ПРЕС ЦЕНТАР

Мицкоски: Ќе го вратиме рамниот данок и ќе ја намалиме акцизата на горива

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва беше гостин на емисија „Отворено на Алфа“ каде што истакна дека кога ВМРО-ДПМНЕ ќе дојде на власт прво што ќе стори е враќање на рамниот данок и веднаш ќе се намали акцизата на горивата. Изминатиот период веднаш после претседателските избори размислував, и имав консултации со голем број луѓе од […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Граѓаните живеат полошо од претходно, нема капитални инвестиции

Огромно е задолжувањето, реализацијата на капиталните инвестиции е катастрофално. Но, она што повеќе мене ме загрижува е што капиталните инвестиции процентуално се најмала ставка во реализацијата од тоа што било планирано, но затоа пак дефицитот со онаа стапка со која што било планирано да се реализира во фискалната година. Што значи дека парите се собираат […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Тевдовски кога се фали дека собрал повеќе персонален данок, треба да се каже дали за толкав процент услугата кон граѓаните е подобрена

Во своето гостување во Отвореното студио на телевизија Алфа, лидерот на опозицијата, Христијан Мицковски истакна дека е вчудоневиден од леснотијата со која министерот за финансии вели дека буџетот добро се полни. Тој посочи дека Тевдовски не ја говори вистината бидејќи околу 50 милиони евра помалку прилив има во државниот буџет од даноците од она што […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Владата и УЈП имаат дупка од 3 милијарди денари во првите 5 месеци

На емисија „Отворено на Алфа“ гостуваше Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски при што истакна дека владата и УЈП имаат дупка од 3 милијарди денари уште во првите 5 месеци од годината. Јас навистина сум вчудоневиден со која леснотија министерот за финансии кажа дека буџетот добро се полни. Но од оние информации кои што јас ги […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Дали првиот човек на владата со фалсификат на пописот работи оваа држава да ја снема

Вака како што е предвиден според овој закон кој што е даден како предлог во Собранието практично се потврдуваат оние шпекулации за тајни средби во двата круга кога се правело редефинирање на политичкиот систем во Република Македонија, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарското прашање за Законот за попис во гостување во емисијата […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Каква демократија тера Заев се гледа по тоа што без конкурс си реди претседатели на општински ограноци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на Алфа телевизија на емисијата Отворено истакна дека не межеме да зборува за демократија и за европски вредности кога претседателот на СДСМ на деспотски начин избира претседатели на општинските ограноци. -Ако чекаме до каде ќе оди метлата, јас сум разочарам затоа што видов каков е вистинскиот карактер на претседателот […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Заев се однесува како мало дете, земи му ја играчката и одма никој не чини

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски при гостувањето на емисија на Алфа посочи дека Зоран Заев се однесува како мало дете, кога ќе му ја зедеш играчката тогаш никој не му чини. Потенцијалот кој што го има Зоран Заев околу себе видовме до каде не донесе. Повторно ќе кажам потребна е работа и потребно е да […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Потребна е работа за датум за преговори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју за емисијата Отворено на Алфа посочи дека ВМРО-ДПМНЕ со сиот свој потенцијал се нуди да работи со Владата на СДСМ се со цел надминување на сите пречки кои што стојат на патот за Република Македонија барем во октомври да добие датум за почеток на преговорите со Европската […]

Прочитај повеќе

Арсовски: Заев нетранспарентно и недемократски постави партиски послушници за да добие поддршка за криминалот и ограбувањето на државата

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Зоран Заев си обезбеди партиска поддршка за криминалот, корупцијата  и ограбувањето на целата држава. Зоран Заев нетранспарентно и на крајно недемократски начин си постави послушници кои ќе треба да му помогнат да ја задржи својата позиција откако ќе биде поразен на […]

Прочитај повеќе

Стојаноска: Пановска-Ставридис си поигрува со здравјето на пациентите

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Дафина Стојаноска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Зоран Заев и Венко Филипче донесоа живот за себе и за бизнис партнерите на владата, а опасност и нервози за пациентите на Хематологија и нивните семејства кои се плашат како ќе го дочекаат секој следен ден без соодветна терапија. […]

Прочитај повеќе