ПРЕС ЦЕНТАР

Нелоски: Имаше одредени нерегуларности во изборниот ден

Владимир Нелоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, при своето гостување во вчерашната емисија „Отворено на Алфа“ посочи дека во текот на изборниот ден имало одредени нерегуларности. -Имаше одредени нерегуларности во изборниот ден, нерегуларностите можеби не беа на самото избирачко место каде што граѓаните го даваа својот глас. Но, беа околу гласачките места, забележани се нерегуларности […]

Прочитај повеќе

Нелоски: Страв ми е дека ќе продолжи таа гола политика на СДСМ и сите нивни функционери

Владимир Нелоски, член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во синоќешното гостување на Алфа рече дека граѓаните на Република Македонија увидоа што се случува кога Заев има година и пол власт како на државно така и на локално ниво. -ВМРО-ДПМНЕ има 370.000 гласови, што е најдобар резултат на ВМРО-ДПМНЕ во опозиција на почеток на изборните циклуси. […]

Прочитај повеќе

Јанушев: Граѓаните покажаа дека бараат промени и удрија тежок шамар на политиките на Заев и власта

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Новата реалност покажува дека власта нема простор за радост. Нивниот пад започна. ВМРО-ДПМНЕ е политичката партија со најголема доверба  кај народот. Граѓаните покажаа дека бараат промени. Удрија тежок шамар на политиките на Заев и власта. Македонија гласаше против криминалот, корупцијата […]

Прочитај повеќе

Антикорупциската комисија да отвори предмети за сите случаеви на Зоран Заев и останатите функционери од владата

Интегрален текст од изјава за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Денеска ние како ВМРО-ДПМНЕ  ќе ја потсетиме Антикорупциската комисија на неколку случаеви и ќе апелираме за дополнително отворање на истите  случаеви и нивни истраги, за се со цел да се дознае вистината и нивните разрешници. Ние ги поддржуваме и охрабруваме антикорупционерите, целата […]

Прочитај повеќе

Картата е црвена, народот сака право и правдина, предвремените парламентарни избори се неизбежни

Соопштение до јавноста Картата е црвена. ВМРО-ДПМНЕ и Гордана Сиљановска Давкова победија во најголем број на општини во Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ и Гордана Сиљановска Давкова со народот освоија повеќе гласови од првиот круг. Членството на ВМРО-ДПМНЕ беше под константен политички прогон, власта се служеше со сите методи. Но одговорот го добија од народот. Сега да […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Картата е црвена, тоа се боите на победата, на народот, на ВМРО, на Македонија!

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, После онаа пародија што ја видовме порано од страна на Заев Зоран и Пендаровски Стево изведена би сакал да се обратам на македонската јавност како претседател на најголемата политичка партија во Република Македонија, ВМРО-ДПМНЕ. Заев Зоран и Пендаровски Стево знаат што […]

Прочитај повеќе

Јанушев: Власта е детронизирана- народот бара правда, слобода, стандард, принципи и вредности

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Народот се дигна против власта на Заев. Потврдена е новата реалност. Народот бара промени. Тргна падот на Заев и неговата власт. А, народот победува. Новата реалност значи дека Заев ја губи поддршката, а бројот во општините каде оваа власт е […]

Прочитај повеќе

Апелирам до власта да имаме фер, демократски и слободен изборен ден

Одговор на новинарски прашања на Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Прашање: Господине Јанушев го остваривте вашето гласачко право и гласате, како се чувствувате како и секој граѓанин кога го прави тој чин? Одговор: Можноста да се гласа на фер и демократски и слободни избори  е сатисфакција за секој граѓанин, штотуку го остварив своето гласачко право. […]

Прочитај повеќе

Untitled

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Власта ја злоупотребува полицијата во изборни цели. Од една страна се вршат незаконски притисоци врз набљудувачи, а од друга страна се замижува и не се реагира пред јавно агитирање или организирано носење на избирачи на гласачките места. Во Чешиново Облешево без никаква […]

Прочитај повеќе

Денеска е денот кога граѓаните треба гласно да зборуваат со пенкалото во рака, позади гласачката кутија

Интегрален текст од изјава за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, После 5 недели кампања, меѓу првиот и вториот круг, по поминати повеќе од 13.000 километри низ Македонија, можам да заклучам дека денеска е денот кога граѓаните треба гласно да зборуваат со пенкалото во рака, позади гласачката кутија. Дали се ЗА ова секојдневие кое […]

Прочитај повеќе