ПРЕС ЦЕНТАР

Јаулески: Димитров наместо да се концентрира на тоа како младите да останат во земјава,тој се фокусирал на стипендијата на својата ќерка

Интегрален текст од изјава за медиуми на Јован Јаулески, Претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Младите и перспективни кадри си заминуваат од Македонија. Тоа што Димитров признава дека две години преспал и наместо да се концентрира на тоа како младите да останат во земјава и да го дадат својот придонес, тој си се фокусирал на […]

Прочитај повеќе

Кузмановска кон СДСМ: Вашата политика е зголемување на даноци и давачки наместо намалување

Пратеничката Лилјана Кузмановска од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ во Собранието посочи дека ВМРО-ДПМНЕ во изминатиот период дава придонес при донесување на многу важни законски решенија за доброто на граѓаните на Република Македонија. За волја на вистината за граѓаните но меѓутоа и за колегите пратеници кои не се запознаени во прво […]

Прочитај повеќе

Трипуновски: Заев и министерот Николовски веднаш да преземат мерки за усогласување на откупната цена на земјоделските производи

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Цветан Трипуновски – член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Нема земјоделски регион во државата каде што нема проблеми. Градинарските култури во струмичко, како што се краставицата, доматот и пиперката се соочуваат со катастрофално ниски цени, кои се надвор од секаква рентабилност, а власта не презема ништо во […]

Прочитај повеќе

Оставката на Богоевски не го покрива фактот дека тој и неговиот ментор се најголеми криминалци

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ За доброто на граѓаните и Република Македонија метлата треба да заигра што поскоро и тоа да почне од Зоран Заев. СДСМ за морал и одговорност може да говори кога Зоран Заев ќе си замине од власта. Заев да престане да се крие позади оставката на Богоевски. […]

Прочитај повеќе

Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред државните и националните интереси

Соопштение до јавноста Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред државните и националните интереси. Полека но сигурно Македонија станува непрепознатлива држава за граѓаните кои […]

Прочитај повеќе

Лашкоска: Катастарот ќе врши класична национализација по службена должност ќе може да брише имот

Пратеничката Ане Лашкоска на денешната седница во собранието каде што се дискутираше за новиот Закон за катастар истакна дека со овој закон закон ќе се овозможува бришење на веќе стекнатото право на сопственост нешто што е најпроблематично, катастарот по службена должност ќе може да брише имот, ова е класична национализација на приватен имот, вели Лашкоска. […]

Прочитај повеќе

Ѓорчев: СДСМ води грижа само за вдомување на партиските членови, не отвора пат за независните интелектуалци

Пратеник Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница каде што се дискутираше за именување на директор и заменик директор на Дирекцијата за заштита на личните податоци, посочи дека СДСМ ги партизира државните институции и не води сметка за отворање на можност за вработувањње на независните интелектуалци. Се повторува она што во континуитет го имаме […]

Прочитај повеќе

Лицемерно е СДСМ да се фали со мерки кога сиромаштијата е искачена на енормно ниво

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Катерина Кузмановска Лицемерно е СДСМ да се фали со мерки кога сиромаштијата е искачена на енормно ниво. Откако СДСМ дојде на власт бројката на сиромашните се искачи на 500.000 граѓани. Владата на СДСМ не прифати мерка со која домаќинствата  кои користат гарантирана минимална помош да остваруваат паричен додаток […]

Прочитај повеќе

Мицевски за оставката на Богоевски: Се надевам дека ќе се фокусирате во барањето на дилерот, а не во таксистот

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија„ Никола Мицевски на денешната собраниска седница рече дека тој сметал дека целта на излагањето на Павле  Богоевски е образлагање на неговата оставка, а не лечење на фрустрациите со коишто се опседнати. -Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ беше јасен и недвосмислен  во соопштението за јавноста  дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ […]

Прочитај повеќе

Владата на СДСМ е виновна за иселувањето на младите од Република Македонија

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ, кое се однесуваше на изјавата на Јован Јаулески, Претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ Владата на СДСМ е виновна за иселувањето на младите од Република Македонија. Заев и Димитров се главни виновници за трајното иселување на двајца врвни млади експерти, кои со извонредниот просек и образование завршено во […]

Прочитај повеќе