ПРЕС ЦЕНТАР

Заедничка мака

Животот во една држава, во која секојдневието е прикажано со ударни вести за апсења, притвори, убиства, самоубиства, кражби, запалени автомобили… не е убав живот. Тоа е мачен, тежок живот до неподносливост. Денеска, кога се зборува за животот како битисување, разочарувањето е уште поголемо и потешко кај луѓето. Ова до толку повеќе што сега инсталираната власт, […]

Прочитај повеќе

Економија во слободен пад

Владата предводена од СДСМ ја зароби државата, економијата стагнира, економскиот раст е еднаков на нула, а потрошувачката кошница е највисока досега. Трошоците на граѓаните растат, нема нови работни места,нема повисока социјална помош и нема реално покачување на платите. Единствено со што СДСМ може да се пофали е донесувањето на неуставни закони, лоши економски мерки и […]

Прочитај повеќе

Колумна на Златко Перински

Теоретичарите ќе речат системите кои владеат со притисок речиси подеднакво го копираат политичкиот терор, иако навидум различни земји, но многу слични по методите и постапките. И не можам да не се сетам на еден таков пример во африканската држава Уганда, исто мала земја, како нашата, со турбулентна историја, и речиси исто толку крвава по своето […]

Прочитај повеќе

Доверба

Поводот за барањето на ВМРО-ДПМНЕ за гласањето на доверба на Владата, воопшто не е пукање во празно. Ова барање доаѓа во моменти кога опозицијата смета дека власта изгуби една цела непродуктивна година и уште една пропуштена можност да се добие позитивна препорака за започнување на преговорите за членство во Европската Унија. Една година е повеќе […]

Прочитај повеќе

Громогласна тишина на Бујар Османи и ДУИ

Поминува една недела откако јавно го прашав потпретседателот на Владата задолжен за евроинтеграции, Бујар Османи, дали е вистина дека има договор со министерот за надворешни работи на Албанија, Дитмир Бушати, според кој намерно треба да се кочат реформите во Македонија и да не се спроведува целосно планот 3-6-9 со цел катастрофално ниското ниво на реформи […]

Прочитај повеќе

Држете се цврсто, дојде „животот“!

Дека дојде животот, се “гледа” на секаде околу нас. Каде и да се сврти човек, саде живот околу него во државава. Се отвараат нови работни места и еве веќе има двјаца нови вработени, ќерката на Талат Џафери – нелигитимниот претседател на Собрание и синот на Мирослав Грчев – македономразачот, се вработиле во ЕЛЕМ. Странските инвеститори се наредиле како на каса […]

Прочитај повеќе

ПРОБИВАЊЕ НА ДНОТО

Зоран Заев и неговите компањони од инсталираната Влада, со начинот на практикување на власта, Македонија ја претвораат во мултидимензионална црна дупка. И тоа црна дупка која се шири и ја голта секоја надеж, секоја капка живот. За неполна година од нивното владеење, дојден е моментот кога секој еден нормален и совесен човек, бара начин како да се […]

Прочитај повеќе

Една година влада на Заев, една година економски пропаст

Економијата во Македонија, од водечка во регионот, по само една година е на дното на Европа. Очигледно дека целата влада на Заев нема никаква координација. Владата на Заев не отвора нови работни места, напротив, сведоци сме дека се затвораат фабрики Изминува една година од формирањето на владата на Заев, а ние сме сведоци на силни […]

Прочитај повеќе

ЦЕЛА ГОДИНА “ЖИВОТ”

Цела една година помина, откако партијата која во изборната кампања лажно ветуваше “живот за сите”, ја устоличија на власт. И формираа Влада, на сила – неизбрана, ненародна, насадена како страшило на колец. И почнаа да владеат, на ист начин како и што ги насадија. И, се што кажаа, за се излажаа! Побрзаа да реализираат туѓа […]

Прочитај повеќе

Алармот не само што е вклучен туку и силно одекнува

Десетици илјади граѓани, стари, млади, машко и женско излезе да каже и да порача на владата доста е, доста е на економскиот и политичкиот пустош во државата. Алармот не само што вклучен туку и силно одекна. Народот е незадоволен, државата оди во погрешен правец, а Македонија е на нозе. Народот излезе затоа што го потценија, […]

Прочитај повеќе

Најгоре