ПРЕС ЦЕНТАР

На 5 мај ќе се стави крај на СДСМ и политичарите кои што децении наназад, ветуваат, а ништо не исполнуваат во Куманово

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска се обрати пред граѓаните во општина Куманово, во кумановската населба Рајкова куќа, каде што посочи дека на 5 мај ќе се отвори можноста за конечно ставање на крај на СДСМ, и политичарите кои со децении наназад во Куманово ги лажат и манипулираат граѓаните. Дојде денот кога […]

Прочитај повеќе

Власта е во паника и немајќи актуелни теми измислуваат, за разлика од Заев, мене не ми требаше државна функција за да го заработам она што го имам

Соопштение до јавноста,  став на Христијан Мицкоски Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во врска со изнесените невистини од страна на Костадин Костадинов и СДСМ Власта е во паника, прават грешки, контрадикторни се, конфузни и се препелкаат. Рециклираат стари теми, и немајќи со што да бидат актуелни, измислуваат. Тоа се чекори на очајник, на некој кој знае дека […]

Прочитај повеќе

Граѓаните ќе ја изберат професорката Сиљановска Давкова за претседател и ќе ги победат неправдите и криминалите на СДСМ и Заев

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните на општина Крива Паланка. На средбата Мицкоски посочи дека во вториот круг од претседателските избори, граѓаните на Крива Паланка ќе изберат жена за претседател, со што ќе се победат сите неправди а со тоа ќе биде поразен криминалот и корупцијата која моментално […]

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ поднесе Кривична пријава против Петре Шилегов за злоупотреба на службена должност и поткуп при избори и гласање

Интегрален текст од изјава за медиуми на Светлана Колариќ Почитувани, ВМРО-ДПМНЕ денеска поднесува Кривична пријава против Петре Шилегов, градоначалник на Скопје и две непознати правни лица, за Злоупотреба на службена должност и овластување, како и несовесно работење согласно член 353 од КЗ, потоа за Бесправно градење чл. 244 од КЗ, како и Поткуп при избори […]

Прочитај повеќе

ОК ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци: На 5 мај ќе победи правото и правдата во Македонија, граѓаните заслужуваат да живеат достоинствено и мирно

Интегрален текст од прес конференција за медиуми Стојанчо Рамов, член на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци Почитувани сограѓани, Ни преостануваат само уште 2 дена до вториот круг од претседателските избори. Народот ги препозна лагите и манипулациите на оваа власт уште во првиот круг. Победивме во 47 општини, а од недела натаму нема да биде исто во […]

Прочитај повеќе

На 5-ти мај да покажеме дека на државата и се потребни правда и правдина и да ја дадеме поддршката за професорката Сиљановска Давкова

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Игор Здравковски, Претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Велес Почитувани, Најнапред сакам да Ви ги честитам велигденските и првомајските празници со искрени желби за подобар и подостоинствен живот. Во недела Македонија ќе одлучи дали сакаме да бидеме тоа што сме Македонци, дали сакаме да живееме во државата во […]

Прочитај повеќе

Томовски: Јавното Oбвинителство да го повика Заев врз основа на допрен глас и да поведе постапка за неговото оневозможување на правдата

Интегрален текст од изјава за медиуми на Ивица Томовски Почитувани, Зоран Заев вчера призна дека сторил кривично дело и ја попречил правдата. Според неговото признание со предвременото откривање на криминалот на двајца негови функционери, Заев оневозможил истрагата да финишира со докази со кои криминалците би одговарале за тоа што го сториле. Самиот Заев вчера призна […]

Прочитај повеќе

Арсовски: Пратеничката од СДСМ, Катерина Кузмановска од Струмица, ја вработила својата ќерка Марија Кузмановска на Гинекологија во Скопје

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Лицемерието во СДСМ нема крај. Нивните функционери немаат ниту срам ниту перде. Заев ја лажеше целата јавност дека ќе се спротивстави на непотизмот кој што ги зафати изминатите месеци. Почитувани, Непотизмот не само што не прекина, туку и продолжи да се […]

Прочитај повеќе

Одговори на новинарски прашања на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Прашање: После празниците, работната група на ВМРО-ДПМНЕ ќе достави до Министерство за правда во однос на Законот за јавно обвинителство, во поглед на делот каде што се определува дека државниот обвинител Љубомир Јовевски ќе одлучува кои предмети кај кои јавни обвинители ќе бидат распределени? Одговор: Ние ја цениме размената на мислења помеѓу правниот тим односно […]

Прочитај повеќе

Стоилковски: СДСМ, Пендаровски и Заев ги злоупотребуваат позициите на државата и го кршат Изборниот законик

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Продолжуваат злоупотребите на СДСМ во оваа изборна кампања за избор за претседател за 2019-та година. Продолжуваат злоупотребите и на функциите и на државните ресурси Стево Пендаровски затоа секако нема ниеден збор. Почитувани, СДСМ ги злоупотребува позициите на државата како министри и […]

Прочитај повеќе