ПРЕС ЦЕНТАР

Две години СДСМ потроши 7 милијарди евра буџет, а не направи ништо за студентите

Соопштение до јавноста Студентските домови во Република Македонија се наликуваат на руина. Сликите кои ги објавија медиумите, од кои се гледаат уништени тоалети се доказ дека власта две години нема направено ништо. Заев и Каевски ветуваа студентски град, со модерни услови за престој, но две години после тоа нема ништо од најавеното. Студентските домови се […]

Прочитај повеќе

Ѓорѓиевски: Полициските службеници се мета на напади и закани од партиските послушници блиски на власта

Интегрален текст од изјава за медиуми на Орце Ѓорѓиевски – член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Полицијата под раководство на Заев и Спасовски е понижена и девалвирана, а полициските службеници се мета на напади и закани од партиските послушници блиски на раководството. Вчера беше 7 мај, денот на полицијата, но наместо унапредување на стандардите за […]

Прочитај повеќе

Претседателските избори ја покажаа сета злоупотреба на државните институции и неспособноста на СДСМ да одржи фер и демократски избори

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Македонија му порача на Зоран Заев дека им е преку глава од криминалот корупцијата и расипништвото како систем на владеење. По изборите во Македонија има нова реалност која покажува дека во преку 40 општини и покрај сите притисоци, граѓаните се за […]

Прочитај повеќе

Антикорупционерите да ги испитаат сите случаеви на корупција во Фондот за иновации

Интегрален текст од изјава за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Денеска сме повторно пред антикорупциската комисија да ја потсетиме на уште неколку сомнителни случаеви на корупција од страна на актуелните функционери на Владата на СДСМ. Ги повикуваме и охрабруваме, а воедно и поддржуваме антикорупционерите да ги испитаат следниве случаеви на можна корупција во […]

Прочитај повеќе

Студентите живеат се полошо, Заев и Каевски не направија ништо за подобрување на условите на студентските домови

Интегрален текст од изјава за медиуми  на Јован Јаулески, Претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Се наоѓаме пред СД Стив Наумов, место на кое според СДСМ уште пред година ипол требаше да почне со градба студентски град. Наместо тоа, ситуацијата во домот е полоша од кога било. Овие слики се сликани во текот на вчерашниот […]

Прочитај повеќе

Граѓаните гласаа за промени и го најавија неизбежниот пад на ненародната и криминална власт на СДСМ

Соопштение до јавноста Власта на СДСМ и Зоран Заев е делигитимирана. Граѓаните гласаа за промени и го најавија неизбежниот пад на оваа ненародна и криминална власт. Граѓаните на Република Македонија избраа правда и правдина и гласаа против пеколот  и бедата кои ги донесе СДСМ, а беа најавувани како живот. Народот ја казни власта за сите […]

Прочитај повеќе

Милошоски: Власта само наоѓа изговори за неостварените ветувања кои ги имаат дадено на граѓаните

Антонио Милошоски пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ во емисијата „Топ тема“ појасни дека неговиот колега Зекири што говори дека власта била зафатена со избори и затоа не можеле да се посветат на ветувањата е смешно, бидејќи не само на национално туку и на локално ниво ништо немаат направено. -Градоначалникот на […]

Прочитај повеќе

Милошоски до Зекири: Власта покажа селективно разбирање за помирување, давајќи селективна амнестија за своите проекти да поминат

Во денешната емисија „Топ Тема“ гостуваше и Антонио Милошоски пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ кој реплицираше на Мухамед Зекири потенцирајќи дека власта не направи ништо да дојде до помирување и балансирање на политичките елити, туку покажаа селективно помирување. -Власта покажа селективно разбирање за помирување, давајќи селективна амнестија за своите проекти […]

Прочитај повеќе

Падот на криминалната и одродена власт на СДСМ е започнат и неизбежен процес

Соопштение до јавноста После 5-ти мај во Македонија има нова политичка реалноста, a падот на криминалната и одродена власт е започнат и неизбежен процес. Уште еднаш се покажа дека ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија со најголема доверба кај народот. На 5-ти мај аболицираниот Зоран Заев доби врел шамар од граѓаните, кои јасно го изразија својот став […]

Прочитај повеќе

Нелоски: Освоените гласови на СДСМ се јасен показател дека граѓаните немаат доверба во СДСМ и Заев

Владимир Нелоски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во вчерашното гостување во емисијата Отворено на ТВ Алфа по завршување на вториот изборен круг од претседателските избор посочи дека СДСМ со овие освоени гласови треба сериозно да размисли бидејќи за само две и пол години почнале да ја губат довербата од страна на граѓаните. -СДСМ отиде […]

Прочитај повеќе