ПРЕС ЦЕНТАР

Арсовски: Ниту ќе се срушат дивоградбите во Охрид, ниту пак ќе се воведе ред со СДСМ

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Според изработениот регистар на дивоградби во општина Охрид има 1076 дивоградби, од кои над 400 се во заштитените зони од УНЕСКО . Од 19 препораки на УНЕСКО во моментов ниту една не е спроведена за 43 седница на УНЕСКО во Баку […]

Прочитај повеќе

Време е Заев да собере храброст и да го разреши Рашковски од функцијата Генерален секретар на Владата

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Иванка Василевска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Според објавата Драги Рашковски повторно е фатен во огромен скандал. Рашковски, иако знае дека не смее да разговара со Леонардо пред да биде доделена понудата наложува да се разговара со фирмата спротивно на законот, што може да се види […]

Прочитај повеќе

Рашковски е копија на Заев, негов ученик во корупцијата и криминалот

 Соопштение до јавноста Провизии во една правна држава не смее да се договараат ниту во четири очи како што целата јавност виде дека Заев практикува во случајот „евро за Вице”. Во секоја држава членка на ЕУ функционерот-криминалец би завршил во затвор, а не да добие амнестија, како што Заев беше ослободен од македонскиот суд. Изјавата […]

Прочитај повеќе

Ѓорчев се сретна со сенаторот Роџер Викер, шеф на делегацијата на Сенатот на САД во ОБСЕ

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев се сретна со сенаторот Роџер Викер, шеф на делегацијата на Сенатот на САД во парламентарното собрание на ОБСЕ. Пратеникот Ѓорчев како шеф на македонската делегација го информираше сенаторот Викер за актуелните состојби во Македонија. Двајцата соговорници се согласија за важноста и значењето на НАТО за мирот и безбедноста на Европа. […]

Прочитај повеќе

Петровска да одговори дали е точно дека врз неа е вршен притисок за пренамена на ДУП во битолската касарна од страна на Коки, Кики и Фрики?

Интегрален текст од изјава за медиуми на Олга Лозановска советник во Советот на Општина Битола Почитувани, Денес градоначалничката Наташа Петровска по којзнае кој пат одбегна да присуствува на седница на Совет и одлучи да не се соочи со граѓаните на Општина Битола и советниците кои бараат одговори. Конкретно граѓаните на Општина Битола ги интересира и […]

Прочитај повеќе

Претседателот Мицкоски оствари средба со Амбасдорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски денеска оствари средба со Амбасадорот на Европската Унија во Република Македонија Самуел Жбогар. На средбата  се разговараше за актуелната политички ситуација, стратешките приоритети како и  реформските процеси кои се клучни за остварување на стратешките цели на Република Македонија. Наш […]

Прочитај повеќе

Одговор на новинарски прашања на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Прашање новинар: Во врска со вчерашниот настан на Денот на независноста на САД, беше испеана химната без имињата на Гоце Делчев,Питу Гули и Даме Груев Сандански, како го коментирате ова Одговор: ВМРО-ДПМНЕ целосно го осудува нецелосното интонирање на македонската химна и изоставувањето на македонските херои кои што ги содржи оригиналниот текст на химната. Се чини […]

Прочитај повеќе

Стоилковски:Нов скандал во МНР: Со месеци се без здравствено осигурување

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Нема ден Македонија да мине без нов скандал предизвикан од власта која што тоне. И повторно во центарот на вниманието е МНР под Никола Димитров! Почитувани, трет месец македонската дипломатија не е здравствено осигурана. Трет месец, македонските дипломати, амбасадорите, целата дипломатија, […]

Прочитај повеќе

Доста е од сервилноста на Заев кон Рама

Колумна на Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ за порталот Независен Сите видовме како поминаа локалните избори во Албанија. Нема друга држава во Европа каде што учествува само една партија и на избирачкото ливче имате само еден кандидат. Тоа не е демократија, тоа е диктатура и комунизам. Кое е тоа понижување на демократијата кога никој друг […]

Прочитај повеќе

ОЈО мора да реагира за скандалот на Рашковски и покрај огромниот притисок од криминалната власт на чело со аболицираниот Заев

Соопштение до јавноста Криминалната банда на чело со аболицираниот Заев ја зароби Република Македонија и како заложник ги држи нејзините граѓани. Криминалните тендери и грантови, се главна одлика на оваа криминална влада. Додека граѓаните се борат да го преживеат месецот, нивните чесно заработени пари преку давачките кон државата завршуваат во џебовите на партиски и државни […]

Прочитај повеќе