ПРЕС ЦЕНТАР

Мицкоски: Не е до метлата на Заев, туку до тој што треба да измете, тој човек треба да си замине

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва беше во посета на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Гази Баба,  каде оствари средба со граѓани, членови и симпатизери на партијата. Мицкоски пред присутните  истакна дека на власт се измамници кои ги искористија и упропастија сите дадени шанси и можности и токму затоа ВМРО-ДПМНЕ нема да застане затоа што има задача […]

Прочитај повеќе

Димовски: СДСМ го укина покачувањето на пензиите и одлучи тие да не растат туку да стагнираат

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски на денешната собраниска седница истакна дека СДСМ откако дојде на власт прво го укина покачувањето од 5% на пензиите, а подоцна ја укина и пресметката на пензиите во однос на просечната плата, за да не растат пензиите туку да стагнираат. СДСМ кога дојде на власт го прекина покачувањето на 5% […]

Прочитај повеќе

Пемова: СДСМ и Заев ги излажаа пензионерите бидејќи ниту ги покачи пензиите, ниту пак ќе го направи тоа

Бараме измена на законот за пензиско и инвалидско осигурување бидејќи со законот кое што владејачкото мнозинство го донесе на брзина и по скратена постапка во декември 2018 година се нанесува голема неправда и голема штета по сите пензионери во Република Македонија, бидејќи се утврди дека со измените на законот всушност пензиите во Република Македонија ниту […]

Прочитај повеќе

Митовска: СДСМ оневозможи пензионерите да добијат поголема пензија

На денешната собраниска седница во своето обраќање пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Слаѓана Митовска по повод дискусијата за предлог законот на ВМРО-ДПМНЕ за враќање на претходното законско решение со кое треба да се овозможи зголемување на пензиите на пензионерите, истакна дека на пензионерите во Македонија им беше одземена можноста со новите измени да им се зголемат пензиите. […]

Прочитај повеќе

Стојаноска: Богоевски нема кредибилитет да ги претставува граѓаните во законодавниот дом и веднаш мора да си поднесе оставка

Интегрален текст од изјава за медиуми на Дафина Стојаноска Почитувани, Павле Богоевски мора да си поднесе оставка како пратеник и тоа веднаш. Тоа е најмалку што може да стори од морални причини. Само на тој начин Богоевски ќе докаже дека има намера да остави истрагата против него да се одвива непристрасно и без влијанија. Павле […]

Прочитај повеќе

Одговор на новинарско прашање на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Одговор на новинарско прашање на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Прашање: Дали се согласува вашата партија со ставот на ДУИ, на Артан Груби поточно да има испитување – тест на сите функционери, носители на јавна функција? Одговор: Апсолутно дека се согласуваме. Практично ние тоа и го побаравме вчера. Се согласуваме, мора да се расчистат сите […]

Прочитај повеќе

Арсовски: Со тендерот во здравството Филипче сака да воведе монопол на стерилизацијата во здравството

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Бледиот настап на Венко Филипче на вчерашното негово гостување на еден национален медиум и повеќе од доволно покажува дека тој и самиот нема идеја што сака да постигне со тендерот за стерилизација, освен да воведе монопол на стерилизацијата во здравството. И […]

Прочитај повеќе

Власта покажа дека не се грижи за потребите и проблемите на земјоделците

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Владата на Заев и СДСМ го уништија земјоделството. За негрижата на владата најдобро говори фијаското со откупот на раноградинарските производи, праските, зелката, грозјето, сливите јаболката, а најново и проблемите на оризопроизводителите. Оваа власт покажа дека не се грижи за потребите и проблемите на земјоделците. Земјоделството во […]

Прочитај повеќе

Власта со својата лицемерна политика гази врз над 310.000 пензионери и им го крати правото на повисоки пензии

Соопштение до јавноста СДСМ манипулира и си поигрува со пензионерите во Република Македонија. Власта со својата лицемерна политика гази врз над 310.000 пензионери и им го крати правото на повисоки пензии. Секогаш кога СДСМ е на власт удира по џебот на пензионерите. СДСМ додека беше опозиција ветуваше повисоки пензии, а сега од позиција на власт […]

Прочитај повеќе

Николоски на средба со високи претставници од САД

Денес имав прилика да се сретнам со конгресменот Ренди Халтгрен, Мајкл Столтцфус, Тод Хендрикс, Кен Форд и Бен Смит, претставници на Националниот молитвен појадок од САД. На средбата се зборуваше за искуствата и придобивките од оваа повеќедецинска традиција која прераснува во глобален натпартиски, надидеолошки и наднационален концепт. На средбата дискутиравме и за регионалните, европски и […]

Прочитај повеќе