ПРЕС ЦЕНТАР

Обидот на Анѓушев да ја покрие неспособноста на владата со растот на индустриското производство во ТИРЗ е уште една манипулација на СДСМ

Соопштение до јавноста – реакција на прес конференцијата на Кочо Анѓушев Признанието на вицепремиерот Кочо Анѓушев дека капиталните инвестиции се незначително реализирани не е доволно. За катастрофалната реализација од 16.65% мора да има и одговорност. Оправдувањата дека проектите наводно не чинеле се банални и смешни бидејќи владата на СДСМ ја има власта повеќе од една […]

Прочитај повеќе

Криминалниот картел предводен од Зоран Заев брутално ја гази демократијата во Република Македонија

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Криминалниот картел предводен од Зоран Заев брутално ја гази демократијата во Република Македонија. СДСМ е исплашен. Свесен е дека договорот со Грција е штетен. Граѓаните нема да го прифатат. Доколку договорот беше добар, Зоран Заев немаше да ја потценува јавноста и согласно закон ќе поставеа едно, […]

Прочитај повеќе

Заев уште еднаш ги излажа македонските граѓани и го погази ветувањето за задолжителен референдум

Соопштение до јавноста СДСМ уште еднаш ја погази демократијата во Македонија, а Заев уште еднаш ги излажа македонските граѓани и го погази ветувањето за задолжителен референдум. СДСМ повторно покажа самоволие и непочитување на парламентарната демократија. Свесни за штетноста на капитулантскиот договор и свесни дека договор за промена на уставното не е прифатлив за граѓаните, насила, […]

Прочитај повеќе

Нема крај на самоволието на владата и владеачкото мнозинство

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски од собраниската говорница истакна дека самоволието на СДСМ во парламентот продолжува, а денешната седница на која се гласаше за референдумот е само доказ за тоа. Имено, Мицевски истакна дека во своето обраќање неговиот колега од СДСМ, пратеникот Томислав Тунтев, како да говорел за нешто сосема друго, а не […]

Прочитај повеќе

Заев повторно ги излажа граѓаните

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Костадин Костадинов Македонија не може да се врати на евроатланскиот пат, и да се надева на членство во ЕУ и НАТО, со правосудство кое работи според директиви на Зоран Заев и СДСМ. Македонија не може да стане дел од ЕУ и НАТО со коруптивни тендери и грантови, […]

Прочитај повеќе

Прашањето кое се предлага од власта „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО поддржувајќи го договорот помеѓу Македонија и Грција“ е во целосна спротивност со законот

Интегрален текст од изјава за медиуми на Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Продолжува самоволието на парламентарното мнозинство. И тоа за најважното прашање за државата, референдумот за договорот со Грција. Свесни дека договорот е штетен за државата и граѓаните и свесни дека е спротивно на волјата на граѓаните на Република Македонија тие се обидуваат […]

Тагови:

Прочитај повеќе

СДСМ на секој можен начин се труди да ја исклучи опозицијата, ова е режим

Решиле дека самите ќе носат закони како што сакаат, самите ќе ги потпишуваат, дека нема потреба да излегуваат во службен весник, дека самите ќе потпишуваат меѓународни договори без да ги прашаат другите и се ќе прават што сакаат. На секој чекор со секоја ваша постапка се трудите да ја исклучите опозицијата. Ова е режим, потенцираше […]

Прочитај повеќе

Жителите на Стар град не бараа рампи и не се должни да плаќаат за картички

Локалната власт предводена од градоначалникот Јован Стојаноски повеќе не е глас на разумот, гласот на граѓаните и глaсот на Охрид. Без разум и совест во период кога туристичката сезона е започната повторно се поставени рампите во центарот на градот и Горна порта. Градоначалникот Стојаноски веднаш да го поништи донесеното решение бидејќи ќе трпат станоиздавачите, туристите, угостителите […]

Прочитај повеќе

Заев назначува за шеф на преговарачкиот тим за преговори со ЕУ, човек кој пред 3 години го обвинуваше за криминал

Зоран Заев назначува за шеф на преговарачкиот тим за преговори со ЕУ, човек кој пред 3 години го обвинуваше за криминал и му поднесуваше кривични пријави. Според стандардите на Заев, Бујар Османи кој до пред извесно време беше криминоген сега ќе треба да ја европеизира Република Македонија. Зоран Заев е човек кој денес едно зборува, […]

Прочитај повеќе

Денеска има класично силување на демократијата во Македонија, се носат измени на Изборен законик без учество на опозицијата

Денеска има класично силување на демократијата во Република Македонија. Доставувате материјали за скратена постапка за донесување на измена на изборниот законик, преседан кој што се случува за прв пат во Република Македонија, изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на денешната собраниска седница. – Преседаните се нешто кое што вие веќе ви помина во пракса. Пракса […]

Прочитај повеќе

Најгоре