ПРЕС ЦЕНТАР

Мерката Мој ДДВ е само обична популистичка мерка од која најголема корист ќе имаат најбогатите

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Со СДСМ и Зоран Заев на власт македонската  економијата го допре дното. Мерката Мој ДДВ е само обична популистичка мерка донесена од оваа влада, од која најголема корист ќе имаат најбогатите. Со оваа мерка сиромашните и просечните граѓани најмногу што можат да добијат се 156 денари […]

Прочитај повеќе

Планот на Заев и Анѓушев се сведува на окупирање на министерството за финансии и зголемување на задолжувањето на државата

Соопштение до јавноста Откако СДСМ и Заев се на власт, економијата тоне. Голем број на граѓани  едвај врзуваат крај со крај. Се намалува бројот на работници во индустријата. Имено во месец мај 2019 бројот на работници во индустријата е за 2.5% помал од бројот на работници во индустријата за истиот месец во 2018 година. Поради […]

Прочитај повеќе

Членовите на ИК на ВМРО-ДПМНЕ положија цвеќе на споменикот на децата бегалци од Егејска Македонија

Соопштение до јавноста Денеска 30.06.2019 година, на споменикот на децата бегалци од Егејска Македонија, жртви на Граѓанската војна во Грција од 1946-1949 година, партиска делегација предводена од членовите на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев и Иванка Василевска положија свежо цвеќе. Споменикот на децата бегалци е откриен на 30 јуни 1988 година, кога во Скопје […]

Прочитај повеќе

Хохштаплер е зборот кој што најдобро го опишува делувањето на Зоран Заев и бандата околу него

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ, кое се однесуваше на изнесените ставови на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Хохштаплер е германизам, кој се употребува како синоним за измамник, лажго или некој што се обидува на нечесен и криминален начин да се стекне со финансиска корист. Хохштаплер е зборот кој што најдобро го опишува делувањето […]

Прочитај повеќе

Василевска: Молкот за 7 милионската тендерска аванта со која се поврзува Рашкоски отвара сомнеж дали од договорената аванта имало и за Заев

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Иванка Василевска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Ќе даде ли конечно одговор генералниот секретар на владата на Република Македонија во врска со еден од најголемите корупциски скандали на оваа власт? Докази и сомненија кои посочуваат за постоење на 7 милионската тендерска аванта за владиниот генерален секретар […]

Прочитај повеќе

Божиновски: Апсењето и притворањето на Димовски, Митески и другите во монтираниот случај е само доказ за стравот на власта од се поочигледниот пораз

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Игор Божиновски, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Зоран Заев и СДСМ вршат политички прогон. Власта ги злоупотребува правосудните институции за шиканирање на политичките противници. Апсењето и притворањето на Димитар Димовски, Дејан Митески и другите опфатени во монтираниот случај е само доказ за стравот на власта од […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Бројот на работниците во индустријата е намален, капитални инвестиции нема, а задолжувањето се зголемува

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил сподели статус каде пишува дека за една од многуте лаги на Зоран Заев пристигнал демант. -На уште една од стотиците лаги на Зоран Заев и пристигна демантот. Дека на лагата и се кратки нозете говорат следниве факти, имено бројот на работници во индустријата во месец Мај […]

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи нов закон за СЈО кој е во склад со европското право и препораките на Европскиот суд на правдата

Соопштение до јавноста СДСМ паѓа. Власта е уплашена и затоа прибегнува кон притисоци, закани и шиканирања. Заев е на пат да ја загрози и европската иднина на државата. Оваа влада нема капацитет да спроведе реформи, затоа и не се почнати преговори со ЕУ. Зоран Заев се што вети излажа. Вети метла, а по метлата се […]

Прочитај повеќе

Единствен кој е симбол за криминал и корупција е Зоран Заев и СДСМ

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ, кое се однесуваше на интервјуто дадено за централните вести на Канал 5 на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Единствен кој е симбол за криминал и корупција е Зоран Заев и СДСМ. Зоран Заев е единствен премиер во Европа кој неколкукратно е аболициран за криминал. Семејните фирми на Заеви […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Доколку Пендаровски сака средба со мене, прво да се извини за неговата изјава за Гоце Делчев

Секогаш кога ќе бидам повикан на лидерска средба каде што ќе се одлучува за иднината на нашата држава, на Република Македонија, ќе присуствувам и ќе додадам вредност. Но, доколку господинот Пендаровски сака да има тет а тет средба со мене тогаш ќе треба да докаже дека е претседател на сите граѓани. И ја користам оваа […]

Прочитај повеќе