ПРЕС ЦЕНТАР

Јаулески: СДСМ ветуваа многу, но веќе две години состојбата во студентските домови е катастрофална

Интегрален текст од изјава за медиуми на Јован Јаулески, Претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Две години како СДСМ  е на власт, состојбата во студентските домови е катастрофална. Нема инвестиции, нема проекти, ништо од ветеното не е остварено. Наместо подобри услови директорот на Државниот студентски центар – Скопје ветува дека ќе ги разеленува студентските домови. […]

Прочитај повеќе

Оставката на Богоевски не може да биде параван зад кој оваа криминална власт ќе ги скрие своите криминали

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ СДСМ  може да говори за морал и одговорност кога метлата ќе заигра за креаторот на хаосот и криминалот во земјава и аболицираниот Заев  ќе си замине од власт. Оставката на Богоевски  не може да биде параван зад кој оваа криминална власт ќе ги скрие своите криминали. […]

Прочитај повеќе

Арсовски: Каков и да биде изборниот модел, Заев завршува со политичката кариера на следните избори!

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски ги демантираше шпекулациите дека постои некој таен договор помеѓу опозицијата и СДСМ за тоа каков треба да биде изборниот модел во Република Македонија. Тој истакна дека како и да се одлучи консензуално помеѓу партиите каков ќе биде изборниот модел во Република Македонија, Зоран Заев и СДСМ ќе ги загубат следните […]

Прочитај повеќе

Аболицираниот Заев и неговата криминална банда секојдневно ги задолжуваат граѓаните, а реализацијата на капиталните инвестиции е катастрофална

Соопштение до јавноста Власта и натаму безмилосно ги задолжува македонските граѓаните за милионски суми. Власта ги задолжи граѓаните за нови 8 милиони евра, со што нето долгот за последниве две години надмина половина милијарда евра. Каде се завршија овие пари, пари на македонските граѓани? Македонија полека, но сигурно се движи кон должничко ропство и непосакуваното […]

Прочитај повеќе

Арсовски: Функционерите на СДСМ и владата изминатите две години единствено работеа за да ги вработат своите роднини

Во своето гостување на телевизија Телма во емисијата Топ Тема, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски го посочи непотизмот како еден од најголемите проблеми во државата изминативе две години. Тој истакна дека изминативе две години функционерите на СДСМ и Владата работеле единствено на вработување на нивните роднини од најтесното семејство на позиции во државни институции во […]

Прочитај повеќе

Арсовски: Честитки за оставката на Павле, истото треба да го сторат и другите од власта

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, во своето гостување во Топ Тема на телевизија Телма истакна дека на Богоевски мора да му се честита за оставката, но посочи дека истото треба да го сторат и останатите претставници на власта поради се што сторија изминативе две години. Тој изрази надеж дека Богоевски сега од позиција на граѓански […]

Прочитај повеќе

Ѓорчев: Владата потроши 10 милијарди евра, а ништо нема направено и како резултат на тоа Македонија се празни

Оваа влада има потрошено 10 милијарди евра, а нема направено буквално ништо а како последица на тоа Македонија се празни како никогаш досега, изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев на денешната собраниска седница. Ѓорчев истакна дека оваа влада во полето на инвестициите оваа влада има имагинарни инвестиции кои никој не ги видел, додека пак во […]

Прочитај повеќе

Лашкоска: Ги повикуваме сите одбиени за проекти од Министерството за култура да ја обжалат ревизијата на годишната програма

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Ане Лашкоска во врска со ревизијата на годишната програма од Министерството за култура истакна дека се повикуваат сите кои се одбиени, а предходно пријавени на годишниот конкурс за финансирање на проекти од годишната програма од Министерството за култура, да се повикуваат на автентичното толкување и одлуката на Владата и да ја обжалат […]

Прочитај повеќе

Димовски: Што добија граѓаните за 535 милиони евра долг во овие две години ?

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски од собраниската говорница денеска истакна дека во овие две години мерено во апсолутни бројки долгот на Република Македонија е зголемен за 535 милиони евра точно, прашањето е покрај потрошените два буџети, што граѓаните добиле за возврат за овие пари. Димовски вели дека целовкупната изградба на патна инфраструктура започна по масовно […]

Прочитај повеќе

Илиоски до СДСМ: На готови пари, на адаптирани котли во РЕК Битола две години го стопирате проектот за топлификација- Ништо не работите !

На денешната собраниска седница имаше обраќање пратеникот од редовите на ВМРП ДПМНЕ. Тој кажа дека власта на готов проект на адаптирани котли во РЕК Битола две години и кусур со стопира проектот за топлификација. Тој истакна дека доколку се реализирал овој проект граѓаните на Битола ќе можеле да ги искористат поволностите и тоа поевтини сметки […]

Прочитај повеќе