ПРЕС ЦЕНТАР

Стоилковски: Државата тоне во долгови, а Заев плаќа советник кој води „Фолк Фест“

Интегрален текст од изјава за медиуми на Наум Стоилковски – Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Советникот на Зоран Заев кој зема 40.000 денари од граѓаните, од Буџетот на Република Македонија вчера го гледавме како водеше „ФолкФест“ во Валандово. Граѓаните секојдневно плаќаат 850 евра за советниците на Зоран Заев. Секој  ден советниците на Зоран Заев граѓаните ги […]

Прочитај повеќе

Крајот на Заев е близу, тој на следните избори заминува во политичка пензија

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ, кое се однесуваше на видео обраќањето на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Дали аболицираниот Заев смета дека е успех, што во Република Македонија повеќе од половина милион луѓе го минуваат денот со еден оброк на ден, живеејќи на работ на егзистенцијата во сиромаштија?! Дали Заев и неговата […]

Прочитај повеќе

Трипуновски: Извештајот на ЕК потврди дека Заев и Николовски го урнисаа земјоделството

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Цветан Трипуновски, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Република Македонија лани не доби датум за отпочнување на преговори со ЕУ, нема ни оваа година. Земјоделството во Македонија е на лош пат, тоа го потврди и извештајот на Европската Комисија за Македонија. Во сите три поглавја кои го […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Уште еден неуспех на Владата и премиерот Заев, најлош резултат на нивото на странски инвестиции во последните години

Почитувани сограѓани, Поразите и измамите на оваа Влада на Зоран Заев и СДСМ стануваат секојдневие. По катастрофалното лошо ниво на капитални инвестиции реализирани во првите 4 месеци поразителни се и бројките за странски директни инвестиции. Имено ова е најлош резултат во изминатите 10 години. Уште еден неславен рекорд. Странските директни инвестиции во првиот квартал од […]

Прочитај повеќе

Датум за преговори за членство во ЕУ нема ниту оваа година

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Датум за преговори нема во јуни, исто како што немаше и минатиот. Има само уште една голема лага на измамникот Зоран Заев. Десеттата по ред позитивна препорака е добиена благодарение на продонесот на ВМРО ДПМНЕ. Владата на СДСМ предводена од Зоран Заев е најнеспособна влада до […]

Прочитај повеќе

Криминалната власт на СДСМ и Заев докажа дека е најнеспособната во историјата на Република Македонија

Соопштение до јавноста Криминалната власт на СДСМ и  Зоран Заев докажа дека е најнеспособната во историјата на Република Македонија. Работата на владата e обележана само со неуспеси,  падови  и уништена економија. Катастрофалната реализација на капиталните инвестиции продолжува и понатаму да биде уште еден во низата неуспеси на власта.  Неспособниот СДСМ во првите 4 месеци од […]

Прочитај повеќе

Апостолоски: Наумоски има пари за кафани, но нема пари за спортот и спортистите во Ѓорче Петров

Интегрален текст од изјава за медиуми на Данијел Апостолоски, советник во Советот на Општина Ѓорче Петров од ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Спортот во општина Ѓорче Петров во изминатите две години доживува невидена стагнација. Не се вложува и нема поддршка на младите спортисти во Ѓорче Петров,  нема никакво одржување  во спортската инфраструктура, а пак  изградба на нова не […]

Прочитај повеќе

Николоски: Заев излажа, датум за преговори нема и овој јуни

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Прес конференцијата е по повод извештајот на ЕК за напредокот на Република Македонија, сметаме дека е добро што десетта година по ред Македонија добива позитивна препорака за почеток на преговори за членство во ЕУ. Тоа е добро и таа препорака треба […]

Прочитај повеќе

Милошоски до Заев: Какви се квалификациите на вашите советници Александар Ружин и Љупчо Зафировски?

На денешната собраниска седница имаше обраќање пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски. Тој праша каде премиерот ги запознал актуелните негови советници Александар Ружин и Љупчо Зафировски и кои се нивните класификации. Милошоски истакна дека овие советници земаат поголеми суми на надомест и тоа Александар Ружин зема 50.000 денари, додека Љупчо Зафировски кој е тотално непознат за […]

Прочитај повеќе

Димовски до Заев: Жалбите на граѓаните од правосудството се зголемени за 90 %, дискриминација по партиска и национална основа има како никогаш до сега

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски на денешната седница на која се поставуваа пратенички прашања, во неколку наврати го спомена обраќањето на Народниот правобранител, Иџет Мемети. Имено тој на Заев му ги посочи низата забелешки кои ги даде Мемети во однос на работата на правосудството, но и локалната и извршната власт. Податок кој не може, а […]

Прочитај повеќе