ПРЕС ЦЕНТАР

АД Водостопанство нема пари за оспособување на каналите, а исплаќа плата од 1.150 евра на свој вработен

Интегрален текст од изјава за медиуми на Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Се наоѓаме пред АД Водостопанство, претпријатието кое што е одговорно за наводнувањето во Република Македонија. Имаме нефункционални канали за наводнување низ цела Македонија, иако земјоделската сезона е во полн ек. И додека АД Водостопанство нема пари за оспособување на каналите, […]

Прочитај повеќе

Со политичкиот прогон врз Димовски, Митевски, Јанакиески и останатите, Заев не може да го покрие разочарувањето од граѓаните

Соопштение до јавноста Зоран Заев и СДСМ паѓаат. Власта нема поддршка од граѓаните, тоа го покажуваат и анкетите. ВМРО-ДПМНЕ е во сигурно водство во однос на СДСМ. Затоа власта е исплашена и во паника притвора и прогонува функционери на ВМРО-ДПМНЕ. Обвинителството на Зоран Заев вчера од чисто политички мотиви ги уапси Димитар Димовски член на […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Власта покрива големи скандали, а Обвинителството се пресметува со невини луѓе- ова е заробена држава

По денешното приведување на повеќе лица меѓу кои и Димитар Димовски член на Извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ и Дејан Митревски, претседател на општински комитет на оваа партија во Аеродром, се огласи и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Заедничко за Димо и Деки е што се од мали нозе во ВМРО-ДПМНЕ. Иако во различно време, […]

Прочитај повеќе

Муцунски: Се навлегува од грешка во грешка, а нема ниту едно решение за проблемите со кои се соочуваат граѓаните

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски на денешната дискусија со советникот на премиерот Бојан Маричиќ, на Канал 5 телвизија, истакна дека се навлегува од грешка во грешка, а нема ниту едно решение за проблемите со кои се соочуваме како држава. На граѓаните им е нерелевантно кој е во партиските тела на СДСМ, туку порелевантно им […]

Прочитај повеќе

Муцунски: Ние имаме селективно обвинителство кое отвара постапки поврзани само со ВМРО-ДПМНЕ, а целосно ги игнорира секојдневните скандали кои се случуваат

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски во денешното гостување на Канал 5 телевизија истакна дека имаме обвинителство кое отвара постапки само за лица поврзани со ВМРО-ДПМНЕ, над 700 предмети, а за скандалите на власта се молчи и не се отваарат предмети. Тој вели дека владата има лицемерна политика, политиката на „ќе сториме“, му носи само […]

Прочитај повеќе

Македонија е држава каде премиерот е аболиран криминалец а тие што говорат за криминал на власта се теретат со обвиненија

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Клеветничкото обвинителство на деспотот и криминалец од премиер Заев го товари со измислени обвиненија Генералниот секретар Јанушев, и членот на Извршниот комитет Димитар Димовски, за да после партијата на криминалецот Заев реди етикети, осудува без докази, и оттргнува внимание од вистинските скандали. Македонија е држава каде […]

Прочитај повеќе

Има или нема истрага за наводите дека медиумски газда со високи функционери на СДСМ рекетираат фирми и бизнисмени низ Македонија!?

Соопштение до јавноста Има или нема истрага за наводите дека медиумски газда со високи функционери на СДСМ рекетираат  фирми и бизнисмени низ Македонија!? Заев и Јавното обвинителство – испостава на СДСМ, мора да одговорат, кој кого лаже и кој кого крие во случајов? Доколку има истрага од каде му на Заев информации, доколку нема што […]

Прочитај повеќе

Охрид ризикува да го изгуби статусот на град заштитен од страна на УНЕСКО поради самоволието на локалните моќници

Интегрален текст од изјава за медиуми на Лидија Петкоска, советник во Советот на Општина Охрид Почитувани, Повеќе од недела дена нема никаква реакција од страна на властите за бесправното узурпирање на брегот на Охридското Езеро. Без дозвола се гради бетонска база на самиот брег на езерото. Ваквото бесправно градење и непочитување на законите од страна […]

Прочитај повеќе

Јаулески до Каевски: Не е гордост да ги потценуваш вредностите на семејството!

Претседателот на Унијата на Млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, Јован Јаулески, преку колумна реагираше на интервјуто на „Лидер“ со претседателот на СДСМ, Дарко Каевски, насловено „Дарко Каевски: СДММ ја подржува парадата на гордоста!“ Колумната на претседателот на подмладокот на опозицијата ви ја пренесуваме во целост: пишува: Јован ЈАУЛЕСКИ, претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ Да вршиш функција во […]

Прочитај повеќе

Кузмановска: Доста со реваншизам врз медицинскиот кадар во Болницата во Битола

Доста е од реваншизми и партиски отпуштања во јавните здравствени установи. И премиерот тоа го вети, дека нема да има реваншизам. Но, наместо реализација на ветувањето има поплаки од вработени во Болницата во Битола. Има реваншизам во Болницата во Битола бидејќи дел од вработените, персоналот одржал прес конференција во која се вели дека не работат […]

Прочитај повеќе