ПРЕС ЦЕНТАР

Николоски: Каде оди Европа, а каде Македонија?

Колумна на Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ за Независен Деновиве во Брисел се одржа првото Политичко собрание на Европската народна партија (ЕПП) по изборите за Европскиот парламент. Беше исклучително интересно да се слушне од прва рака како водството на најголемата европска партија, како и претставниците на најголемите европски партии во своите држави, ги објаснуваат и […]

Прочитај повеќе

Заев е најодговорен затоа што Македонија има неуспешна економија, тоне во корупција и заостанува во сите реформи

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Зоран Заев Зоран Заев продолжува да ја срами Република Македонија каде што ќе стигне ризикувајќи да ги влоши односите кои ги имаме со меѓународните партнери. Не може нашите пријатели од ЕУ да се виновни за криминалот и корупцијата на најнеспособната влада до сега. Аболицираниот Зоран Заев е […]

Прочитај повеќе

Митовска: ЕК констатира дека државата е половично подготвена на полето на социјаната политика и вработувањето

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Слаѓана Митовска, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија   Почитувани, Република Македонија, како и на сите останати полиња, така и на полето на социјалната заштита и вработувањетo бележи критики од Европската Комисија. Извештајот на Комисијата е доказ дека власта во изминативе две  години нема направено […]

Прочитај повеќе

Арсовски: Заев да не молчи и да одговори за неговиот советник Манев дали е кривично гонет за дела поврзани со градежништвото?

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Втор ден Зоран Заев молчи и не и кажува на јавноста што го советува неговиот советник Андреј Манев за 40.000 денари месечен надомест? Втор ден Зоран Заев молчи и не кажува на граѓаните дали Андреј Манев е гонет кривично за дела […]

Прочитај повеќе

Две години во Република Македонија не е изграден ниту еден метар нов пат

Соопштение до јавноста Две години во Република Македонија не е изграден ниту еден метар нов пат. Градбата на нова инфраструктура е замрена. Нема проекти, нема инвестиции. Најголем  потфат во областа на инфраструктурата на оваа власт беше играње чочек во тунел на автопат изграден од владата на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев и СДСМ  излажаа кога на изборите […]

Прочитај повеќе

Делегација на ВМРО—ДПМНЕ оствари средба со Генералниот Секретар на Европската народна партија

Соопштение до јавноста Делегација на ВМРО—ДПМНЕ оствари средба со Генералниот Секретар на Европската народна партија, Антонио Лопез Истуриз. На средбата соговорниците се осврнаа на резултатите од Претседателските избори и на идните стратешки приоритети на Партијата како и поддршката на ЕНП во таа насока. Взаемно беше заклучено дека одличниот резултат треба да претставува стимул за следните […]

Прочитај повеќе

Мицкоски на средба со челни луѓе од германскаа економија, размена на идеи за економската програма на ВМРО-ДПМНЕ

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски и членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Трајко Славески продолжуваат со посетата на Берлин, Сојузна Република Германија и учество на програмската конференција организирана од Конрад Аденауер Штифтунг и владеачката партија ЦДУ. Во текот на денешниот ден Мицкоски и Славески учествуваа на конференцијата организирана од […]

Прочитај повеќе

Николоски, Ѓорчев и Муцунски се сретнаа со Хан

Соопштение до јавноста Делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ составена од Потпретседaтелот Александар Николоски, Членот на извешниот комитет Влатко Ѓорчев и Меѓународниот секретар Тимчо Муцунски денес во Брисел остварија средба со Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан. Во текот на средбата Еврокомесарот беше информиран за одличниот резултатот на ВМРО-ДПМНЕ на одржаните Претседстелски избори. При разговорот со […]

Прочитај повеќе

Арсовски: Советникот за градежништво на Заев, Андреј Манев бил кривично гонет за дела поврзани со градежништвото

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Дали Зоран Заев формира советнички тим кој треба да помогне во реформите или криминален тим кој треба да му помогне како да ја искраде државата и народот? Дали граѓаните плаќаат луѓе експерти или измамници, насилници, криминалци, водители на фестивали и кого […]

Прочитај повеќе

Томовски:Европската Комисија во извештај нотира дека владата на СДСМ нема никаков напредок на полето на животната средина

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Ивица Томовски Почитувани, СДСМ, и Зоран Заев, ветуваа почист воздух и подобра животна средина, а две години немаат мрднато со прст во насока на истото. Европската Комисија во нејзиниот извештај нотира дека владата нема никаков напредок на полето на животната средина. Европската Комисија нотира дека државата нема […]

Прочитај повеќе