ПРЕС ЦЕНТАР

„Лага е дека формирањето на ДИК го условуваме со амнестија за поранешните функционери“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека партијата ќе направи предлог-закон за амнестија на настаните од 27 април, потенцира оти е лага дека партијата го условува формирањето на Државната изборна комисија со оваа амнестија. -Ја користам оваа прилика да отстранам една небулоза која што е дел од овој спектар на измислици, критики, напади, инсинуации кои […]

Прочитај повеќе

Младите се иселуваат како никогаш порано, проблемот е криминалната транзиција и континуираното осиромашување, договорот со Грција нема да го промени тоа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во гостувањето во емисијата „Јади бурек“ на телевизија Сонце, истакна дека во моментот младите се иселуваат се помасовно од Македонија, а како причина ја наведе лошата економска состојба која владата на СДСМ ја спроведува од самиот почеток на нивното управување со државата. -Ако дискутираме за иселувањето, сега никогаш не било […]

Прочитај повеќе

Не може државата да биде заложник на Заев за она што ветил дека ќе го исполни, а сега не може да испорача

Јас сум свесен дека сега доаѓа период кога ќе се измислуваат работи за мене, кога ќе се прават конструкции, ќе има разно разни притисоци, мешетарења, лево, десно, врз ВМРО-ДПМНЕ и врз Христијан Мицкоски. Но, ние мораме да сфатиме некои работи, дека не може нештата на сила да се тераат. Не може нешто што ветувал Зоран […]

Прочитај повеќе

СДСМ секогаш доаѓаат на власт со некоја голема лага- ветуваа живот, дојде пекол

СДСМ секогаш кога победува на парламентарните избори победува со голема лага. Така беше и на тој 15 септември кога ветуваа чуда дека ќе се случуваат во Република Македонија. Се сеќавате на тие спектакуларни говори, со многу убави зборови, со многу убави метафори, со ветувања кои што македонскиот граѓанин тогаш ги очекуваше од таа гарнитура на […]

Прочитај повеќе

Македонија го доби од НАТО она што го имавме во 2008, исполнети критериуми, но услов промена на името

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата „Јади Бурек“ на ТВ Сонце рече дека на Самитот на НАТО се случи истото што се случи и во 2008. Година -Погледнете го заклучкото од 2008. и сега. Велат „решето го спорот со Грција, сменете го Уставот, сменете го името“, посочи Мицкоски, потенцирајќи дека Македонија се […]

Прочитај повеќе

Гледате дека нема славје по улиците во Македонија, но во Грција нема протести зашто се задоволни од договорот

Ако Договорот беше добар за Република Македонија, а беше лош за нашиот сосед, Република Грција, сите закани кои што ги имаа оние здруженија кои што организираа протести во Грција до ден денес ќе траеја, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата „Јади Бурек“ на ТВ Сонце. Вели дека во тој случај протестите […]

Прочитај повеќе

„Промена на Уставот со цел промена на уставното име е промена на идентитетот- Заев го жртвува интегритетот на земјата за личен интерес

Имаме потпишан договор со Грција од министер кој што не се знае во име на кого го потпишува, еве да тргнеме од таму, бидејќи никаде во договорот не пишува на која држава е тој министер, на втората страна е од договорот, дури и со бројка. Со овој договор престануваат да важат сите претходно стекнати права […]

Прочитај повеќе

Тие што не гласале за ВМРО-ДПМНЕ сигурно имале причина за тоа, но сигурен сум дека не гласале за хаосот што се случува

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата „Јади Бурек“ на ТВ Сонце рече дека ги разбира сите граѓани кои на предвремените парламентарни избори во 2016., но и на локалните во 2017. гласаа против ВМРО-ДПМНЕ. Вели дека тие сигурно имале добра причина за тоа. -Но тие граѓани сигурно не гласале за тоа што денес […]

Прочитај повеќе

Мудро треба да се изоди овој пат, оваа битка не е лесна, но ВМРО-ДПМНЕ е на нозе со народот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување на телевизија Сонце во емисијата „Јади Бурек“ истакна дека неговата партија е на нозе и рамо до рамо заедно со народот и цврсто чекори кон својата цел. Целта на опозицијата, вели Мицкоски, е рушење на оваа ненародна, анационална власт. -Јасно ја гледам таа крајна цел. Тоа го […]

Прочитај повеќе

Гордост и чест е да се води ВМРО-ДПМНЕ низ овие турбулентни времиња

Сведоци сме на ова тешко време за нашата држава, но за мене претставува огромна чест и задоволство да бидам претседател на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи партијата е дел од една организација која се формирала многу одамна, па потоа прераснала во политичка партија. Сетоа она бреме историско кое што го носам позади себе е привилегијата на историското ВМРО-ДПМНЕ, […]

Прочитај повеќе

Најгоре