ПРЕС ЦЕНТАР

Ѓорчев: Фијаско на владата на Заев, 2018 година има најлош наталитет и демографија во историјата

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Владимир Ѓорчев, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, За време на оваа влада Зоран Заев и Мила Царовска 2108 година, минатата година е година со убедливо најлош, најкатастрофален наталитет и демографија во историјата на Македонија. Никогаш, никогаш во историјата на Македонија немало помалку бебиња. Во 2018 година […]

Прочитај повеќе

Славески: Со мерката за повраток на ДДВ можно е да има пораст на цените на пазарот

Мерката за повраток на ДДВ кај граѓаните ќе ја има истата судбина како и онаа мерка што ја гледавме и пред неколку години кога илјадници фискални сметки се извлекуваат во базени полни со коверти со фискални сметки, една популистичка мерка која што мислам дека не вроди своевремено со плод, анализираше професорот и поранешен министер за […]

Прочитај повеќе

Министерството и владата со која управува Заев ќе ја задолжат Македонија за 10 милиони евра

Соопштение до јавноста Зоран Заев расипнички ја управува државата. Министерството и владата со која управува Заев ќе ја задолжат Република Македонија за 10 милиони евра. Секое четиричлено семејство ќе биде задолжено за нови 20 евра. Откако СДСМ е на власт јавниот долг надмина неверојатни 5 милијарди евра или околу 50% од БДП, а Заев има […]

Прочитај повеќе

Божиновски: Селективна правда владее во Македонија

Во вечерашната емисија „Отворено “ на ТВ Алфа гостуваше Игор Божиновски член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ кој кажа дека селективна правда владее во Република Македонија. Тој истакна дека случајот со Курто Дудуш е класичен пример за тоа дека обвинителството и Владата кога се во прашање луѓе блиски до власта молчат и никаде ги нема. […]

Прочитај повеќе

Божиновски: Притворот на поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ, Заев го користи да ги прикрие скандалите во Владата

Членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Божиновски, во своето гостување во емисијата „Отворено на Алфа“ рече дека за жал мора да се констатира дека овие години откако Зоран Заев е на власт, Македонија е претворена во зарабоена држава, па дури и полошо од тоа секојдневно граѓаните се сведоци на хајка од монтирани-политички случаи којшто […]

Прочитај повеќе

Менкиновски: Владата наводно бара решение за СЈО, а моли Бога да не го најде, нашиот закон треба да обезбеди правда

Интервју на Тони Менкиновски, Претседател на правна комисија на ВМРО-ДПМНЕ  за порталот Курир КУРИР: Зошто не го прифативте предлог законот за обвинителство од власта? Менкиновски: Затоа што целта на еден закон е да создава и гарантира правда. Предлогот на Владата, поточно на министерството за правда имаше сериозни недостатоци кои во повеќе наврати беа коментирани од […]

Прочитај повеќе

Одговор на новинарско прашање на Иванка Василевска – Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Одговор на новинарско прашање на Иванка Василевска – Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Прашање новинар: Господинот Драги Рашковски денеска на Фејсбук напиша дека утре ќе има прес конференција во 12 часот и ве повика и вас да присуствувате бидејќи нели имало обвинувања од сите страни и од ваша страна и ве повика да  присуствувате. Дали […]

Прочитај повеќе

Јавното Обвинителство да побара притвор за Драги Рашковски, за да може непречено да го истражи случајот за 7 милионскиот криминал

Интегрален текст од изјава за медиуми на Иванка Василевска–член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Јавното обвинителство под контрола на Зоран  Заев  трет ден молчи во врска со сомнежите и доказите излезени во јавноста за 7 милионскиот  криминал сторен од страна на Драги Рашковски при набавка на систем за летање. Информациите кои излегоа во медиумите укажуваат […]

Прочитај повеќе

Ѓорѓиевски:Спасовски врши чистка во МВР и ја партизира службата

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Орце Ѓорѓиевски – член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оливер Спасовски е скоро три години на чело на МВР, а нема реализирано ниту една поголема акција за заплена на наркотици или сузбивање на насилен и организиран криминал. Убиствата, запалените автомобили и грабежите станаа редовна појава во Македонија, […]

Прочитај повеќе

Николов: Дончев и Филипче да одговорат, дали со нивни амин се празни касата на ФЗО и на Министерството за здравство?

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Игор Николов, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани Венко Филипче и Ден Дончев продолжуваат со реализација на своите лични и бизнис интереси на компании блиски до Владата. Откако детската кардиохирургија ја префрлија во приватна здравствена установа, сега државата плаќа и странски лекари да работат во приватна здравствена […]

Прочитај повеќе