ПРЕС ЦЕНТАР

Николоски: Македонија оваа година нема да започне преговори за членство во ЕУ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски е гостин во емисијата Клик Плус. Николоски беше прашан дали Македонија ќе добие датум за почеток на прегововори, бидејќи инфомарциите кои доаѓаа од Брисел се различни. -Моите информации се дека и оваа година Македонија нема да добие датум за почеток на преговори, односно во јуни нема да имаме почеток на […]

Прочитај повеќе

ЕК нотира лоша економска состојба на Република Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Трајко Славевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Општа констатација читајќи го Извештајот е дека речиси нема напредок во областа на економијата, во однос на извештајот кој се однесуваше на 2017 година на Европската Комисија. Ние ќе укажеме овде на неколку забелешки кои што ги има Европската […]

Прочитај повеќе

Заев својата неспособност се обидува да ја покрие со префрлање на вината кај меѓународни партнери на Република Македонија

Интегрален текст од изјава за медиуми на Наум Стоилковски – Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Европската Унија конечно го виде вистинското лице на Зоран Заев. Заев својата неспособност се обидува да ја покрие со префрлање на вината кај меѓународни партнери на Република Македонија. Заканите, притисоците и уцените се единствената карактеристика на политиката на Зоран Заев. Лагите […]

Прочитај повеќе

Додека Николовски менува функции, Заев шета по црвени теписи, 4300 хектари земјоделски површини во Овче Поле се два месеци без наводнување

Интегрален текст од изјава за медиуми на Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Додека Љупчо Николовски менува функции, а Зоран Заев шета по црвени теписи, над 4300 хектари земјоделски површини во Овче Поле се два месеци се без наводнување. Иако сезона за наводнување вообичаено започнува околу 15-ти април, речиси на целото подрачје на територија  […]

Прочитај повеќе

МЗ и Венко Филипче ќе спроведат уште една криминална тендерска постапка за приватизација на стерилизацијата во Јавните здравствени институции

Интегрален текст од изјава за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Иако од Министерството за здравство, тврдат дека превземаат чекори за унапредување на јавното здравство во повеќе категории, сепак реалноста е дека нема никаква реализација, ниту пак подготовка за реализација на бомбастично најавуваните проекти за подобрувења на здравствениот систем кои ги вети СДСМ. […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Трета година како Заев и неговиот тим дрско лажат дека ќе го рестартираат Југохром, по трет пат пролонгираа едно исто ветување

Да ги тргнеме розевите очила на Заев и Владата на страна, и ќе видиме гола борба за егзистенција на нашите граѓани. Трета година како Заев и неговиот тим дрско лажат дека ќе го рестартираат Југохром, по трет пат пролонгираа едно исто ветување. Последното беше дека тоа ќе се случи сега во мај-јуни, но за жал […]

Тагови:

Прочитај повеќе

Зоран Заев и СДСМ се вистинска катастрофа за земјоделието

Соопштение до јавноста Зоран Заев и СДСМ се вистинска катастрофа за земјоделието. Ништо од ветувањата за сигурен пласман и високи откупни цени дадени за време на изборите во 2016 година. Земјоделците веќе две години по ред си го фрлаат произведеното на буниште, затоа што нема никаков откуп. Производителите на слива во Радовишко, Пијанечко и Малешевско […]

Тагови:

Прочитај повеќе

Димовски: На ВМРО-ДПМНЕ најмногу му одговара да има датум за преговори со Брисел

Ако се надеваме дека ќе добиеме датум за преговори со Бриел сега нема да добиеме, рече Илија Димовски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на гостувањето на 1тв. -Минатата година имаше три земји против проширувањето, сега има пет против проширување на ЕУ и за тоа да влезат земји од Балканот како Македонија. Тоа не е ново, тоа трае […]

Прочитај повеќе

Димовски: Оваа влада не е способна, не е кадарна и не успеа да ги направи потребните реформи за да се започнат преговорите за членство на Македонија во ЕУ

Факт е дека промената на уставното името на Република Македонија никогаш не било предуслов за отпочнување на преговори со ЕУ. Напротви отсекогаш единствен предуслов којшто постоел за да се почнат преговори со ЕУ за Македонија се внатрешните реформи, рефорните во целиот системот на Република Македонија. Дали се работи за судството, за јавното обвинителство, дали се […]

Прочитај повеќе

Димовски: Со влада полна корупција, непотизам и криминал не се влегува во ЕУ

Димитар Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ при гостување на емисија на ТВ Алфа посочи дека со оваа влада на Заев државата никогаш нема да влезе во ЕУ. Оваа влада предводена од Зоран Заев нема никаков реформаторски капацитет. Ниту пак има намера да прави нешто од сите оние препораки кои ги добива од ЕУ. Они […]

Прочитај повеќе