ПРЕС ЦЕНТАР

Димитров да си поднесе оставка како еден од виновниците за недобивање на препорака за почеток на преговорите со ЕУ

Интегрален текст од изјава за медиуми на Наум Стоилковски – Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Никола Димитров како министер за надворешни работи беше извор на лажна вест, кога лани заедно со двајца вицепремиери и со премиер објави фотографија во чест на лагата дека Македонија добила датум за почеток на евроинтеграцијата на Република Македонија. Почитувани, по недобивањето […]

Прочитај повеќе

Колумна на Димитар Димовски, Член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Очи широко затворени

Македонија нити имала, нити може да има по корумпирана, по неспособна и по забегана власт, од оваа која ја предводи државата сега. Ова е нај антинародната и нај забеганата влада. Од првиот, до последниот во неа. Со се советници, директори и секакви други мешетари. Дури и такви кои се должни да ги гонат првите или […]

Прочитај повеќе

Втора година со ред неспособната влада на Заев и СДСМ не добива датум за преговори со ЕУ

Соопштение до јавноста Втора година со ред неспособната влада на Зоран Заев не добива датум за преговори со ЕУ  и покрај тоа што го смени името на државата и ги распродаде државните и национални интереси. Претходните осум години кога Македонија имаше позитивни препораки за преговори со ЕУ услов за датум беше решение за спотот со […]

Прочитај повеќе

Дека одиме назад а не напред вели Европската Унија која не додели датум за преговори

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Дека одиме назад а не напред вели Европската Унија која не додели датум за преговори. Дека сме најкорумпирана земја во Европа потврди последниот меѓународен извештај на Транспаренси. А единствено блескаме по криминалот, корупцијата и неправдата. Затоа на Македонија и треба обнова која ќе донесе правда, успеси […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Јас навивам за Вардар, не оправдувам говор на омраза од ниту една група, знаете ли какви преработки имаше една стара македонска песна што се пееше во Тетово?

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето на телевизија Клан Македонија потенцираше дека тој е навивач на Вардар, уште од дете. -Видете, ако конкретно говориме за успесите на Вардар, спортското друштво Вардар, да јас сум од дете вардарец. Уште од дете кога Вардар беше во тогашната, Прва и Втора фудбалска лига во онаа држава од […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Заев и Владата ги излажаа граѓаните дека ќе добиеме датум за преговори

Во емисијата „Клан дебата“ гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски кој посочи дека оваа влада втора година по ред ги лаже граѓаните за добивање на датум за преговори со ЕУ. Македонските граѓани се навикнаа во овие нешто повеќе од две години влада која што ја предводи СДСМ и Зоран Заев да имаме континуирано не […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Сега не сме ниту во чекалницата на ЕУ, власта ја посрамоти земјава

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во дебатната емисија на телевизијата ,,Клан Македонија’’, истакна дека власта ја посрамоти Република Македонија, а нашата држава сега не е ниту во чекалницата на Европската Унија. Тој посочи дека причината за ваквата состојба кога станува збор за нашата европска иднина е недостатокот на реформи кои ги спроведува […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Луѓето се отселуваат од земјава, тие вееќе не веруваат во прочитаните политичари кои ги изневерија

Далеку сме од блеескање. Тоа најдобро го знаат тие кои ја напуштаат Македонија, кога ќе слушнам дека пет од десет студенти кога ќе ми речат професоре заминуваме, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на гостувањето на телевизија Клан говорејќи за актуелната ситуација во земјава. -Не само што не блескаме како држава, туку сме големо разорчарување […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: СЈО не е реформа, туку партиска алатка за притисок

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за емисијата „Клан дебата“ нагласи дека Специјалното јавно обвинителство не е реформа, туку служи како партиска алатка за притисок врз неистомислениците на владата на СДСМ. -Ако констатираме дека во оваа држава се потребни суштински реформи, не ни е нас потребен Закон за јавно обвинителство кое што на СДСМ […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: За мене нема поголема чест од тоа да го водам ВМРО-ДПМНЕ

Во гостувањето на дебатната емисја на телевизија Клан Македонија, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека материјалното не го прави ниту среќен, ниту задоволен. Тој посочи дека поголемо богатство од тоа да е претседател на ВМРО-ДПМНЕ во Македонија нема. -Па зарем има поголемо богатство од тоа да си претседател на ВМРО-ДПМНЕ во Македонија. За мене […]

Прочитај повеќе