ПРЕС ЦЕНТАР

Мицевски: Пратеничките прашања поставени од пратениците до министрите не ги одговараат

Никола Мицевски, координатор на пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ посочи дека има забелешка за прашања кои се поставени и за кои било кажано дека ќе биде одговорено писмено, а се уште нема одговор. -Сакам да ја искористам приликата бидејќи претседателот на владата е тука со нас, да информирам и за вас […]

Прочитај повеќе

Со оваа лоша политика на владата на СДСМ, Македонија никогаш нема да добие датум за преговори

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ, кое се однесуваше на видео обраќањето на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Лажгото Заев уште лани во јуни го прославуваше датумот кој го нема, а СДСМ сега ги понижува граѓаните мислејќи дека заборавиле и повторно бараат да се прославува добивањето на датум во јуни, кој заради нивните […]

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ во соработка со ИРИ организираше обука за „Јавно мислење и анкетни истражувања за креирање на јавни политики базирани на податоци“

Соопштение до јавноста Партискиот истражувачки и аналитички центар на ВМРО-ДПМНЕ во соработка со ИРИ (Меѓународниот републикански институт) организираше обука за „Јавно мислење и анкетни истражувања за креирање на јавни политики базирани на податоци“ што се одржува во два дела на 27 и 29 мај во просториите на ВМРО-ДПМНЕ. Обуката започна со обраќање на претседателот на […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Додека Заев сее магла со метлата, капиталните инвестиции се фијаско

Почитувани сограѓани, Додека Премиерот Зоран Заев ја занимава јавноста со внатрепартиските комбинаторки, борбата за превласт и сеењето на магла во јавноста за некакви промени, во економијата продолжуваат да се нижат негативни резултати, неуспеси и да опаѓа стандардот на граѓаните. Додека граѓаните се вистински незадоволни од неработа на државните функционери од СДСМ, премиерот Заев прави смени […]

Прочитај повеќе

Се додека Заев е премиер Македонија нема да добие датум за преговори со ЕУ

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Владата на СДСМ пак излажа. Датум за преговори со ЕУ и оваа година нема. СДСМ сега и со промена на име на државата нема да почне преговори поради тоа што нема реформи. Заев треба да знае дека во ЕУ не се оди со партизирана администрација и […]

Прочитај повеќе

СДСМ и Спасовски докажаа дека не се способни да ги одржуваат редот, мирот и безбедноста во државата

Соопштение до јавноста Кој е пратеникот од власта чиј син вчера учествуваше во насилен инцидент во угостителски објект? Кој се чувствува толку моќен среде бел ден во ресторан да дели правда и да го нарушува јавниот ред и мир? Каде била полицијата, зошто не интервенирала и зошто МВР го премолчи инцидентот? Дали насилството се прикрива […]

Прочитај повеќе

СДСМ не дозволи на дневен ред да биде ставена промената на претседателот на комисијата, Павле Богоевски за кршење на етичкиот кодекс на Собранието

Соопштение до јавноста Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ на денешната седница на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања имаше низа на забелешки во однос на текот и дневниот ред на седницата. Владејачкото мнозинство предводено од СДСМ не дозволи на дневен ред да се постави точката која беше формално поднесена од страна […]

Прочитај повеќе

Жугиќ: Шилегов мора да си замине од функцијата градоначалник на Град Скопје

Интегрален текст од изјава на Јелена Жугиќ Почитувани, Заев го измете Петре Шилегов од својот двор, но проблемот е депонијата надвор од дворот. Најнеспособниот градоначалник Шилегов доби метла од партиските кругови, но проблемот е неговата неработа како градоначалник. Граѓаните немаат интерес од потпретседателот Шилегов, туку проблемот е градоначалникот Шилегов. Добро е што неговата партија призна […]

Прочитај повеќе

Во СДСМ владее апсолутистичкиот пристап на деспотот Заев, демократија нема

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Костадин Костадинов За разлика од партијата на Костадинов каде владее апсолутистичкиот пристап на деспотот Заев, нема демократија и максимално централистички се носат одлуките, додека органите и телата на партијата служат за декор за одобрување на неговите политики, во ВМРО ДПМНЕ има демократија, се носат одлуките низ транспарентна […]

Прочитај повеќе

Арсовски: ВМРО-ДПМНЕ е на добар пат, доказ се и претседателските избори каде што освои околу 380.000 гласови

Вчера во емисијата на 1ТВ гостуваше портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски кој појасни дека ВМРО-ДПМНЕ со новото раководство на овие избори покажа дека граѓаните му веруваат, бидејќи освоија околу 380.000 гласа. ВМРО-ДПМНЕ напорно работеше и се уште работи на модернизација на самата партија. Има ново раководство кое што утрешниот ден ќе покаже какво е и […]

Прочитај повеќе