ПРЕС ЦЕНТАР

Стоилковски: Граѓаните не се виновни за неспособноста на Заев и СДСМ за недобивањето на датум за почеток на преговорите со ЕУ

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Зоран Заев прокоцка уште една година на Македонија. Македонија, според нацрт-заклучоците од претстојниот Совет на ЕУ, нема да добие дата за отпочнување на преговори за членство во ЕУ. Тоа што Зоран Заев упорно повторува и преку јавниот сервис се заканува дека Брисел сега требало […]

Прочитај повеќе

Шаторите на работниците од Еурокомпозит пред влада потсеќаат на едно мрачно минато

Соопштение до јавноста Република Македонија од ден во ден е се посиромашна. Шаторите на работниците од Еурокомпозит пред влада потсеќаат на едно мрачно минато. Десетици работници од Прилеп поради безизлезноста во која ги втурна Заев сега ноќеваат пред влада. Колку успешна е економската политика на Заев се гледа и по се пополните автобуси со млади […]

Прочитај повеќе

Вработените од Еурокомпозит протестираат заради тоа што не може да ги прехранат сопствените семејства

Соопштение до јавноста-реакција на прес конференцијата на Зоран Заев Вработените од Еурокомпозит не поставија шатори пред владата за да ги прославуваат манипулациите на Зоран Заев, туку протестираат заради тоа што не може да ги прехранат сопствените семејства. Вработените од Југохром две години ги слушаат лагите на Заев за економскиот бум и рестартирањето на комбинатот, но […]

Прочитај повеќе

Василевска: Молк на МВР за сообраќајката која ја предизвика заменик министерот за култура Лазовски

Интегрален текст од изјава за медиуми на Иванка Василевска–член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани граѓани на Република Македонија, почитувани даночни обврзници, МВР  на Оливер Спасовски речиси две недели сеуште не се изјаснил официјално околу сообраќајната несреќа која ја предизвика заменик министерот за  култура, Владимир Лазовски. За ваше потсетување Владимир Лазовски, заменик министерот за култура  во […]

Прочитај повеќе

Арсовски: Филипче по вторпат се обидува да наместите тендер за кој однапред се знаеше кој ќе го добие

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Покрај сите наши јавни обелоденувања на скандалот со тендерот за стерилизација, Венко Филипче вчера на очиглед на целата јавност си ги протурка фирмите за кои ние јавно алармиравме дека се сомнителни и целиот тендер го прават скандалозен. Ние уште вчера пред […]

Прочитај повеќе

Поради неодговонорста на власта мрежата за наводнување на земјоделските површини низ Македонија две години е нефункционална

Интегрален текст од изјава за медиуми на Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Мрежата за наводнување на земјоделските површини низ Република Македонија веќе две години е нефункционална. Над 200 километри каналска мрежа за наводнување во Тиквешкиот регион повеќе од две години се неисчистени. Дополнително на голем број места не се санираат тековните дефекти […]

Тагови:

Прочитај повеќе

Додека СДСМ лаже дека се грижи за младите реалноста дека младинската невработеност расте и се повеќе млади ја напуштаат државата

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Младите се најголемата жртва на лагите и катастрофалните политики на власта. СДСМ  на младите им ветуваше  поголеми можности и подобар стандард, но кога дојде на власт целосно ги заборави и ги остави на работ на општеството. Додека СДСМ лаже дека се грижи за младите реалноста е […]

Прочитај повеќе

Заев ја срами нашата држава на секој чекор, а притоа ризикува да ги влоши односите со меѓународните партнери на Македонија

Соопштение до јавноста Република Македонија и македонскиот народ го менуваат Зоран Заев, сосе сите негови решенија за аболиција, за датум за отпочнување на преговори за членство во ЕУ. Знаеме дека цената на лажгото и манипулаторот Заев е мала и никој  не би го примил во сопствената земја, па во пакет би ги понудиле нивите со […]

Прочитај повеќе

Николоски: Владата нема реформски капацитет, и она за што Бундестагот не пофали е заслуга на ВМРО-ДПМНЕ

Менуваат име за да крадат, рече Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ на гостувањето на телевизија 21 говорејќи за постапките на Владата во делот на реформи и Договорот од Преспа. Тоа, објасни тој, се сведува на следново „Заев и другите владини претставници мислеа дека ако го сменат името ќе им биде дозволено се од надвор, но […]

Прочитај повеќе

Николоски: Голема грешка на македонската дипломатија е што Македонија ја стави заедно во пакет со Албанија за влез во ЕУ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски е гостин во емисијата Клик Плус. Николоски објасни како Македонија се најде во група со Албанија. Огромна грешка на македонската дипломатија во одредени делови и договор, а тоа е Македонија да влезе во иста група со Албанија. Претпоставувам дека знаат гледачите дека со исклучок на Хрватска немало прием во ЕУ, […]

Прочитај повеќе