ПРЕС ЦЕНТАР

Мисајловски: ВМРО-ДПМНЕ се врати

ВМРО-ДПМНЕ се врати. Брендот колку и да пробаа да го турнат и прогонат никој тоа не може да го направи. ВМРО-ДПМНЕ не е само политичка партија, тоа е ген во скоро сите Македонци, изјави Владо Мисајловски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ во денешната емисија „Отворено“ на Алфа Тв. Тој рече дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, многупати […]

Прочитај повеќе

Здравковски: Да издржиме сите заедно и да донесеме уште поголема победа за Македонија на 5-ти мај

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на  Игор Здравковски, Претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Велес Најнапред сакам да Ви честитам на сите за успешниот изборен процес за бирање на претседател на Република Македонија, процес кој можеби беше еден почистите и подемократски во поновата историја на нашата држава. Исто така сакам да им честитам и на […]

Прочитај повеќе

Стоилковски: Ќе реагира ли ЈО за аферата Големото око или се ќе заврши како аферата со прислушување на обвинителите?

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Првиот круг на претседателските избори помина без никој да го види Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески да изусти било што за апликацијата на СДСМ, за паѓањето на серверите, за менувањето на компјутерската опрема во СДСМ преку која постои шанса преку мобилна […]

Прочитај повеќе

Арсовски: Заев мора да сфати дека “рибата смрди од главата” и ако од некој треба да почне метлата и чистката, тоа е тој самиот Зоран Заев

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ   Почитувани, Зоран Заев со најавата за метла оди по неговата максима дека “рибата смрди од опашката”, па така вината за огромниот пораз кој што му се случи на СДСМ нанесен од граѓаните ќе ја бара во сите други освен во него. […]

Прочитај повеќе

Шилегов и Богоев се најнеспособните градоначалници во историјата на Скопје и Карпош

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Петре Шилегов На  Петре Шилегов и на Стефан Богоев им требаше годин ипол за да излезат и да го работат она  за што се платени. Шилегов и Богоев година ипол не направија ништо за Скопје и за Карпош. Шилегов и Богоев се најнеспособните градоначалници во историјата на  […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Време е народот да му одржи лекција на Заев – на 5 мај мора да добие лекција која очигледно не ја научи оваа Недела

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил објави статус посветен на чистката која што ја вети Заев по дебаклот по првиот круг од претседателските избори. -Не е до чистката, туку проблемот е до тој што треба да исчисти, името му е Зоран Заев. Зашто ветувањата за 500 евра плата не ги даваше некој […]

Прочитај повеќе

Ѓорчев: Граѓаните се генарално нездоволни од политиките на СДСМ, и на централно и на локално ниво

Дел од незадовлството e и Преспанскиот договор, но граѓаните се енорнмно нездоволни и од економијата, од кадровските политики на власта. Исто така има и огромно потфрлање на градоначалниците, пропусти на локално ниво. Граѓаните велат ништо не се прави, не станува збор дека поминале шест месеци од локалната власт, туку за скоро две години и ништо […]

Прочитај повеќе

Ѓорчев: Власта е делегитимирана, се создава опозициско расположение

Главната порака од првиот круг на претседателските избори е дека оваа влада и политиките се делегитимирани. Околу 400 илјади граѓани гласаа за опозицијата. Она што се создава како доминантно расположение е незадоволство од власта, рече Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ на гостувањето на телевизија 1. -Се покажа дека оваа власт е поранлива отколку што изгледа. Од […]

Прочитај повеќе

Поразена е коалицијата на власт предводена од СДСМ и ДУИ, граѓаните им кажаа не на криминалот, корупцијата и непотизмот

Соопштение до јавноста Гордана Сиљановска Давкова победи во 47 општини во Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ е победник на овие избори, поразена е коалицијата на власт предводена од СДСМ и ДУИ, во која има над триесетина партии. Граѓаните им кажаа не на криминалот, корупцијата и непотизмот. Граѓаните гласаа за право и правдина. Пендаровски изгуби затоа што е […]

Прочитај повеќе

Јанушев: Народот гледа што се случува и народот ја казни власта

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев на телевизиска дебата на 24 Телевизија истакна дека на народот ја казни власта и опозицијата ја победи власта во Македонија. Тој објасни дека во предизборието имаше кражба на изборен материјал, имаѓе вербални напади на активисти од ВМРО-ДПМНЕ. -Кирацоски се обврза да побара одговорност но две недели поминаа сеуште одговорност […]

Прочитај повеќе