ПРЕС ЦЕНТАР

Време е граѓаните со нивниот глас да го поразат Заев, но и неговата копија наречена Стево Пендаровски

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски оствари посета на ОК на ВМРО-ДПМНЕ на Охрид каде што ги поздрави членовите и симпатизерите на партијата. На состанокот Мицкоски на граѓаните им посочи дека на 21 април граѓаните избраа право и правдина. Граѓаните не ги поддржуваат криминалот, корупцијата и непотизмот. Милиметри ни требаат, водевме на […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Кога сега би имале локални избори ВМРО-ДПМНЕ би освоила најмалку 43 градоначалници

ВМРО-ДПМНЕ го порази СДСМ секаде. Кога ние сега би симулирале локални изборни ВМРО-ДПМНЕ би имало најмалку 43 градоначалници, година и пол по локалните избори. Ако збориме од аспект на математик,а апсолутен губитник е Заев и СДСМ и не само наспроти локалните избори 2017, туку и 2016 година, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на гостувањето […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Очекуваме победа во вториот круг, голем број на граѓани се охрабруваат да се спротивстават на власта

Во денешната емисија „Отворено“ на Телевизија 24, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски рече дека очекува победа на ВМРО-ДПМНЕ и Гордана Сиљановска Давкова во вториот круг од претседателските избори. -Очекуваме победа во вториот круг, очекуваме повеќе мобилизација и на активистите и на граѓаните, затоа што голем дел од нив во изминативе денови се јавуават и ми […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Судии поротници за случајот 27-ми април си дадоа оставки зошто пресудата била однапред напишана

Политичка трговија ниту била, ниту ќе е на дневен ред кога станува збор за Специјалното јавно обвинителство, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на гостувањето на „Отворено“. Тој посочи дека власта треба да прифати сугестии на ВМРО-ДПМНЕ за законот за јавно обвинителство за да покаже дека има волја од нивна страна. Мицкоски укажа дека треба […]

Прочитај повеќе

Мицкоски до Чадиковски: Прашајте го Заев дали ќе понесе одговорност што ги загуби овие избори

На прашањето упатено кон претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дали ќе се повлече од претседателското место од партијата доколку Сиљановска изгуби на претседателските избори, тој истакна дека поголемо прашање треба да му биде поставено на оној кој што во 2016 година кажа дека доколку изгуби ќе ја напушти политиката. -После првиот круг од претседателските избори, […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Ние нема да нудиме романтизам на Албанците, а да немаат луѓето водовод и канализација како што е реалноста сега

Ние нема да даваме национал – романтични понуди, не правиме разлика меѓу граѓаните. Ние по етнички состав не ги делиме граѓаните. Ние нудиме за сите граѓани иднина, вистински проекти. Национал-романтичарски платформи не се својствени за нас. Ова го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на 24 телевизија. -Треба реални понуди за сите и за Албанците. […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Како Заев сега вели ја разбрал пораката, а пред две години велеше има двајца министри корумпирани и уште не ги смени

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на 24 Телевизија во емисијата „Отворено“ истакна дека Заев пред две години велеше дека двајца негови министри се под истрага за сомнеж за корупција, а две години потоа ние не ги видовме кои се тие министри. -Овој истиов човек велеше во оние последниве скандали за Фондот за технолошки развој, кога […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Договорот со Грција е капитулантски, но таквата реалност е дело на Зоран Заев

Во емисијата „24Отворено“ при своето гостување, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека договорот потпишан со Грција е капитулантски и е дело на Зоран Заев. -Проблемот е во самото почнување на целокупната оваа процедура. Еве ќе тргнеме од самиот почеток, ајде да видиме кој беше мотивот на Зоран Заев да тргне во една ваква авантура. […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Сомнително е што на овие избори на некои избирачки места имаше неверојатен скок на излезеноста од над 50%, овие брзи гласачи беа присутни и за референдумот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата „24 Отворено„  овие претседателски избори ги спореди со претседателските избори во 1999 и во 2004 затоа што во 1994 и во и 2004 година  претседателските избори беа со парламентарните, во 2009 беа заедно со локалните избори. -Ние денеска на овие претседателски избори имаме 42.5 % […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Ќе мотивираме што повеќе луѓе да гласаат и да се прекине апатијата

Ние имаме граѓани кои одлучиле да се определат, во конкретниот случај одлучиле да се опредалат околу 42 проценти. Јас сум мотивиран што излегле 42,5 проценти и задоволен сум што за 6,5 проценти имам подобар резултат од тие што излегле и ја дале доверба на ВМРО-ДПМНЕ, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Христијан Мицкоски на гостувањето на телевизија […]

Прочитај повеќе