ПРЕС ЦЕНТАР

Мицкоски: Заев не можеше да каже дека направил ниту еден проект за Македонците и Албанците

Сакам да видам држава да биде таква во која различностите ќе се спојуваат, сакам да видам кохезија. Тоа е кога заедно ќе разговараме за заеднички интерес и проекти, а не да ги делиме луѓето, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на гостувањето на телевизија 21 на која дебата учествуваа и аналитичари и новинари. Според него, […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Премиерот не сака да каже дека Македонците од Грција зборат Македонски за да не му правел проблем на Ципрас

Каков е јазикот на кој што говорат жителите на Северна Грција во областа на Чемеране, а не е грчки?, ова прашање вечерва во емисијата „Клик плус“ им го постави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на новинарите. -Таму се говори албански, но замислете јас кога го прашав нашиот премиер каков е јазикот кој што говорат жителите […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Ова е Македонија и јас сум Македонец, нема сила што ќе ми го одземе ова право!

Јас сум Македонец од Македонија и ќе си ја нарекувам мојата татковина Македонија, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во вечерашното интервју за ТВ21. -Јас во Армијата, во гардискиот баталјон, сум се заколнал дека ќе ја бранам независноста и суверенитетот на Република Македонија. Тоа е мое право. Дали некој оваа држава ќе ја нарекува Марс […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Јас сум за партнерство со сите, но врз основа на платформа и креирање политики, не поради полтронство или бизнис интереси

На основа на политики, а не на основа на клиентелизам, нам ни треба таква платформа за соработка, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи на телевизија 21. Според него не треба да се тргува со гласовите на Албанците, туку да се разговара за да се препознаат заеднички вистинските вредности. -Јас сум за партнерство со сите, […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: За референдумот се откажавме од кампања за да се реновира школото во Тетово, уште шајка таму власта не закова

Минатата година нние за референдумот се откажавме од кампања за да се реновира гимназијата Кирил Пејчиновиќ, таму ништо уште не е направено, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Хрустијан Мицкоски кој учествуваше на дебатата на телевизија 21 од која дел беа и неколку аналитичари и новинари кои поставуваа прашања. -Ние рековме дека ги донираме средствата за гимназијата […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Заев се служи со празни флоскули, отсутен е од реалноста

Во денешната емисија „Клик Плус“ на телевизија 21, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека ситуацијата во Македонија е многу лоша на секој план. Тој рече дека во 15 месеци додека е претседател на партијата, луѓето секојдневно му се приближуваат велејќи дека во државата ништо не е добро и дека Заев користи популистички речник со […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Кој ќе убедите дека има правда кога премиерот го ослободува Апелација за поткуп уште првиот ден од кампања, а сите го видоа како бара пари?

Можеби еден од основните мотиви на ВМРО-ДПМНЕ за да поддржи кандидат кој е е истакнат правник и одлуката падна да се поддржи борец за правда токму затоа што тоа, правото и правдата ни е основа на политиката, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи на дебатата на телевизија 21 од која дел беа и аналитичари […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Дојде човек кој ми призна дека се полнеле кутии за време на референдумот, ОЈО знае за ова, а не реагира

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во вечерашното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ 21 објави скандал поврзан со гласањето на референдумот на 30-ти септември за промена на уставното име на Република Македонија. Тој вели дека на него лично човек му кажал дека за време на референдумот се полнеле кутиите, но како што рече Мицкоски […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Никогаш нема да ја користам придавката „Северна“ Македонија, па макар и утре да ми го земат мандатот кој би го добил!

Како политичка партија ние партиципираме во Собранието на државата со новата придавка. Учествуваме во процесите на институциите кои се дел од државата со новата придавка. Но, ако мислите дека јас во моите говори ќе ја употребам таа нова придавка, нема да ја употребам, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во ТВ21. Тој […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Ние сме против Преспанскиот Договор затоа што се менува името и идентитетот

Ние сме против Преспанскиот договор затоа што се менува името и идентитетот, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во своето гостување на ТВ21. – Ние имаме против содржината на тој Преспански договор затоа што цврсто веруваме дека на тој начин некој се откажа од македонскиот идентитет. И тоа е мое право како Македонец, да имам […]

Прочитај повеќе

Најгоре