ПРЕС ЦЕНТАР

Николоски: Економско уназадување, цвета корупција, нема владеење на правото, на Македонија и е потребно ВМРО-ДПМНЕ како никогаш порано

ВМРО – ДПМНЕ е партијата која ги постави основите на независна и суверена Република Македонија. Веќе имаме трета генерација на ВМРО-ДПМНЕ и трет претседател на партијата, Христијан Мицковски, а секако свој придонес имаат и првиот Георгиевски, како и вториот претседател Груевски. Сега одиме напред и тоа како никогаш порано. На Македонија и е потребно ВМРО-ДПМНЕ, […]

Прочитај повеќе

Арсовски: Поради неспособноста на СДСМ и Заев, Македонија не доби датум за преговори со ЕУ

Во вечерашното гостување на вестите на телевизија Алсат портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски истакна дека денеска е 29 години од основањето на ВМРО-ДПМНЕ односно 29 години работа за Република Македонија, 29 години на страната на граѓаните и штитењето на националните и држвните интереси. Тој го своето гостување во однос на датумот за преговори за членство […]

Прочитај повеќе

Мисајловски: Граѓаните бараат нова Влада, бараат што побрзо да си замине оваа ненародна власт

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски при своето гостување на вести на Канал 5 истакна дека за ВМРО-ДПМНЕ е најважно што бараат и очекуваат граѓаните и дека е време да има избори каде што Зоран Заев ќе биде поразен и ќе се стави крај на оваа ненародна влада. -Најважно за ВМРО-ДПМНЕ е што очекуваат граѓаните. Граѓаните […]

Прочитај повеќе

Мисајловски: Денес славиме 29 години од основањето на ВМРО-ДПМНЕ, но и преку еден век постоење на организацијата ВМРО

Во вестите на Канал 5, изјава даде потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски кој посочи дека денес е убав дена бидејќи ВМРО-ДПМНЕ слави 29 години од основањето, а ВМРО како организација преку еден век постоење. -Денеска е еден убав ден каде што славиме 29 години од основањето на ВМРО-ДПМНЕ, но и преку еден век постоење на […]

Прочитај повеќе

Муцунски: Недобивањето на датум за преговори со ЕУ е едно големо разочарување за државата, но вината за тоа лежи единствено во власта

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски во своето гостување во вестите на телевизија Алфа истакна недобивањето на датум за преговори со Европската Унија е големо разочарување за државата, но вината за тоа лежи единствено во власта која има носечка улога во овие процеси. -Не смееме да го заборавиме тоа дека пред една година ние како […]

Прочитај повеќе

Муцунски: Кога ВМРО-ДПМНЕ е силно тогаш и Македонија е силна

Денеска во вестите на телевизија Алфа гостин беше Меѓународниот секретар на најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски. Муцунски истакна дека од независноста на Македонија до денес евидентно е дека кога ВМРО-ДПМНЕ е силно како политичка партија, тогаш и Македонија е силна. -Нешто што го гледаме следејќи ја современата политичка историја на Република Македонија е тоа […]

Прочитај повеќе

Јанушев: Пописот на Заев ќе донесе нереални бројки, ВМРО-ДПМНЕ бара применување на европските и светските стандарди

Во денешното гостување на вестите генералниот секретарна ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев рече дека кога станува збор за СЈО, ВМРО-ДПМНЕ бара да се применуваат европските и светските стандарди и да се почитува Европската Конвеција, одлуките на Европскиот суд за човекови права. Имено тој кажа дека јавен обвинител треба да се избере по предлог на опозицијата. – Веруваме […]

Прочитај повеќе

Ѓорчев: Година дена наназад ВМРО-ДПМНЕ бара предвремени избори, но Зоран Заев ги избегнува

Во изјава на Телевизија 24, г. Владимир Ѓорчев, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ појасни дека ВМРО-ДПМНЕ цело време бара предвремени избори бидејќи е подготвено кога и да се случат. -Цело време бараме предвремени парламентарни избори. Погледајте година дена наназад ние цело време бараме предвремени избори, но Зоран Заев ги избегнува. Зошто? Затоа што ќе е […]

Прочитај повеќе

Ѓорчев: ВМРО не сака да коалицира со Заев, туку да го порази

Владимир Ѓорчев, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во изјава за Телевизија 24 посочи дека ВМРО битисува и се бори за Македонија, тоа ќе продолжи и понатаму, никогаш оваа партија нема да коалицира или пактира со Зоран Заев, туку време е да се порази, за доброто на граѓаните и Република Македонија. -Но, денес во Македонија ништо […]

Прочитај повеќе

Јанушев: Македонија за да ги започне преговорите со ЕУ потребно е исполнување на европските вредности и принципи

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев во гостувањето на вестите на македонската телевизија рече дека во изминатиот период ВМРО-ДПМНЕ се обидува пред целата македонска јавност да го потенцира односот кој Зоран Заев го има во оваа држава. Имено станува збор за човек за којшто се даде една многу добра дефиницира, лаже, негира и заборава. -Колку […]

Прочитај повеќе