени, но е лошо што Николовски, Заев и Пендаровски чекаа […]

Прочитај повеќе

Додека Филипче работи за кампањата на Пендаровски, морбилите се проширија на цела територија на државата

Интегрален текст од изјава за медиуми на Маја Славева Почитувани, Венко Филипче терајќи ја претседателската кампања на Стево Пендаровски, заборави дека формално е на функцијата министер за здравство. Додека Филипче работи за Пендаровски морбилите се проширија на цела територија на државата. Каде беше Филипче четири месеци со мерките за спречување на ширењето на морбилите? Каде […]

Прочитај повеќе

Ѓорчев: Заев и СДСМ да кажат по кои критериуми ќе ги спроведуваат масовните отпуштања после изборите

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Владимир Ѓорчев, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Изминативе два дена Зоран Заев не даде никаков одговор, на кој начин и врз основа на кој критериум ќе ги спроведува масовните отпуштања и бркање од работа од јавниот сектор. Во изминативе две години политиките на Зоран Заев, Владата […]

Прочитај повеќе

Студентите се жртви на лагите и катастрофалните политики на СДСМ и Заев

Интегрален текст од изјава за медиуми  на Филип Ѓорѓиев Почитувани, Студентите се жртви на лагите и катастрофалните политики на СДСМ и Зоран Заев. Кога на СДСМ им требаше гласот на студентите ветуваа брда и долини, а кога дојдоа на власт студентите за нив станаа категорија на луѓе која не постои. Условите за живот по студентските […]

Прочитај повеќе

Заев и Николовски го доведоа земјоделието пред колапс

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Власта предводена од Зоран Заев земјоделието го доведе пред колапс. Заев и Николовски се што ветија на земјоделците ништо не остварија. Напротив земјоделците добија пониски откупни цени, а субвенциите кои ги следува се драстично намалени. А, што е уште пострашно не ја добија и долго најавуваната […]

Прочитај повеќе

Скандалозно е однесувањето на власта, која соочена со пораз губи контрола

Соопштение до јавноста Нервозата кај Заев и Пендаровски од неминовниот изборен пораз е се по очигледна. Активисти на власта се закануваат дека со пиштоли ќе влезат во ДИК, јавно пред камери, а Стево Пендаровски молчи. Скандалозно е однесувањето на власта, која соочена со пораз губи контрола. Пендаровски и Заев знаат дека губат и затоа и […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Власта не ги почитува и ги казнува пензионерите, време е сега тие да ја казнат власта

На масовниот митинг во Скопје, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, посебен дел од својот говор издвои за да им се обрати на пензионерите. -Ќе ги споменам и пензионерите, оние на кои оваа власт им изрази непочитување, на кои им го укинаа законско предвиденото зголемување на пензиите, а пензиите не се покачија ниту за денар. Власта […]

Прочитај повеќе