ПРЕС ЦЕНТАР

Ниту СДСМ, ниту Зоран Заев не побараа оставка од нивниот градоначалник Дудуш, иако ова не е негов прв скандал

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Димитар Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Трагично е да се види и прочита соопштението на СДСМ во кое нема ниту збор осуда и барање за оставка  за нивниот градоначалник на Општина Шуто Оризари,  Курто Дудуш кој што е сериозно […]

Прочитај повеќе

Власта доколку сака навистина да им помогне на граѓаните треба да ја укине акцизата на нафтата, да го врати рамниот данок и да стимулира намалување на цените на мало

 Соопштение до јавноста, реакција на прес конференцијата на Костадин Ацевски Да не е трагична економската состојба во државата и на граѓаните, прес конференцијата на Ацевски би била многу комична. Граѓаните се уште не знаат како да ги потрошат парите од укинатата радиодифузна такса, а веќе ќе треба да размислуваат каде да ги насочат парите од […]

Прочитај повеќе

Заев го нема да осуди и побара оставка за скандалозната аудио снимка на која има индиции дека Курто Дудуш, малтретира и тепа граѓанин

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димитар Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Имаме работа со аздисана власт која се гуши во криминал, неправда и насилство. Станавме држава каде градоначалникот пулен на премиерот Заев, според објавените аудио снимки, тепа граѓанин, го навредува и го омаловажува. И ова не е изолиран случај, ова […]

Прочитај повеќе

Само уплашените слабаци пробуваат да ги замолчат останатите

Колумна на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, за Плусинфо После три недели пауза од пишување, еве ме пак и повторно ќе имаме можност да се дружиме секоја недела. Во овие изминати три недели се случија многу работи за кои треба да се зборува, но јас најпрвин должам објаснување зошто ме немаше толку време. Деновиве е […]

Прочитај повеќе

Власта која секојдневно ги ограбува граѓаните со покачени даноци, акцизи и трошоци за живот бесрамно лаже дека ги враќа парите

Соопштение до јавноста Криминалната антибизнис влада на Зоран Заев манипулира со повратот на ДДВ. Имаме власт која секојдневно ги ограбува граѓаните со покачени даноци, акцизи и трошоци за живот бесрамно лаже дека ги враќа парите. Со мерката за поврат на ДДВ со која власта толку се фали, наместо ветените 30.000 денари, граѓаните максимално можат да […]

Прочитај повеќе

Александар Николоски во интервју за Алсат ТВ одговара на актуелни политички прашања

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски беше гостин на Алсат телевизија. Тој во телевизиското интервју одговараше на прашања поврзани со актуелни теми во земјава. Новинар: Господине Николоски, во понеделник истекува мандатот на СЈО, моментално се блокирани преговорите со власта опозиција. Министерката, власта ве обвинува дека опозицијата  има нови барања како кочничар на преговорите Николоски: Ако власта […]

Прочитај повеќе

Ѓорчев во Лондон се сретна британски парламентарци и генералниот секретар на ИДУ

Во текот на посетата на Лондон и Велика Британија меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев оствари повеќе билатерални средби. Ѓорчев се сретна со Грег Хендс, пратеник од редовите на конзервативците и поранешен министер за Лондон во владата на Тереза Меј. Ѓорчев оствари средба со Ендрју Розиндел, пратеник од Конзервативната партија на Велика Британија во изминатите […]

Прочитај повеќе

Николоски: Изборниот модел мора да биде изгласан со консензус

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски, беше гостин на Алсат телевизија. Тој на новинарско прашање околу изборниот законик, односно за дадената поддршка од Претседателот Пендаровски  за иницијативата за кратење на изборните и отворени листи рече: -Прилично за изборите е важно да бидат фер, демократски и регуларни а второсрепено е кој е иборниот модел. Затоа што ако […]

Прочитај повеќе

Дека СДСМ брани насилство врз граѓаните говори и самиот факт што не побараа неотповиклива оставка од нивниот градоначалник

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Димитар Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ СДСМ со манипулации се обидува да се извади за скандалозната аудио снимка која се поврзува со нивниот градоначалник на Општина Шуто Оризари, Курто Дудуш и во која постојат сериозни индиции дека истиот бесправно […]

Прочитај повеќе

Мерката за поврат на ДДВ не е ништо друго, туку популизам од кој што граѓаните нема да имаат никаква корист освен најбогатите

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат во беспарица и осиромашуваат се вадат на укинувањето на радиодифузната такса. Ова е лицемерно, дотолку повеќе што во меѓувреме пораснаа акцизите на нафтата, цените на мало, […]

Прочитај повеќе