ПРЕС ЦЕНТАР

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ се залага за датум за преговори, граѓаните да не бидат заложници на неспособната влада

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување на емисијата Топ Тема на телевизија Телма истакна дека опозицијата се залага Македонија да добие датум за преговори со Европската Унија. Тој посочи дека граѓаните не треба да бидат жртви и заложници на неспособната власт, односно дека тие заслужуваат да бидат дел од Европската Унија. -Јас бев […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Нови изборни модели нема да го спасат Заев од пораз на следните избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на ТВ Телма истакна дека Заев нема да се спаси од поразот на следните избори и дека поразот на власта е неминовен. Тој вели дека, во врска со отворените листи, треба да внимаваме во делот како би ги правеле тие измени и вели ако е намерата со тие измени да […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Да одговори Заев дали постои средба и договор со ДУИ за политичко редефинирање на државата и исцртување на нови граници

Претседателот на ВМРО-ДПМЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата Топ Тема на Телма телевизија посочи дека Зоран Заев треба да им одговори на граѓаните дали постоела средба и договор со ДУИ за политичко редефинирање на државата и исцртување на нови граници. – Се погласни се шпекулациите дека помеѓу двата изборни круга има средба која […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Недозволиво е само со матични броеви еден член на семејството да ги попишува сите други

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во Топ Тема на телевизија Телма ја коментираше актуелната тема околу спроведувањето на пописот во 2020 година. Тој во повеќе наврати истакна дека е целосно недопустливо граѓаните да се попишуваат само со матичните броеви и да се отвори простор еден член на семејството да ги попишува сите […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Пописот станува политичка трговија преку која Заев плаќа цехови

Најпрво да биде јасно дека ВМРО-ДПМНЕ не е против пописот и ВМРО-ДПМНЕ не е проти вистинска реална статистичка операција која практично ќе ја детерминира како ќе се развива Република Македонија во следните отприлика 10тина години, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во вечерашното гостување во емисијата Топ тема. Според Мицкоски не е можно да се […]

Прочитај повеќе

Две години СДСМ нема ништо сработенo, па поради тоа смислуваат лаги за да ја манипулираат македонската јавност

Соопштение до јавноста – реакција на прес конференцијата на Костадин Костадинов Пресовите на СДСМ стануваат се повеќе очајни. Две години на власт откако се, немаат ништо сработено, па поради тоа смислуваат лаги за да ја манипулираат македонската јавност. Се фалат со големи мерки кои ја намалиле невработеноста во државата, но единствена мерка за овие две […]

Прочитај повеќе

Јаулески: Каевски и Заев се директно виновни за голготата низ која поминуваат младите.

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Јован Јаулески, Претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Најголемата мерка на СДСМ за намалување на невработеноста е забрзаното иселување на младите кое ни се случува откако тие дојдоа на власт. СДСМ две години не направи ништо суштински за да ги задржи младите да останат во земјата. Две […]

Прочитај повеќе

Стоилковски: Лагите на Заев се прочитани, а за коруптивноста и криминогеноста ја обвинува ЕУ

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Зоран Заев прокоцка цела година во лаги и манипулации дека Македонија добила датум за преговори. Еве што велеше Заев цела година, еве како убедуваше насекаде, еве како говореше од собраниската говорница! Ова е видеото од 2 јули 2018 година, обраќање на […]

Прочитај повеќе

Откако СДСМ дојде на власта, економијата го допре дното

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ СДСМ откако дојде на власт економијата го допре дното. Привидот дека имаме огромен раст од 4,1% во првиот квартал од 2019 година е резултат на фактот што лани во истиот квартал стапката на раст беше исклучително ниска – 0,9%. Стапката на економски раст за секој квартал […]

Прочитај повеќе

Заев и Анѓушев ги лажеа работниците и не направија ништо за „Југохром“ и „ОХИС“, но затоа направија за нивните фирми

Соопштение до јавноста Зоран Заев и Кочо Анѓушев ја туркаат економијата кон дно. Трета година по ред ништо од ветувањата дека ќе се рестартираат „Југохром“ и „ОХИС“. Стотици работници од овие некогашни гиганти три години се лажени од власта. Заев и Анѓушев пред изборите во 2016 година ветуваа заживување на економијата и решавање на сите […]

Прочитај повеќе