ПРЕС ЦЕНТАР

Странските инвеститори ја избегнуваат Македонија и парите ги инвестираат во соседните држави

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Црното економско трио на владата на СДСМ Зоран Заев, Кочо Анѓушев и Драган Тевдовски ја донесоа македонската економија до колапс. Залудни се обидите на власта со соопштенија да го замајува народот за наводните подобри услови за живот кои никој реално не ги почувствува. Фактите говорат дека […]

Прочитај повеќе

Македонската економија е пред колапс, граѓаните леб немаат, а на Заев му е најважно цела недела да си се извози на скапиот мотор

Соопштение до јавноста Македонската економија е пред колапс, граѓаните леб немаат, а на Заев му е најважно цела недела да си се извози на скапиот мотор. Ниту една метла, ниту една оставка не може да ја надомести штетата која Зоран Заев, Тевдовски и Анѓушев ја нанесоа на македонската економија за две години власт. Сите економски […]

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ поднесе жалба на одлуката на ДИК за резултати во избирачко место во Ново Село

Соопштение до јавноста Почитувани, ВМРО-ДПМНЕ поднесе тужба до Управниот Суд во Скопје, во која ја обжалува одлуката на Државната изборна комисија, во однос на приговор на ВМРО-ДПМНЕ кој што се однесува на постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите на избирачкото место број 1789, за избор на градоначалник на Општина Ново Село. ВМРО-ДПМНЕ во […]

Прочитај повеќе

Арсовски: ДКСК да гo испита случајот со хидроцентралата МХЕ Падалишка ДОО Скопје каде Анѓушев се јавува како сопственик

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Вчера бевме сведоци како вицепремиерот Кочо Анѓушев тврдеше дека сите одлуки што се носеле во врска со хидроцентралите ТОПОЛКИ биле кога тој не бил член на Владата. Веднаш да расчистиме, лаже. Одлуката на неговиот колега министер Садула Дураку за продолжување на […]

Прочитај повеќе

Стоилковски: ЈО и Јовески веднаш да постапат по 12 кривични пријави на ВМРО-ДПМНЕ за изборниот инжинеринг од страна на власта на СДСМ

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Власта на овие избори е делегитимирана и тоа секому му е јасно, дури и на самата власта. Одговорност за изборниот инженеринг кој што се случуваше мора да има доколку Македонија сака да се одлепи од демократското дно. ВМРО-ДПМНЕ во своите Кривични […]

Прочитај повеќе

Повлекувањето на советникот на Тевдовски не може да биде амнестија за Заев за економската катастрофа која и ја донесе на Македонија

Соопштение до јавноста Повлекувањето на советникот на министерот за финансии Драган Тевдовски не може и не смее да биде амнестија за Зоран Заев за економската катастрофа која и ја донесе на Македонија. Стратегијата за напуштање на бродот кој тоне не е, ниту смее да биде бегство од одговорноста за осиромашувањето на државата и граѓаните. Заев, […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: 8-те херои кои загинаа во Куманово ја одбранија слободата и се вградија во незаборавот

Четири години непребол и сеќавање за хероите од МВР кои ги положија животите во Диво Насеље. Да се потсетиме на оние поради кои ја живееме слободата, и на нивната жртва за нашата Македонија. Нивното дело е поголемо од секоја злоупотреба за политички цели која ја прави денешната власт, ветувања, мистификации, и манипулации. Времето е најдобар […]

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе 12 кривични пријави за оранизирано гласање, поткуп на гласачи и агитирање

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Зоран Заев и власта се целосно делегитимирани. Македонија од петти мај живее поинаква реалност од прожектираните платени политички журнали на власта. ВМРО-ДПМНЕ е релевантен политички фактор кој што ја има поддршката во повеќе од половината општини во државата, но поддршка и […]

Прочитај повеќе

Ја охрабруваме ДКСК да ги ипита сомнежите за влијание на Анѓушев за продолжување на рокот на иградба на 3 хидроцентрали

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Ја поздравуваме одлуката на антикорупционерите за отворањето на повеќе случаи со сомнеж и основ за корупција во владата на СДСМ и укажуваме дека ќе ги следиме нивните истраги и каде треба дополнително ќе сугерираме за целосно расчистување на истите случаеви. Денеска […]

Прочитај повеќе

Припадниците на безбедносните сили пред 4 години во „Диво Насеље“ со своја лична жртва покажаа дека Македонија и нејзините граѓани биле и ќе останат над се

Соопштение до јавноста Денеска навршуваат 4 години од терористичкиот напад на кумановско „Диво Насеље“, кога со брза и навремена акција, македонските херои ги одбранија мирот, безбедноста и територијалниот интегритет и суверенитет. Во борбата против терористичката група, во одбрана на Република Македонија и нејзините граѓани животите ги загубија: – Жарко Кузмановски (роден 1981), од с. Брвеница, […]

Прочитај повеќе