ПРЕС ЦЕНТАР

Пуленот на Заев, Курто Дудуш да си поднесе неотповиклива оставка, а надлежните органи веднаш да го истражат и процесуираат случајот за насилство

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димитар Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Вистинското лице на власта е криминално, насилничко и разуздано. Вистинското лице на Власта на Заев можеше да се види и вчера кога медиумите пренесоа една скандалозна аудио снимка. Од таа аудио снимка произлегуваат сериозни индиции дека се работи за […]

Прочитај повеќе

Со проектот Мој ДДВ ниту ќе има 30.000 за семејствата, ниту е изводливо освен за семејствата на Заев и семејствата на неговиот клан

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Мој ДДВ е уште едно фијаско во најава на оваа власт во заминување која што ја доведе Македонија до раб на егзистенција, задолжена, со 0 оценка за  економски капацитет, без европска иднина, без 500 евра плата, без 100.000 за докторите, со […]

Прочитај повеќе

Владата на Зоран Заев не е способна да испорача реформи и  затоа Македонија не доби датум за преговори со ЕУ

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Зоран Заев Владата на Зоран Заев не е способна да испорача реформи и  затоа Македонија не доби датум за преговори со ЕУ. Заев две години ги лаже граѓаните дека само што не добил датум, го промени името на држава, ги продаде државните интереси и организираше прослави, а […]

Прочитај повеќе

Власта која ги ограбува граѓаните со зголемени давачки, местени тендери, рекет и ширење на сопствените бизниси бесрамно ја манипулира јавноста

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Власта која секојдневно ги ограбува граѓаните со зголемени давачки, местени тендери, рекет  и ширење на сопствените бизниси бесрамно продолжува да ја манипулира јавноста. Доколку СДСМ ги враќаше парите кај граѓаните немаше да им ги покачи даноците, акцизите, патарините и ред други давачки со кои само ја […]

Прочитај повеќе

Македонија не доби датум за преговори затоа што е предводена од корумпирана и криминална власт чии бизнис интереси се поважни од интересите на граѓаните

Соопштение до јавноста Европската Унија потврди дека Заев и СДСМ ја уназадија државата.  Република Македонија не доби датум за преговори затоа што е предводена од корумпирана и криминална власт чии бизнис интереси се поважни од интересите на граѓаните. Советот на министри на ЕУ порача дека не сакаат да бидат во исто друштво со земја која […]

Прочитај повеќе

Ѓорчев во Лондон: ВМРО-ДПМНЕ силно соработува со Конзервативната партија, ИДУ и Вестминстер фондацијата

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и секретар за меѓународна соработка Владимир Ѓорчев во периодот 20 – 22 јуни во Лондон присуствуваат на конференција на ИДУ (Меѓународната демократска унија) и Конзервативната партија на Велика Британија во соработка со Вестминстер фондацијата. Конференцијата во Лондон ја отворија генералниот секретар на ИДУ Кристијан Катнер и Карлота Реди, директор за […]

Прочитај повеќе

Општина Штип нема слух за обезбедување чиста вода за пиење и жителите се оставени самостојно да наоѓаат импровизирани и опасни решенија

Интегрален текст од прес конференција на Иван Јорданов, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и координатор на советничка група на ВМРО-ДПМНЕ при Совет на Општина Штип Почитувани Жителите на населбата Каваклија, во 21 век со години наназад се соочуваат со неможност за задоволување на основните потреби за живот. Заради проблемот со немање на чиста вода за пиење, […]

Прочитај повеќе

Предложениот ребаланс на буџетот на Борче Горгиевски е антиреформски и за партиски цели, а не за доброто на граѓаните на Гази Баба

Интегрален текст од изјава за медиуми на Андреа Најденовски, координатор на советничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата За подобра Македонија во Совет на Општина Гази Баба. Почитувани, Денес на дневен ред на Советот на Општина Гази Баба беше предложена точка  за Ребаланс на Буџетот на Општина Гази Баба Предложениот ребаланс на буџетот од страна на […]

Прочитај повеќе

Филипче е еден од најнеспособните и најнеодговорните министри во оваа неспособна влада и затоа мора веднаш да си замине

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Министерот за здравство Венко Филипче веќе кога нема доблест сам да си поднесе оставка од владата, тогаш е подготвен да добие метла Заев која што ја најавува. Филипче е еден од најнеспособните и најнеодговорните министри во оваа неспособна влада во историјата […]

Прочитај повеќе

Дали зад одржувањето на фонтаните се крие уште една матна зделка на градот Скопје и ЈП Водовод?

Интегрален текст од изјава за медиуми на Сергеј Попов, член на ИК на УМС на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, И на пеколно топло време дел од фонтаните не работат и не се одржуваат поради неспособноста на градот Скопје и ЈП Водовод да стопанисува со нив. Згора на тоа се чини дека зад одржувањето на фонтаните се крие […]

Прочитај повеќе