ПРЕС ЦЕНТАР

Заев не мораше да биде присутен на инаугурацијата затоа што Пендаровски е негова сенка, без интегритет

Соопштение до јавноста Зоран Заев не мораше физички да биде присутен на инаугурацијата на Стево Пендаровски бидејќи Пендаровски е негова сенка, без интегритет, која само треба да ги аминува криминалите и корупцијата на менторот. Зоран Заев не мораше да биде физички присутен затоа што кога тој зборува, нема потреба Пендаровски да отвори уста. Возењето мотор […]

Прочитај повеќе

Стоилковски: ЈО молчи 8 месеци по пријавата поднесена од ВМРО-ДПМНЕ против Заев за поткуп и поттикнување поткуп во изборни цели

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Осум месеци откако ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривичната пријава до Јавното обвинителство против Зоран Заев за поткуп и поттикнување поткуп во изборни цели, 8 месеци нема никаков одговор, допис, известување од Јавното обвинителство до каде е предметот. Во кривичната пријава, поднесени до РЈО […]

Прочитај повеќе

Петрушевски: Нервозата на СДСМ е се поочигледна, Илиевски кој е Секретар на ОО на СДСМ Куманово, поднесува неосновани кривични пријави кон вработени во Подружницата Кумановско – Липковско поле, при АД Водостопанство на РМ

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Бране Петрушевски – Претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Куманово Почитувани, Нервозата кај СДСМ поради лошиот резултат кој што го имаа на последните Претседателски избори излегува на виделина. Владејачкото мнозинство, соочувајќи се со пад на гласовите од 13.500 гласови за ова време кога се власт ги принуди да […]

Прочитај повеќе

Милошоски: Република Македонија доби претседател избран со кредит и политичка хипотека

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Антонијо Милошоски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, По однос на денешната инаугурација за претседател на Македонија ќе го кажам ставот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Државата доби претседател избран со кредит и политичка хипотека. За господинот Пендаровски гласаа за волја на вистината и многу луѓе со доверба и […]

Прочитај повеќе

Заев наместо да ги засука ракавите и да почне да работи на проблемите со кои се соочува државата, главна преoкупација му е со каков мотор ќе се вози

Соопштение до јавноста        Неспособноста на владата да ги испорача реформските приоритети, неиплементирањето на судските реформи, организираниот криминал, високиот степен на корупција, нарушеното функционирање на институциите, бројните скандали и однесувањето на функционерите на власт, не само што на Македонија нема да и донесат датум за преговори со Европската унија, туку ќе ја доведат државата и граѓаните […]

Прочитај повеќе

Заев наместо да ги засука ракавите и да почне да работи на проблемите со кои се соочува државата, главна преoкупација му е со каков мотор ќе се вози

Соопштение до јавностa Неспособноста на владата да ги испорача реформските приоритети, неиплементирањето на судските реформи, организираниот криминал, високиот степен на корупција, нарушеното функционирање на институциите, бројните скандали и однесувањето на функционерите на власт, не само што на Македонија нема да и донесат датум за преговори со Европската унија, туку ќе ја доведат државата и граѓаните […]

Прочитај повеќе

Арсовски: Најголемиот срам на непотизам во Македонија не смее да помине само со прекршочни мерки, очекуваме оставка од Тања Ковачев

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Најголемиот скандал на непотизам во историјата на Македонија не смее да заврши само со минорни прекршочни мерки и потоа се да остане како што било до сега. Овде во најмала рака потребна e оставка. Оставката на Тања Ковачев е нешто што […]

Прочитај повеќе

Стоилковски: ВМРО-ДПМНЕ поднесе тужба пред Управниот суд за поништување на избирачкото место 1789 во Ново Село

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ   Почитувани, Правосудниот систем е пред испит дали ќе се казни изборниот инженеринг или Македонија ќе продолжи да тоне по сите параметри што значат демократијата? Пред Управниот Суд во Скопје е тужбата поднесена од ВМРО-ДПМНЕ. Тужба која се однесува на одбиениот приговор […]

Прочитај повеќе

Донев: Охриѓани го губат градот Охрид со новиот градоначалник од СДСМ Константин

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Сашо Донев Претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Охрид Почитувани, Охриѓани го губат градот Охрид со новиот градоначалник. Охрид со Константин и СДСМ за жал нема да се развива како што доликува и треба, затоа што немаат идеја, немаат визија и желба. Константин и СДСМ започнаа со сервисирање […]

Прочитај повеќе

СДСМ и Заев покажаа целосна негрижа за потребите и проблемите на земјоделците

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Владата на Заев и СДСМ може да манипулираат со бројки колку што сакаат но нивните погрешни политики во земјоделството на свој грб најдобро ги чувствуваат земјоделците. Впрочем за негрижата на владата најдобро говори фијаското со откупот на раноградинарските производи, праските, зелката, грозјето, сливите јаболката, а најново […]

Прочитај повеќе