ПРЕС ЦЕНТАР

Стоилковски: Поминаа повеќе од две години владеење на Зоран Заев а нема ништо од ветениот безбеден железнички транспорт

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Го видовте Зоран Заев и неговите ветувања. Вели во првите две години комплетно ќе го обновел и развиел железничкиот сообраќај, па ветува пруги, линии, возови, транспорт до секое село, исто како со 600-те км автопати, така поминува и ова ветување. Поминаа […]

Прочитај повеќе

Честитка од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски до г-ѓа Урсула Гертруд вoн дер Лејен

До: г-ѓа Урсула Гертруд вoн дер Лејен: Во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ сакам да Ви ја честитам номинацијата за нов претседател на Европската Комисија која треба да ја предводи Европската Унија во наредниот период. Убеден сум дека со Вашите човечки и професионални квалитети ќе оставите значаен белег во развојот на Унијата, […]

Прочитај повеќе

Наместо да растат платите за сите граѓани, со СДСМ и Заев единствено што растат се трошоците за живот, долгот, корупцијата, криминалот и даноците

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Со СДСМ и Зоран Заев на власт Република Македонија и граѓаните осиромашуваат. Наместо да растат платите за сите граѓани, со СДСМ и Заев единствено што растат се трошоците за живот, долгот, корупцијата, криминалот и даноците. Статистиките покажуваат дека дури 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштијата, […]

Прочитај повеќе

СДСМ криминална залудно се обидува да одбрани нешто што не може да се одбрани,Рашковски е фатен во скандал и мора да одговара

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Од ден на ден растат криминалните скандали во Владата на Зоран Заев. СДСМ стана синоним за криминал,корупција, закани кон опозиција, закани кон новинари и секој што размислува различно од нив. СДСМ криминална  залудно се обидува да одбрани нешто што не може да се одбрани, Драги Рашковски […]

Прочитај повеќе

Само во Македонија со која владее криминалната банда на Зоран Заев, Драги Рашковски и натаму може да остане недопирлив

Соопштение до јавноста Со Република Македонија раководи криминална банда на чело со аболицираниот криминалец Зоран Заев. Од ден во ден се зголемува бројот на корупциски скандали во кои се вмешани високи претставници на оваа криминална влада. Буџетот на Република Македонија, народните пари служат за исплата на криминални тендери и грантови, за партиски и непотистички вработувања. […]

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува нападите и заканите кон медиумите и новинарите од страна на генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски

Соопштение до јавноста ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува нападите и заканите кон медиумите и новинарите од страна на Драги Рашковски од позиција Генерален секретар на Владата, кој што од позиција на сила наместо со аргументи се  обидува да заплаши и замолкне медиуми, новинари и членови на опозицијата кои работат во јавен интерес. ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите […]

Прочитај повеќе

Василевска до Рашковски: Наместо да се расправате со новинари, поднесете си оставка

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Иванка Василевска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Тенко, многу тенко. Денес видовме како изгледа човек кој лаже, кој не ја говори вистината. Како изгледа човек кој дополнително заглибува во сопствената кал. А нема одговори за авантата од 7 милиони евра. Рашковски не одговори на прашањето што […]

Прочитај повеќе

Трипуновски: Додека земјоделците молат и плачат за вода Заев и ресорниот министер се тотално глуви за нивните барања

Интегрален текст од изјава за медиуми на Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани медиуми, Денеска се наоѓам во општина Чешиново Облешево , овдека сум за да направам увид на фактичката состојба со проблемот со кој што се соочуваат македонските земјоделци поточно оризопроизводителите. Од она што може да го видам на лице место и […]

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ избра претседатели на повеќе партиски комисии

Соопштение до јавноста На вчерашната редовна седница на ИК на ВМРО-ДПМНЕ беа донесени неколку кадровски решенија. По одлука на ИК, а по предлог на комисиите за селекција на претседатели и кандидати избрани се членови и претседатели на повеќе комисии. За претседател на комисија за надворешни работи е избрана доц. д-р. Христина Рунчева Тасев, доцент на […]

Прочитај повеќе

Ветингот на Оливер Спасовски има за цел пресметка со професионалците и оние кои не се под негова политичка контрола

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Орце Ѓорѓиевски – член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Се што СДСМ прави е една обична лага и измама. Проблемот е што цената на нивните измами ја плаќаме ние граѓаните, а Република Македонија е блокирана во отпочнувањето преговори со Европската Унија. Последната измама е процесот на ветинг […]

Прочитај повеќе