ПРЕС ЦЕНТАР

Арсовски: Бизнисот на фирмите на Анѓушев цвета со народни пари

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Во услови кога економијата во Република Македонија крахира, кога граѓаните осиромашуваат, бизнисот на фирмите на вицепремиерот на владата на СДСМ, Кочо Анѓушев цвета и како по обичај, и тоа цвета со народни пари. Анѓушев можеби не знае да најде решение кое […]

Прочитај повеќе

Трипуновски: Власта со новата регулатива дополнително го осакатува македонскиот земјоделец

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Цветан Трипуновски – член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Продолжува агонијата на земјоделците производители на праска од Росоман. Трета година по ред откако СДСМ е на власт производителите на праска од Росоман немаат откуп за својот род. Производството наместо на откуп завршува на буниште. Иако ВМРО-ДПМНЕ и […]

Прочитај повеќе

Јаулески: Во Македонија под власт на СДСМ се вработуваат само децата на функционерите

Интегрален текст од изјава за медиуми на Јован Јаулески, Претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Се наоѓаме пред Министерството за надворешни работи, зграда во која е сместен министерот Никола Димитров, министерство и политичар кои се главни виновници за трајното иселување на двајца врвни млади експерти, кои со извонредниот просек и образование завршено во странство не […]

Прочитај повеќе

Државата блеска само во очите на СДСМ и Заев, додека обичните граѓани едвај преживуваат

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Државата блеска само во очите на СДСМ и Зоран Заев, додека обичните граѓани едвај преживуваат. Поминаа две години откако тие се на власт, а 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија. Граѓаните видоа дека оваа ненародна власт не води грижа за нив. Владата не прифати домаќинства […]

Прочитај повеќе

Заев пописот го разбира како политичка алатка која му служи за исплата на политичките концесии кои го донесоа на власт

Соопштение до јавноста Власта продолжува со самоволието и спроведувањето штетни политики со единствена цел, Зоран Заев да ја зачува својата фотелја на Илинденска б.б. Пописот е статистичка операција од големо значење за државата, операција која во една нормална држава ја одредува насоката во која ќе се движат државните политики. Во Република Македонија, Зоран Заев пописот […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Единственото обвинение по поминатиот рок на СЈО беше против ВМРО-ДПМНЕ

Единственото обвинение покренато после 30 јуни 2017 година е покренато исклучиво против ВМРО-ДПМНЕ и тоа е предметот Талир, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во Топ Тема на Телма Телевизија. Мицкоски истакна дека целта на тоа обвинение после законскиот рок на СЈО е тоа што не можат на поинаков начин да го победат ВМРО-ДПМНЕ, и […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Ако Мицотакис биде идниот премиер и даде иницијатива за репреговарање на договорот, спремен сум да се борам за подобро решение за Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на Топ тема вечерва истакна дека доколку господинот Мицотакис ја отвори таа тема ќе се седне на заедничка маса,ќе го репреговараме договорот, но не така монополизирано како што тоа го правеше двоецот Заев Димитров, туку навистина со сериозна екипа позади себе со експерти кои што само ќе му донесат додадена вредност на […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Ние нема да им нудиме национал романтичарски понуди на Албанците, туку проекти за подобар живот

Ние нема да им нудиме национал романтичарски понуди на Албанците, туку проекти за подобар живот, кои ќе ги решат проблемите на граѓаните, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во Топ Тема на Телма телевизија. Мицкоски истакна дека ВМРО-ДПМНЕ нема да бара поддршка на национал романтична платформа од ниту една етничка заедница во […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Ако има избори ВМРО-ДПМНЕ ќе победи и ќе формира нова влада

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на Топ Тема вечерва истакна дека ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на следните избори и дека победата е извесна. -Јас сум убеден дека победуваме, формираме влада и тогаш вистински Македонија ќе биде пред вратата на ЕУ, вели Мицкоски. Тој вели дека не верува дека има ќе има некаков пост изборен инженеринг, и […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе со иницијатива да работи со владата за добивање на датум за преговори, да не бидат казнети граѓаните поради лошата влада

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Топ тема на телевизија Телма истакна дека за ВМРО-ДПМНЕ е важно интегрирањето на државата во Европската Унија додавајќи дека граѓаните не треба да бидат казнети поради тоа што СДСМ и Заев не се способно и не знаат како да направат реформи. За нас е важно […]

Прочитај повеќе