ПРЕС ЦЕНТАР

Мицевски: ВМРО-ДПМНЕ секогаш работи во интерес на државата и на граѓаните, затоа придонесе во реформата на безбедносниот и разузнавачкиот сектор

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на денешната собраниска седница истакна дека ВМРО-ДПМНЕ како најголема политичка партија во Република Македонија секогаш работи во интерес на државата и граѓаните и токму затоа активно го даде својот придонес во реформата на безбедносниот и разузнавачкиот сектор, кои се од клучна улога за евроинтеграцискиот процес. – Изминатиот […]

Прочитај повеќе

Пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ ќе поднесе барање за одржување на надзорна расправа на тема „Склучени договори за консултантски, адвокатски и нотарски услуги со Влада и органи на државната управа“

Интегрален текст од изјава за медиуми –Лилјана Кузмановска, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на Република Македонија Почитувани, Пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ до Собранието ќе достави Барање за одржување на надзорна расправа на тема „Склучени договори за консултантски, адвокатски и нотарски услуги со Влада и органи на државна управа, […]

Прочитај повеќе

СДСМ го уништи Охрид и му го загрози статусот на заштитено подрачје на УНЕСКО

Соопштение до јавноста СДСМ го уништи Охрид и му го загрози статусот на заштитено подрачје на УНЕСКО.  За Зоран Заев и СДСМ поважни се матните бизнис зделки отколку културното и природно наследство на Република Македонија. Како резултат на негрижата и неспособноста на СДСМ, Охрид за прв пат од 1979 година ќе биде ставен на листата […]

Прочитај повеќе

Николов: Поради лошата организација на министерството за здравство во здравствениот центар во Струга 58% од вработените се заразени од морбили

Игор Николов, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ гостуваше во емисијата „Отворено на Алфа“ при што посочи дека министерството за здравство имало огромни пропусти при епидемијата за морбили и не се реагирало навреме. Од министерството за здравство требаше да се добијат директиви и да се добијат наредби коишто ќе бидат на ниво, повисоко ниво да се […]

Прочитај повеќе

Николов: Не може за две ипол години поминати на власт СДСМ да кажува дека нема лекови заради тоа што системот бил таков

Игор Николов, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во гостувањето во Отвореното студио на ТВ Алфа посочи дека после 5-ти секој месец граѓаните се соочуваат со недостиг на лекови, иако СДСМ пред да дојде на власт ветуваше дека преку цел месец ќе има лекови за сите граѓани во државата. -Две ипол години поминаа откако сте на […]

Прочитај повеќе

Муцунски: Павле Богоевски да се повлече од функцијата пратеник поради нарушување на моралот и етиката

-Се согласувам со премиерот дека не треба да побара оставка од пратеникот Павле Богоевски, тоа би било стварно незрело, претседател на Влада да побара оставка од пратеник. Но, не смееме да заборавиме дека тој ист претседател на Влада носи едно друго одело,а тоа е лидер на најголемата политичка партија во ова владејачко мнозинство кој што […]

Прочитај повеќе

Муцунски: Во Македонија опаѓа квалитетот на живот, факт што ги принудува младите да се иселат од Македонија

На денешната дебата во „Само вистина“ на Канал 5 тв, меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски рече дека во Македонија опаѓа квалитетот на живот, факт што ги принудува младите да се иселат од Македонија. -Младите ја напуштаат Македонија поради фактот што економијата не оди во позитивен правец, прашајте го младиот човек односно вработениот дали чувствува […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Најголем проблем во Центар е загадениот воздух, власта целосно ја заглави гасификација и нема поевтино парно

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва беше во посета на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Центар, каде оствари средба со граѓани, членови и симпатизери на партијата. Мицкоски потенцираше дека Општина Центар и граѓаните заслужува подобро и повеќе.Анкетите по изборите покажуваат дека огромното мнозинство се незадоволни поради слабиот животен стандард, недостигот на нови вработувања, слабата економија. Незадоволни се […]

Прочитај повеќе

Мицкоски од Карпош: Заев ги излажа граѓаните за намалувањето на ДДВ за топлинските услуги

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска го посети ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Карпош, каде оствари средба со граѓани, членови и симпатизери на партијата. -Бев во Карпош. Луѓето се разочарани. Се докажува лажната матрица на власта и измамите кои ги прави Зоран Заев. Пред изборите за да ја добијат довербата од граѓаните во […]

Прочитај повеќе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се сретна со Директорот на Меѓународниот републикански институт за Европа, Пол Мекарти

Соопштение до јавноста Мицкоски се сретна со Директорот на Меѓународниот републикански институт за Европа, Пол Мекарти. На средба се потврдија добрите односи помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и IRI и се согласија за понатамошна продлабочена соработка. Мицкоски го информираше Мекарти за посветеноста на ВМРО-ДПМНЕ насочена кон стратешките интереси на нашата земја за членството во ЕУ и НАТО. На […]

Прочитај повеќе