ПРЕС ЦЕНТАР

Мицкоски: Спремни сме за избори, ќе победиме на тие избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ гостувајќи во вестите на Канал 5 телевизија денеска изјави дека ВМРО-ДПМНЕ е подготвено да му излезе во пресрет на Заев и да му ги исполни двете желби, едната е да биде министер за финансии, да си даде оставка од премиерското место и истовремено за 100 дена од сега да организираме предвремени парламентарни […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Владата е деструктивна за СЈО, ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи нов закон

Што се однесува до Законот за Јавното обвинителство би можел да кажам дека сите тие обвинувања се незрели од луѓе кои што видовме каде ја доведоа Македонија и во каква насока се движи Македонија во овој момент, ова денеска во интервју за телевизија Канал 5 го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. -Тие луѓе кои […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Кога се парадите во прашање повеќе сум за семејна парада

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на тв интервју за Канал 5 телевизија во однос на парадата која што денеска се одржа во Скопје истакна дека ставот на ВМРО-ДПМНЕ се семејните вредности, конзервативниот пристап кои се и главните атрибути на функционирање на партијата. -Една семејна парада би била соодветен одговор на ваквиот начин на однесување на […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Понудивме поддршка за соработка на владата за датум за преговори, Заев не одговори, сега нашата понуда не важи, ќе продолжиме сами да лобираме

Конструктивноста е кај ВМРО-ДПМНЕ, деконструктивноста кај СДСМ. Ние како опозиција сме конструктивни и понудивме соработка за да се добие датум за преговори со Брисел, Зоран Заев не одговори. СДСМ како опозиција одеше по улици, уништуваше. Разликата е голема. Ова го кажа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на гостувањето на телевизија Канал 5. Тој посочи дека бидејќи немало […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Гоце Делчев е нашиот херој

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за Канал 5 телевизија истакна дека Гоце Делчев е нашиот херој. Тој вели нема дилема како завршило делото на Делчев, нема дилема како завршиле неговите мошти каде што се, како биле вратени тие во 46та година во Република Македонија. -Сето ова споено значи дека Делчев е еден голем […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Граѓаните со СЈО добија резултат еднаков на нула

Тие луѓе кои ја обвинуваат опозицијата за Законот за јавно обвинителство само сакаат да го искористат законот и да ја нападнат ВМРО-ДПМНЕ. Тоа е така зошто анкетите покажуваат дека ВМРО-ДПМНЕ ќе победи и затоа преку законот сакаат да се пресметаат со ВМРО-ДПМНЕ, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на гостувањето на Канал 5 телевизија. -Ние […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Од метлата не остана ништо, сите останаа само Тевдовски го нема

Кога Зоран Заев се самопрогласи за министер уште во неделата беше јасно дека е спротивно на правните норми, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервјуто на телевизија Канал 5 коментирајќи ја реконструкцијата на владата. Тој укажа дека од тоа што Заев го ветуваше за промените и метката нема ништо, и како што рече го […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Немаме реформи, затоа немаме датум за преговори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за Канал 5 телевизија стакна дека нема реформи, Извештајот на ЕУ содржи критики за власта, па затоа и немаме датум за преговори. – Ја слушнавме изјавата на амбасадорот Тимоние знаеме што кажа во однос на реформите, истото кога Германската бизнис асоцијација и додели нула на владата за функционирање […]

Прочитај повеќе

Апсењето на Димитар Димовски и Дејан Митевски е акт на страв на СДСМ во очи на се помалата поддршка која ја имаат кај граѓаните

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Игор Божиновски, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Зоран Заев и картелот околу него тонат во криминал, а народот кој едвај преживува веќе не сака да ги види. Колку повеќе Заев го губи тлото под нозете, толку повеќе расне притисокот врз институциите и нивната злоупотреба од страна […]

Прочитај повеќе

Бараме оставка на десната рака на Зоран Заев – Драги Рашковски, и итно спроведување на истрага од страна на обвинителството

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Иванка Василевска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Драги Рашковски од позиција на генерален секретар на влада договарал сомнителен тендер во висина од 7 милиони евра за набавка на систем за летање преку М-НАВ,  како што објавија медиумите. Рашковски заедно со претседател на УО на М-НАВ, кој […]

Прочитај повеќе